BRATISLAVA 6. októbra (WebNoviny.sk) – Dôstojnou účasťou v súťaži o post šéfa OSN sa Slovensko výrazne zviditeľnilo a slovenská diplomacia získala neoceniteľné skúsenosti. Vo svojom vyhlásení k stredajším výsledkom hlasovania Bezpečnostnej rady OSN, ktorá sa zhodla na portugalskom expremiérovi Antóniovi Guterresovi ako ďalšom generálnom tajomníkovi, to uviedol slovenský kandidát na tento post Miroslav Lajčák.
Ocenil úspech slovenského tímu diplomatov
Šéf slovenskej diplomacie skončil na druhom mieste, pričom získal sedem podporných hlasov, šesťkrát dostal nie, v čom boli aj dve vetá, a dvakrát mu udelili hlas „bez názoru“.
Lajčák nebude generálnym tajomníkom Bezpečnostnej rady OSN
Guterresovi dalo 13 krajín podporný hlas, dve mu udelili bez názoru. Na to, aby sa výber BR OSN ukončil, bolo potrebné, aby kandidát dostal aspoň deväť pozitívnych hlasov a žiadne veto. Lajčákovo vyhlásenie agentúre SITA poskytol hovorca MZV Peter Stano. Lajčák zablahoželal Guterresovi, ale aj ocenil úspech slovenského tímu diplomatov a poďakoval sa za podporu ústavných činiteľov SR.
„V prvom rade blahoželám Antóniovi Guterresovi ako najúspešnejšiemu kandidátovi, ktorého vybrali členovia BR OSN. Aj keď nie je z Východoeurópskej regionálnej skupiny, z ktorej mal tento raz podľa nepísaných pravidiel pochádzať nový generálny tajomník, v jednotlivých kolách hlasovania získal kontinuálne najväčšiu podporu,“ uviedol podľa Stana Lajčák. Výsledok sa dozvedel vo Washingtone, keď vystúpil z lietadla v stredu neskoro večer.
Spomedzi východoeurópskych kandidátov skončil na najvyššej priečke
Lajčák podľa vlastných slov osobne cíti zadosťučinenie, že spomedzi východoeurópskych kandidátov skončil na najvyššej priečke, hoci v celkovom poradí je „len“ druhý.
„V každom prípade predstavuje toto umiestnenie bezprecedentný úspech v histórii slovenskej diplomacie. Dôstojnou účasťou v súťaži o najvýznamnejšiu medzinárodnú pozíciu vo svete sa Slovensko výrazne zviditeľnilo, slovenská diplomacia získala neoceniteľné skúsenosti a som hrdý, že som ako kandidát Slovenskej republiky dosiahol takýto výsledok,“ dodal minister s tým, že si nesmierne váži silnú a jednoznačnú podporu najvyšších ústavných činiteľov SR a všetky aktivity, ktoré vyvinuli v prospech jeho kandidatúry.
„Ďakujem aj všetkým občanom SR i partnerom v zahraničí za ich podporu, ktorú mi prejavovali počas celého procesu. Intenzívne som si ju uvedomoval a veľmi si ju vážim. Slovensko viedlo korektnú, transparentnú a pozitívnu kampaň postavenú na obsahu a tá priniesla veľmi dobrý výsledok, ktorý je úspechom celej našej krajiny. Za týmto úspechom stojí profesionálny tím slovenských diplomatov, bez ktorých tvrdej a neúnavnej práce by takéto finále nebolo možné, a ktorým aj touto cestou vyjadrujem úprimné poďakovanie,“ ukončil Lajčák.
Bezpečnostná rada OSN sa na bývalom vysokom komisárovi OSN pre utečencov zhodla nečakane hneď v prvom hlasovaní, v ktorom mohli piati stáli členovia BR OSN použiť právo veta.
Tomuto hlasovaniu predchádzalo päť indikatívnych hlasovaní. Vo všetkých skončil Guterres na prvom mieste, Lajčák sa v nich umiestnil raz v strede rebríčka, raz na predposlednom mieste, dvakrát za sebou skončil druhý a v poslednom hlasovaní na treťom mieste.
Pätnásťčlenná BR OSN hlasovala v stredu od 16:00 nášho času približne hodinu a pol, po skončení Guterresovo meno oznámil veľvyslanec predsedajúcej krajiny v BR OSN, Rus Vitalij Čurkin. Generálnym tajomníkom teda nebude ani žena, ani kandidát z východoeurópskej skupiny. Ani jedna z týchto kategórií ešte svojho generálneho tajomníka nemala.