Na význame boja proti obchodovaniu s ľuďmi sa zhodli generálna prokuratúra aj americké veľvyslanectvo (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Stretnutie, Guatam Rana, veľvyslanectvo USA,
Na stretnutí sa okrem iných zúčastnila napríklad prokurátorka Generálnej prokuratúry Zuzana Király alebo štátna tajomníčka rezortu vnútra Lucia Kurilovská. Foto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Pri príležitosti januárového národného mesiaca prevencie obchodovania s ľuďmi sa na veľvyslanectve Spojených štátov amerických uskutočnilo pracovné stretnutie veľvyslanca USA na Slovensku Guatama Ranu so zástupcami slovenských orgánov presadzujúcich právo a mimovládnymi organizáciami.

Efektívnejšie prepojenie a uľahčenie spolupráce

Ako na svojej internetovej stránke informovala Generálna prokuratúra SR, cieľom okrúhleho stola bolo efektívnejšie prepojenie a uľahčenie spolupráce pri vyšetrovaní tejto trestnej činnosti a osveta tejto problematiky.

Stretnutiu dominovala široká diskusia o téme obchodovania s ľuďmi vrátane záverov výročnej správy o obchodovaní s ľuďmi, ktorú od roku 2001 vydáva Úrad amerického ministerstva zahraničných vecí na monitorovanie a boj proti obchodovaniu s ľuďmi (TIP Report) a aktuálnych výziev i úspechov v tejto oblasti.

„Na diskusii sa pozvaní – zástupcovia rezortu vnútra, prokuratúry, polície, Slovenskej katolíckej charity, Ligy za ľudské práva a Medzinárodnej organizácie pre migráciu zhodli, že formy obchodovania s ľuďmi sa zmenili. K hlavným účelom vždy patrí sexuálne a pracovné vykorisťovanie, pričom obchodovanie s ľuďmi na účely sexuálneho vykorisťovania neustále predstavuje najčastejšiu formu vykorisťovania a tvorí viac ako polovicu všetkých obetí. Prevažne postihuje ženy a deti, a preto je potrebné venovať zvýšenú pozornosť problematike týchto skupín obzvlášť zraniteľných obetí,“ informovala prokuratúra s tým, že práve ochrana týchto skupín je dlhodobo aj jednou z priorít jej aktivít.

Technologický pokrok

Rovnako dôležitá je podľa GP SR aj proaktívna identifikácia potenciálnych obetí, pričom odborníci vidia aj potrebu nevyhnutnej legislatívnej zmeny obchodovania s ľuďmi na účely nútenej práce a edukácia v tejto oblasti.

Diskutujúci sa na stretnutí podľa generálnej prokuratúry zhodli na závere, že sa zmenili aj operačné postupy obchodníkov s ľuďmi, a to z dôvodu technologického pokroku, ktorý umožňuje obchodníkom s ľuďmi zlákať, ponúkať a vykorisťovať obete na diaľku a hromadne šíriť materiály spojené s vykorisťovaním online.

„Tie isté technologické prostriedky sťažujú odhaľovanie trestnej činnosti, identifikáciu páchateľov a vysledovanie peňazí použitých na spáchanie trestných činov a ziskov z trestnej činnosti. Je tak potrebné riešiť výzvy, ktoré predstavujú čoraz rozsiahlejšiu digitalizáciu obchodovania s ľuďmi, a posilniť trestnoprávnu reakciu na tento trestný čin, páchanie ktorého je uľahčované aj prostredníctvom technológií,“ doplnila GP SR.

Na stretnutí sa okrem iných zúčastnila napríklad prokurátorka Generálnej prokuratúry Zuzana Király alebo štátna tajomníčka rezortu vnútra Lucia Kurilovská.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Gautam RanaLucia Kurilovská
Firmy a inštitúcie Americké ministerstvo zahraničiaGP Generálna prokuratúra SRSKCH Slovenská katolícka charita