BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) –
Podľa neoficiálnych výsledkov bola celková účasť na sobotňajšom referende 22,84 percenta, takže výsledky budú neplatné. Údaj zverejnil Štatistický úrad SR po spočítaní hlasov vo všetkých 5060 okrskoch. Spomedzi 4 369 553 oprávnených občanov zapísaných do zoznamov na hlasovanie sa na referende zúčastnilo 998 142 ľudí.
Na šesť referendových otázok odpovedala väčšina hlasujúcich kladne:
Najvýraznejší súhlas vyslovili hlasujúci v referende so zúžením poslaneckej imunity, hneď po tom so znížením počtu poslancov zákonodarného zboru zo 150 na 100. V sobotu sa rozhodovalo aj o nákupe lacnejších automobilov pre verejné orgány, zrušení koncesionárskych poplatkov, zrušení práva na odpoveď pre osoby poverené výkonom verejnej moci a možnosti voliť v parlamentných voľbách a tiež voľbách do Európskeho parlamentu cez internet.
Na všetkých šesť otázok odpovedala väčšina hlasujúcich kladne. Podľa Kusého je to výsledok, aký obraz má občan o politikoch. „Pre politika je to výpoveď, toto si o vás, o vašej politike myslia občania a tieto otázky by ste mali riešiť týmto spôsobom,“ konštatuje Kusý.
Aj keď plebiscitu robila kampaň len SaS, Kusý si myslí, že hlasujúci neprišli k urnám z politickej motivácie, ale s cieľom niečo zmeniť. Občania podľa neho citlivo vnímajú privilegované postavenie politikov v spoločnosti a poslaneckú imunitu, ktorej sa je zákonodarca ochotný zbaviť. „Aj nákup lacnejších áut nie je pre štátnu pokladňu bohvieaký zisk, ale je to ušľachtilé gesto,“ tvrdí Kusý. Najviac hlasujúci v sobotu podporili otázky, ktoré sa týkali priestupkovej poslaneckej imunity či nákupu lacnejších limuzín pre Národnú radu SR. Kolónku „nie“ častejšie zaškrtli pri návrhu zrušiť koncesionárske poplatky, návrhu vyňať osoby poverené výkonom verejnej moci z možnosti uplatniť právo na odpoveď podľa tlačového zákona a návrhu zaviesť internetovú voľbu poslancov do Národnej rady SR i Európskeho parlamentu. „Tieto otázky nie sú poväčšine také, aby sa priamo týkali ľudí, ich životnej úrovne. Týkajú sa najmä tých, ktorí nad tým politicky rozmýšľajú, tí to vedia posúdiť, ale prevažná časť občanov takto neuvažuje,“ dodal Kusý.
Takmer stopercentný súhlas pri otázkach sobotňajšieho referenda o zrušení poslaneckej imunity či znížení počtu poslancov v Národnej rade svedčia o istej politickej kultúre našej spoločnosti. Tvrdí to vedúca katedry politológie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave Darina Malová. „Prejavuje sa tu istá miera rovnostárstva, to znamená, že prevažná väčšina občanov nemá rada veľké majetkové rozdiely, najmä tam, kde si myslí, kde sú nezaslúžené,“ uviedla pre agentúru SITA Malová. Pri otázkach o imunite a počte poslancov mali hlasujúci vyhranený názor vďaka početným spoločenským diskusiám. Podľa politologičky sa občania postavili k imunite poslancov na základe princípu rovnosti medzi sebou a politikom. „Hlasovanie o znížení počtu poslancov hovorí o negatívnom vzťahu k politikom, občania tým dali najavo, že poslancov je príliš veľa a majú nezaslúžené výhody,“ konštatuje Malová.
Výsledky ju prekvapili pri otázke o možnosti voliť v parlamentných voľbách a tiež voľbách do Európskeho parlamentu cez internet, proti ktorej bolo viac ako 22 percent hlasujúcich. „Predpokladala som, že pôjdu hlasovať predovšetkým stúpenci SaS, čo je liberálna a moderná strana s podporou predovšetkým mladých,“ uviedla Malová. Časť občanov podľa nej pri tejto otázke prejavila neskúsenosť a nedôveru v nové formy. „O imunite sa diskutuje už od revolúcie, internetové hlasovanie sa stalo súčasťou verejnej debaty po prvý raz,“ dodala Malová. Zmätene sa podľa Malovej postavili občania i k zrušeniu práva na odpoveď osobám povereným výkonom verejnej moci, ktoré im dnes prislúcha podľa tlačového zákona. „Otázky koncesií alebo práva na odpoveď si vyžadujú informovaného aj vzdelaného voliča, ktorý tým veciam trochu viac rozumie,“ myslí si Malová.
SITA