Lekári prijali ponuku vlády na rast miezd

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marian kollar
Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marián Kollár počas príchodu do parlamentu. Bratislava, 2. december 2011. Foto: SITA/Diana Černáková

Vojenskí lekári v nasadení

V sobotu by mal na Slovensko prísť náčelník Generálneho štábu českej armády, s ktorým by o konkrétnostiach mala hovoriť. Hovorca rezortu Ivan Rudolf informoval, že z 28 vojenských lekárov sú traja nasadení v Bratislave, traja v Žiline a piati v Ružomberskej nemocnici. Zvyšných 17 je v pohotovosti.

Platy slovenských a maďarských lekárov

Slovenskí lekári hromadne podávajú výpovede napriek tomu, že v priemere zarábajú oveľa viac ako ich kolegovia v Maďarsku. Vo svojom piatkovom vydaní to uvádza denník Magyar Nemzet, ktorý sa odvoláva na výsledky aktuálneho internetového prieskumu uskutočneného špecializovaným portálom fizetesek.hu.

Ako vyplýva z odpovedí 4000 zamestnancov zdravotníckeho sektora v oboch krajinách, priemerný mesačný zárobok slovenského lekára (1046 eur) je v prepočte zhruba o 100-tisíc forintov (331 eur) viac ako bežne zarobí lekár v Maďarsku.

Priemerná hrubá mesačná mzda ostatných zamestnancov v slovenskom zdravotníctve podľa údajov Magyar Nemzet vychádza na 208-tisíc forintov (689 eur), zatiaľ čo Maďari na rovnakých pozíciách sa musia v priemere uspokojiť so sumou 156 500 forintov (519 eur).

Pri porovnaní zárobkov podľa špecializácie je najväčší rozdiel pri zubných lekároch (369 900 forintov/1226 eur na Slovensku oproti 218 000 forintom/723 eurám v Maďarsku), najmenší bol zistený pri zdravotníckych asistentoch.

BRATISLAVA 2. decembra (WEBNOVINY) – Odborári v piatok podvečer prijali stredajšiu ponuku vlády na rast miezd. Ak sa s vládou dohodnú na legislatívnych zárukách, lekári by sa tak mali vrátiť do nemocníc. Predseda Lekárskeho odborového združenia Marian Kollár to uviedol pri príchode na rokovanie s predsedom parlamentu Pavlom Hrušovským.

„Na každé rokovania prichádzame s kompromisom, keďže vláda nechcela odstúpiť z poslednej ponuky, rozhodli sme sa prijať túto ponuku vlády ohľadom miezd, ale samozrejme jedine za pevných zákonných garancií,“ povedal Kollár. Teraz podľa neho ostáva na vláde, či splní to, čo sľúbila, a či Národná rada SR schváli príslušné zákony.

„Pre nás to bolo veľmi ťažké rozhodnutie, išli sme až na hranicu našich možností,“ vyhlásil Kollár. Robia to údajne preto, že im záleží na občanoch. Lekári by sa do nemocníc mohli vrátiť hneď, ako bude podpísané memorandum a schváli sa legislatíva.

Kollár sa asi po hodine vrátil a informoval, že aktuálne ich ponuku študuje predseda parlamentu a konzultuje ju s premiérkou. „Na to si sadneme kompletne celý výbor a dohodneme sa, či budú akceptovať tento materiál a samozrejme my, a až po dohode a po podpísaní sa môžeme baviť, kedy sa budú sťahovať výpovede,“ vyhlásil šéf odborárov.

Vláda pritom ponúkla odborárom na poslednom stretnutí výraznejší rast miezd ako v priemere o 300 eur. Ponuka od 1. januára budúceho roku zostala na úrovni 1,05 až 1,6-násobku priemernej mzdy. K 1. júlu 2012 sa mali základné mzdy zvýšiť na úroveň 1,2 až 1,9-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve a k 1. januáru 2013 na úroveň 1,25 až 2,3-násobku.

Premiérka prosila lekárov

Predsedníčka vlády Iveta Radičová prosila lekárov, aby zvážili svoje rozhodnutie. „Nie je nevôľou, alebo nechcením vlády nezvýšiť viac platy lekárom. Ale ponuka, ktorú vláda dala, je v rámci finančných možností, ktoré máme,“ povedala dnes na tlačovej besede.
Ministerstvo zdravotnictva
Foto: SITA/Diana Černáková

Zdôraznila, že je vážna kríza, riziko recesie, a preto vláda nemôže prisľúbiť nemožné.

Požiadala, že tak ako v roku 2009 sa lekári i zástupcovia Lekárskeho odborového združenia vyjadrili, že chápu, že v časoch krízy je potrebné byť solidárni, mali rovnaké porozumenie i dnes.

Situácia je vážna a nemôže takto dlhodobo trvať, povedala ďalej. Dodala, že vláda ponúkla kompromisy, „už nemám viac čo ponúknuť, už môžem len poprosiť“. Premiérka má v súčasnosti obavu i strach z toho, aby sa niečo niektorému občanovi Slovenska nestalo, 24 hodín denne.

Ministra premiérka nerieši

Ivan uhliarik
Foto: SITA/AP

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik si podľa premiérky Ivety Radičovej uvedomuje svoju zodpovednosť.

„V aktuálnej situácii je potrebné zabezpečiť čo najskoršie postupné zrušenie núdzového stavu vo vybraných obvodoch,“ reagovala premiérka Radičová prostredníctvom tlačového oddelenia na otázku, či zvažuje podanie návrhu na odobratie poverenia Ivanovi Uhliarikovi viesť rezort zdravotníctva.

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik neodstupuje z funkcie. Ako pripomenul, počas stredajších rokovaní s odborármi ponúkol svoje kreslo, ak by to bolo jedinou prekážkou dosiahnutia dohody.

O mzdách sestier sa bude rokovať až po rozpočte

O mzdách sestier bude parlament rokovať až po schválení rozpočtu. Zhodli sa na tom poslanci pred začiatkom piatkového rokovania na žiadosť predsedu parlamentu Pavla Hrušovského. Ten zákonodarcov o presunutie bodu, ktorý sa mal prerokovať už dnes, požiadal v súvislosti s aktuálnou situáciou v zdravotníctve, aby sa mohli do zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek prípadne doplniť ďalšie legislatívne úpravy týkajúce sa lekárov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan UhliarikIveta RadičováMarian KollárMinister zdravotníctva Ivan Uhliarik
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR