Nové výsluchové miestnosti majú pomôcť k efektívnejšiemu boju proti trestným činom obchodovania s ľuďmi (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MV SR: Otvorenie nových výsluchových miestností
Prvá štátna tajomníčka Lucia Kurilovská (tretia sprava) počas symbolického otvorenia nových výsluchových miestností na oddeleniach operatívnej činnosti a vyšetrovania národnej jednotky v SOŠ PZ v Devínskej Novej Vsi a v Humennom, využívaných Národnou jednotkou boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície PPZ v rámci projektu Boj proti obchodovaniu s ľuďmi a aplikácia nástrojov na jeho predchádzanie. Bratislava, 9. február 2024. Foto: SITA/MV SR
Tento článok pre vás načítala AI.

Nové výsluchové miestnosti majú dopomôcť Národnej jednotke boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru k efektívnejšiemu boju proti trestným činom obchodovania s ľuďmi.

Miestnosti sú špecificky prispôsobené

Ako v tejto súvislosti informovalo Ministerstvo vnútra SR, miestnosti slúžia na vypočúvanie obetí a nachádzajú sa na oddeleniach operatívnej činnosti a vyšetrovania národnej jednotky v Devínskej Novej Vsi a v Humennom.

„Špecifikom týchto miestností je, že sú prispôsobené na výsluch obzvlášť zraniteľných obetí. Tým sa zabezpečilo právo týchto poškodených osôb s osobitnou potrebou ochrany počas trestného konania, aby sa ich výsluch uskutočnil v priestoroch zodpovedajúcich a prispôsobených tomuto účelu,“ zdôraznila prvá štátna tajomníčka rezortu vnútra Lucia Kurilovská.

Vytvorenie vhodného prostredia k vypočúvaniu

Technickými pomôckami, v súlade s Trestným poriadkom bolo podľa ministerstva vnútra vo výsluchových miestnostiach vytvorené vhodné prostredie k vypočúvaniu obetí alebo svedkov trestných činov obchodovania s ľuďmi. Miestnosti podľa rezortu predstavujú účinné opatrenie na zabezpečenie jedného z primárnych práv na ochranu obetí, a to konkrétne pred druhotnou viktimizáciou, tak, ako to vyžaduje zákon o obetiach trestných činov.

Rovnako dôležitým aspektom tejto inovácie je podľa ministerstva vznik takých technických opatrení, ktoré zabraňujú negatívnemu vplyvu z vizuálneho a osobného kontaktu medzi obeťou a páchateľom počas procesných úkonov, čo doposiaľ nebolo možné zabezpečiť.

Vytvorenie miestností bolo financované z fondu pre vnútornú bezpečnosť Európskej únie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia Kurilovská
Firmy a inštitúcie Európska úniaMV Ministerstvo vnútra SRNárodná jednotka v boji proti nelegálnej migráciiPrezídium policajného zboru SRÚrad hraničnej a cudzineckej polície (ÚHCP)