Od vydania vôbec prvej Správy o svetovom šťastí v roku 2012 uplynulo už viac ako 10 rokov. Odvtedy Organizácia Spojených národov každoročne vydáva rebríček najšťastnejších krajín sveta – miest, kde sú obyvatelia v priemere spokojnejší ako v iných destináciách, referuje portál Condé Nast Traveller. Ako je zostavený rebríček tento rok?
6 kľúčových faktorov
Tento výskum, ktorý bol zverejnený 20. marca (ktorý je zároveň Svetovým dňom šťastia), vychádza z trojročného priemeru hodnotenia kvality života jednotlivých obyvateľov. Zohľadňuje šesť kľúčových faktorov, ktoré ovplyvňujú šťastie: sociálnu podporu, príjem, zdravie, slobodu, štedrosť a absenciu korupcie. Skúma tiež rozdelenie šťastia v rámci krajín. Krajiny, v ktorých je „rozdiel v šťastí“ menší, čo znamená, že celková populácia má podobné skúsenosti so šiestimi uvedenými faktormi, majú tendenciu dosahovať vyššie skóre.
Správa po prvýkrát uvádza aj samostatné rebríčky podľa vekových skupín, pričom sa zaoberá tým, ako sa môže líšiť hodnotenie šťastia ľudí mladších ako 30 rokov (Litva je na čele tohto zoznamu) a starších ako 60 rokov (Dánsko je najšťastnejším národom na svete v tejto podskupine). Nový výskum porovnáva aj generácie a zisťuje, že „ľudia narodení pred rokom 1965 sú v priemere šťastnejší ako ľudia narodení po roku 1980. Medzi mileniálmi hodnotenie vlastného života klesá s každým rokom veku, zatiaľ čo medzi Boomermi spokojnosť so životom s vekom rastie“.
Ako funguje štúdia?
Správa OSN o svetovom šťastí je založená na sebahodnotení účastníkov. V tomto prieskume ľudia hodnotia svoj vlastný život tak, že sa umiestňujú na takzvanej Cantrilovej stupnici, čo je v podstate rebríček spokojnosti so sebou samým. Vrchol rebríčka, teda 10, by znamenal, že ste najšťastnejší, kým spodok rebríčka, teda 0, by znamenal, že ste najmenej šťastní.
Správa o svetovom šťastí potom meria a skúma množstvo faktorov, ktoré by mohli súvisieť so sebahodnotením šťastia obyvateľov jednotlivých krajín. Hoci odborníci vysvetľujú výsledky pomocou šiestich predtým uvedených faktorov, je dôležité si uvedomiť, že samotný rebríček vychádza z odpovedí, ktoré ľudia poskytli v čase prieskumu, takže nemusí nevyhnutne zohľadňovať nedávne aktuálne udalosti.
Ktoré krajiny patria medzi najšťastnejšie na svete?
- Fínsko
- Dánsko
- Island
- Švédsko
- Izrael
- Holandsko
- Nórsko
- Luxembursko
- Švajčiarsko
- Austrália
- Nový Zéland
- Kostarika
- Kuvajt
- Rakúsko
- Kanada
- Belgicko
- Írsko
- Česko
- Litva
- Spojené kráľovstvo
Prečo práve Fínsko?
Fínsko bolo už siedmy rok po sebe vyhlásené za najšťastnejšiu krajinu na svete. Prečo sa táto krajina stále umiestňuje na popredných priečkach, možno vysvetliť takými ukazovateľmi, ako je štedrosť (vo Fínsku napríklad ľudia s veľkou pravdepodobnosťou očakávajú vrátenie stratenej peňaženky), príjem, sloboda voľby a priemerná dĺžka života.