ARBÍL 3. júla (WEBNOVINY) – Prezident kurdskej autonómnej republiky v Iraku Massúd Barzání vo štvrtok požiadal miestny parlament, aby začal práce na organizovaní referenda o vyhlásení nezávislosti.
Informovali o tom miestni poslanci, ktorí sa zúčastnili na rokovaní za zatvorenými dverami. Päťmiliónová kurdská menšina v Iraku si vládne de facto sama už od 90. rokov v relatívnom mieri.
Kurdi sa o nezávislosť pokúšajú už dlho a podporili ju aj v nezáväznom všeľudovom hlasovaní z roku 2005. Ich snahy však v súčasnosti začínajú byť reálnejšie najmä pre postupujúcu ofenzívu sunnitských militantov zo skupiny Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL), ktorí obsadzujú stále ďalšie územia v Iraku, ale aj v susednej Sýrii.
Barzání zatiaľ nezverejnil, kedy by chcel referendum usporiadať. Spojené štáty ho už dávnejšie vyzvali, aby zostal lojálny vláde v Bagdade. Kurdský líder však na minulomesačných rokovaniach s americkým ministrom zahraničia Johnom Kerry vyhlásil, že bude „veľmi ťažké“ udržať v súčasnej situácii Irak pokope. Iracký premiér Núrí al-Málikí obvinil Barzáního zo zneužívania „súčasného vývoja“ a jeho snahy o vyhlásenie nezávislosti označil za neprijateľné.
V Tikríte uniesli indické sestričky
Militanti v irackom meste Tikrít, ktoré je pod ich kontrolou, uniesli z tamojšej nemocnice takmer 50 indických sestričiek. Zdravotníčky z južného štátu Kérala prinútili proti ich vôli nastúpiť do dvoch autobusov, uviedol vo štvrtok hovorca indického ministerstva zahraničia Sjíd Akbaruddín na tlačovom brífingu. Kam s nimi autobusy smerovali, nepovedal. „V konfliktných zónach niet slobodnej vôle. Je to situácia, v ktorej sú ohrozené životy,“ povedal na otázku, či boli unesené.
Tikrít, rodisko Saddáma Husajna, bolo počas tohto týždňa miestom tvrdých bojov medzi irackými vojakmi a islamistami z Islamského štátu v Iraku a Levante (ISIL), keďže armáda sa snaží o znovuzískanie mesta. ISIL a ich spojenci obsadili za posledný mesiac viaceré mestá v Sýrii a Iraku. Pred dvoma týždňami uniesli minitanti pri severnom meste Mósul 40 indických stavebných robotníkov, pričom všetci okrem jedného sú stále v zajatí. V Iraku pracuje okolo 10-tisíc Indov, prevažne v oblastiach nezasiahnutých bojmi, mnohí z nich sa však po začiatku ofenzívy ISIL vrátili domov.
Tureckí kamonisti sú na slobode
Islamistickí militanti prepustili 32 tureckých kamionistov, ktorých uniesli pred troma týždňami v Iraku a odovzdali ich vo štvrtok tureckým predstaviteľom.
Ankara pracuje aj na prepustení ďalších zadržiavaných Turkov, uviedol minister zahraničia Ahmet Davutoglu. Zatiaľ však nie sú žiadne správy o 49 zvyšných rukojemníkoch, medzi ktorými sú aj vojaci špeciálnych síl, deti a diplomati zadržaní v severoirackom meste Mósul 11. júna, teda deň po kamionistoch. Za únosom stojí militantná skupina Islamský štát v Iraku a Levante.
Davutoglu na tlačovej konferencii v Ankare uviedol, že kamionistov odovzdali tureckému konzulátu a v súčasnosti sú už na ceste do irackého Abrílu, odkiaľ ich lietadlo odvezie do tureckého hlavného mesta. „Naďalej budeme pracovať aj na prepustení našich občanov, ktorí tam ešte ostali,“ uistil minister a dodal, že zdravotný stav kamionistov je dobrý.