Štátna tajomníčka ministerstva vnútra Lucia Kurilovská je novou predsedníčkou slovenskej časti Slovensko-poľskej medzivládnej komisie pre cezhraničnú spoluprácu. Rovnako sa stala predsedníčkou slovenskej časti Medzivládnej slovensko-maďarskej zmiešanej komisie pre cezhraničnú spoluprácu, pričom v týchto funkciách nahradila Vendelína Leitnera.
Stala sa predsedníčkou aj iných komisií
Kurilovská nahrádza aj Tomáša Opartyho, a bude teda aj predsedníčkou slovenskej časti Slovensko-ukrajinskej medzivládnej komisie pre cezhraničnú spoluprácu a tiež predsedníčkou slovenskej časti Slovensko-českej medzivládnej komisie pre cezhraničnú spoluprácu. Vláda o tom rozhodla na stredajšom rokovaní.
Kurilovská poverila vedením policajnej akadémie Šišuláka. Je to „jediná a jedinečná” univerzita, povedala (foto)
Ako rezort vnútra priblížil, úlohou Slovensko-poľskej medzivládnej komisie pre cezhraničnú spoluprácu je vytyčovať všeobecné smery a vytvárať základné predpoklady rozvoja cezhraničnej spolupráce, predkladať kompetentným orgánom oboch štátov návrhy v tejto oblasti, vypracúvať spoločné pracovné programy, zamerané na rozvoj spolupráce medzi kompetentnými orgánmi SR a Poľska, zabezpečovať ich súlad s medzivládnou dohodou a koordinovať cezhraničnú spoluprácu.
Medzivládna slovensko-maďarská zmiešaná komisia pre cezhraničnú spoluprácu sa zameriava na rozvoj obcí a rozvoj regiónov v prihraničných oblastiach, vytváranie pohraničných podnikateľských zón, priemyselných parkov, euroregiónov a podporu ich rozvoja.
Sústredí sa aj na rozvoj infraštruktúry
Spolupráca sa sústreďuje aj na rozvoj dopravnej infraštruktúry, ochranu a tvorbu životného prostredia, rozvoj poľnohospodárstva, cestovného ruchu, zdravotníctva, školstva, kultúry, voľného času, športu, zamestnanosti, rozvoj výuky v jazyku príslušníkov národnostných menšín a vzájomnú spoluprácu v prípade katastrof.
Nové výsluchové miestnosti majú pomôcť k efektívnejšiemu boju proti trestným činom obchodovania s ľuďmi (foto)
Úlohou Slovensko-českej medzivládnej komisie pre cezhraničnú spoluprácu je ustanovenie všeobecných smerov a foriem cezhraničnej spolupráce, s cieľom koordinovať jej programy, vypracúvať odporúčania na základe rozhodnutí spoločných koordinačných orgánov štátnej správy a samosprávy a riešiť sporné problémy, sťažujúce túto spoluprácu.
Slovensko-ukrajinská medzivládna komisia pre cezhraničnú spoluprácu v prebiehajúcich procesoch spoločenských, ekonomických a sociálnych reforiem na Ukrajine prikladá mimoriadny význam cezhraničnej spolupráci, ktorá prispieva k ďalšiemu rozvoju vzájomných Slovensko – ukrajinských vzťahov a podpore dobrých susedských vzťahov.