BRATISLAVA 27. januára (WBN/PR) – Darcovia krvi v Nitre a okolí, ako aj zdravotnícky personál, sa môžu tešiť na väčšie pohodlie pri darovaní krvi. Mobilné zariadenie na čistenie vzduchu – ďalší krok vzájomnej spolupráce – poskytla územnému spolku Slovenského Červeného kríža (SČK) v Leviciach spoločnosť Camfil Farr. Zároveň s odovzdaním daru sa v podniku uskutočnil druhý ročník projektu Kvapka krvi, pri ktorom darovalo krv niekoľko desiatok zamestnancov firmy.
„Sme veľmi radi, že naša spolupráca so Slovenským Červeným krížom pokračuje ďalším zmysluplným projektom. Veríme, že používanie mobilného zariadenia na čistenie vzduchu prispeje k vyššiemu pohodliu darcov krvi a my našou troškou do mlyna pomôžeme zvýšiť kvalitu slovenského zdravotníctva,“ povedal výkonný riaditeľ Camfil Farr s.r.o. Imrich Mészáros. Darcovia môžu krv darovať zvyčajne na pracoviskách transfúznych staníc alebo v externých priestoroch pri mobilných výjazdoch. Miestnosť musí vždy spĺňať hygienické štandardy, ako sú napríklad upratané a hygienicky nezávadné prostredie, dostatočne osvetlená miestnosť s teplotou od 20 do 26 stupňov Celzia či zásobovanie vodou. „Hoci čistý vzduch nevplýva priamo na kvalitu transfúzneho lieku, pretože krv sa odoberá do jednorazového odberového materiálu v uzavretom systéme, pri odberoch má svoj význam. Môže zvýšiť komfort darcov krvi a tiež personálu transfúznej služby počas trvania celého mobilného odberu,“ dopĺňa vedúca lekárka Národnej transfúznej služby SR v Nitre MUDr. Mária Broďániová. Práve nitrianska transfúzna služba je cieľovou stanicou mobilného zariadenia.
Podpis darovacej zmluvy bol v levickom závode, ktorý prezývajú „zelené pľúca“ priemyselného parku, spojený s druhým ročníkom zamestnaneckého projektu Kvapka krvi. Zamestnanci Camfil Farr mohli darovať krv priamo v priestoroch zasadačky. Vlani takúto možnosť využilo vyše 40 darcov, tento rok sa ich prihlásilo ešte viac. Vzduch počas darovania krvi čistilo rovnaké mobilné zariadenie od švédskeho výrobcu filtrov a filtračných riešení Camfil Farr, aké bude využívať Národná transfúzna služba SR v Nitre.
Využitie mobilnej čističky je veľmi široké, všeobecne sa používa vo všetkých priestoroch, kde je potrebná zvýšená kvalita vzduchu – od skladových priestorov, farmaceutických laboratórií, nemocníc, potravinárskeho priemyslu až po výrobu obalového materiálu či supermarkety. Výhodou, ktorú uvádza výrobca, sú zdravší zamestnanci a menej upratovania. Čistička filtruje dym a všetky, aj ultra jemné prachové či azbestové častice.
Camfil Farr spolupracuje s územným spolkom Slovenského Červeného kríža v Leviciach dlhodobo, predchádzajúce projekty pomohli k zvýšeniu úrovne služieb poskytovaných SČK. Z finančného daru od Camfil Farr bol napríklad zakúpený dokonalý baby resusci model, pomocou ktorého vyučujú inštruktorky a inštruktori SČK podávanie prvej pomoci.
O spoločnosti Camfil Farr s.r.o.
Dcérska spoločnosť švédskej firmy Camfil Farr Group pôsobí v priemyselnom parku Levice – Géňa od začiatku júna 2007. Výroba vzduchových filtrov sa na Slovensko presťahovala z Nemecka, kam smeruje 60 % produkcie závodu. V roku 2010 dosiahol Camfil Farr s.r.o. tržby 14,3 mil. eur a jeho 120 zamestnancov vyrobilo takmer milión filtrov. Závod zásobuje vzduchovými filtrami celý európsky trh a niekoľko priemyselných odvetví. Filtre na čistenie vzduchu sa používajú v rôznych ventilačných systémoch. Využívajú ich nákupné centrá, hotely, nemocnice, knižnice, laboratóriá, lakovne a dokonca aj raketoplány.
O Camfil Farr Group
Švédsku rodinnú firmu založil v roku 1963 Gösta Larson a odtvedy sa vypracovala na svetového lídra vo filtračných riešeniach a systémoch. Sídlo Camfil Farr Group je v švédskom meste Trosa. Zamestnáva približne 3 350 ľudí, výrobné závody má v 23 krajinách sveta, predajné spoločnosti v 25 krajinách. V roku 2010 skupina dosiahla obrat 510 mil. eur a prevádzkový zisk 52,6 mil. eur. Do Európy smeruje 63 % predaja, do Ameriky 25 %, do Ázie 8 %. Stopercentným vlastníkom je zakladajúca rodina. Filozofiou firmy je vytvoriť podnikovú kultúru a stratégiu na základe udržateľných hodnôt. Podniká v štyroch oblastiach – ochrana interiérov pre ľudí, čisté technológie, energetické systémy a čistota a ochrana životného prostredia.