POPRAD 29. októbra (WEBNOVINY) – Ďalším deviatim obetiam Vysokých Tatier dnes znel zvon v kaplnke na Symbolickom cintoríne pod Ostrvou vo Vysokých Tatrách.
Toľko ľudí zahynulo v našich horách od poslednej pietnej spomienky.
Hneď prvú obeť zaznamenal predseda dobrovoľného zboru Tatranskej horskej služby Jaroslav Švorc v prvý deň sezónnej uzávery značkovaných turistických chodníkov 1. novembra minulého roku.
Našli sa aj kostry
Ostatných osem obetí zomrelo alebo zahynulo už v tomto roku. Medzi obeťami Vysokých Tatier sú aj dva prípady, keď turisti našli kostrové pozostatky v tatranských dolinách. V jednom prípade ide pravdepodobne o nezvestného poľského turistu, druhého sa zatiaľ nepodarilo identifikovať.
Nielen týmto deviatim, ale aj všetkým obetiam Vysokých Tatier a hôr bola dnes venovaná pietna spomienka na Symbolickom cintoríne. Podľa Jaroslava Švorca od najstarších dôb až do dnešného dňa je známych 1129 obetí vo Vysokých Tatrách. Len za posledných desať rokov zahynulo v Tatrách 98 ľudí. Aj keď je želaním viacerých, aby sa do smutných štatistík vo Vysokých Tatrách nemuselo zapísať ani jedno meno.
„Za posledné desiatky rokov takýto rok nebol. Z posledných rokov, roky 2006 a 2007 boli také, keď zahynuli „iba“ štyria ľudia. Pamätáme si roky, keď počas zimy nikto nezahynul, to sa vyskytlo, ale aby celý rok bol bez obetí, to si nepamätajú ani najstarší pamätníci horskej služby,“ uviedol Švorc.
Dlhodobý „krutý priemer“ Vysokých Tatier je podľa Švorca asi jedna obeť mesačne. Bývajú však aj roky keď je 20 aj viac obetí do roka. Najčastejšou príčinou horských nešťastí vo Vysokých Tatrách je podľa Švorca exponovaný terén, či už je to v prípade horolezcov alebo aj turistov. Za posledné dva roky zaznamenali horskí záchranári aj dve obete na lyžiarskych svahoch. Podľa Švorca hory sú krásne, ale nestačí len do nich prísť, ale treba sa z nich aj vrátiť. „Niektorí ľudia, akoby na to nepamätali,“ dodal Švorc.
Tragédia vojenského lietadla
Od poslednej pietnej spomienky pribudlo na symbolickom cintoríne sedem tabuliek s menami ôsmich obetí.
Okrem toho Kuratórium Symbolického cintorína zabezpečilo osadenie novej tabule obetiam leteckého nešťastia z októbra 1944, keď na Zadnom Gerlachu havarovalo vojenské lietadlo so slovenskými a sovietskymi vojakmi.
Amatérsky historik Stanislav Bursa už vlani prišiel s objavom, keď sa mu podarilo zistiť mená všetkých členov posádky.
Pátraním v archívoch spresnil aj to, že obetí nebolo 24, ale 22. Mená všetkých vojakov sú už na novej pamätnej tabuli. Jej dominantu tvorí zlomená vrtuľa lietadla Lisunov a do kruhu, ktorý pripomína čelný pohľad na motor lietadla, sú napísané mená všetkých obetí leteckého nešťastia.
V súčasnosti je na Symbolickom cintoríne, ktorý je Národnou kultúrnou pamiatkou, 320 tabuliek so 456 menami ľudí, ktorí zahynuli vo Vysokých Tatrách, alebo mali k nim veľmi blízki vzťah. Účastníci dnešnej spomienky si pripomenuli aj slovenského horolezca a himalájistu Ivana Gálfyho, ktorý tohto roku zomrel vo Vysokých Tatrách.