BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) – Stav väčšiny kúpalísk na Slovensku je vyhovujúci, ich návštevnosť bola pre horúce počasie v tomto týždni vysoká.
Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na svojej internetovej stránke.
Na kúpaliskách, ktoré sú v prevádzke, nezistili pracovníci Regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) žiadne závažné nedostatky, ktoré by viedli k zatvoreniu kúpaliska.
Stále však kontrolujú hygienický stav zariadení, vodu na kúpanie a monitorujú kvalitu vody na prírodných kúpaliskách bez prevádzkovateľa.
K dnešnému dňu je v prevádzke 16 prírodných kúpalísk. Na všetkých je voda vhodná na kúpanie. V Bratislavskom kraji majú povolenie kúpaliská Zlaté Piesky a Kuchajda v Bratislave a Slnečné jazerá v Senci. V Prešovskom kraji to je Veľká Domaša – Tíšava a Veľká Domaša – Valkov.
V Banskobystrickom kraji sa ľudia môžu kúpať na kúpaliskách Teplý vrch – pláž Ormet, Teplý vrch – pláž Drieňok, Ružiná pri obci Divín a na kúpalisku Zelená voda – Kurinec. V Košickom kraji majú povolenie na kúpanie Vinianske jazero, Zemplínska Šírava – Kamenec, Zemplínska Šírava – Paľkov a Zemplínska Šírava – Hôrka. Trnavský kraj ponúka kúpanie v rekreačnej oblasti Gazarka Šaštín Stráže a na Kunovskej priehrade a Žilinský kraj na plážovom kúpalisku Liptovská Mara – Liptovský Trnovec.
Kúpať sa dá aj na kúpaliskách bez prevádzkovateľa
Okrem týchto vodných plôch, na ktorých je rekreácia organizovaná, vyhovujúca kvalita vody je aj na iných prírodných kúpaliskách bez prevádzkovateľa.
Patria k nim napríklad Zemplínska Šírava – Medvedia hora, Zemplínska Šírava – Biela hora, Veľká Domaša (Holčíkovce, Poľany, Dobrá, Nová Kelča, Nová Kelča pol. Krym), Vajnorské jazero, Veľký Draždiak a všetky sledované banskoštiavnické jazerá. Aj napriek sledovaniu je na týchto plochách kúpanie na vlastné riziko.
Kúpanie je zakázané na vodnej nádrži Lipovina Bátovce, na plážovom kúpalisku Jazero v okrese Košice, neodporúča sa kúpanie na Šulianskom jazere v okrese Dunajská Streda. Kvalita vody na kúpanie nie je dlhodobo vyhovujúca ani na vodných nádržiach v okrese Nitra.
V prevádzke je takmer 500 bázenov
Okrem prírodných kúpalísk je k dnešnému dňu v prevádzke 155 umelých kúpalísk a na nich 480 bazénov. Regionálne úrady verejného zdravotníctva odoberali počas týždňa vzorky vody na viacerých kúpaliskách.
Ide o kúpaliská Banská Bystrica – plážové kúpalisko, Strelníky – obecné kúpalisko, Rekreačné zariadenie Margita – Ilona v okrese Levice, Wellness Santovka, Letné kúpalisko Nitra, TK Poľný Kesov, Bretka, Gemerská Hôrka, Kúpalisko Neresnica a Aqua beach Orlík vo Zvolene, letné kúpalisko Stropkov, letné kúpalisko Svidník, Termálne kúpalisko Komárno a Patince, Wellness Patince, Barnova Rika a Biokúpalisko Sninské rybníky.
Vzorky tiež odoberali na kúpaliskách Podbrezová – letné kúpalisko, Termálne kúpalisko Diakovce, na kúpalisku Dubnica nad Váhom, kúpalisku Košeca, Termálnom kúpalisku Stráňavy, Kamenný mlyn – Trnava a Zámocká záhrada – Hlohovec, letnom kúpalisku sídlisko III v Prešove a letnom kúpalisku Solivar.
Kvalita vody v bazéne na Termálnom kúpalisku Katarína a Termálnom kúpalisku Sklené Teplice je vyhovujúca. Na termálnom kúpalisku Katarína je v prevádzke už aj plavecký a sedací bazén. V hoteli Sitno Vyhne je od stredy 24. júla v prevádzke aj malý vonkajší bazén. Aktuálne informácie o stave sledovaných prírodných a umelých kúpalísk na Slovensku je možné nájsť na webovej stránke Úradu verejného zdravotníctva SR www.uvzsr.sk (Kúpaliská – Informačný systém o kúpaliskách a kvalite vody na kúpanie) a na stránkach regionálnych úradov verejného zdravotníctva.