Krištáľová noc predpovedala osud Židov v Európe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nacizmus, Židia
Foto: ilustračné, SITA/AP

BERLÍN 9. novembra (WebNoviny.sk) – Pred 78 rokmi v noci z 9. na 10. novembra 1938 ríšsky minister pre ľudovú osvetu a propagandu Nemecka Joseph Goebbels na schôdzi nacistických pohlavárov v Mníchove oznámil, že protižidovské odvetné výtržnosti sa začali. Konali sa na území Nemecka, Rakúska a časti Československa.

Podnetom na pogromy sa stala vražda nacistického diplomata v Paríži Ernsta vom Ratha, ktorého 9. novembra 1938 zastrelil 17-ročný poľský Žid Herschel Grynszpan. Masový protižidovský pogrom dostal názov Krištáľová noc (Kristallnacht, Crystal Night). Tieto udalosti si ľudia na svete pripomínajú ako Medzinárodný deň boja proti fašizmu, rasizmu a antisemitizmu a pripadá na 9. novembra.

Vražda sa stala zámienkou na ďalšie protižidovské akcie

V dôsledku Krištáľovej noci prišlo o život 96 Židov, stovky ďalších utrpeli zranenia, vyše 1000 synagóg zhorelo, okolo 7500 židovských obchodov bolo zničených, poškodené boli cintoríny i školy a 30.000 Židov bolo zatknutých a poslaných do koncentračných táborov, uviedla židovská virtuálna knižnica (jewishvirtuallibrary.org). Pritom vražda diplomata Ernsta vom Ratha bola omylom: 17-ročný Grynszpan, ktorý žil od roku 1936 v Paríži, chcel podľa neskorších vlastných vyjadrení pôvodne zabiť ríšskeho veľvyslanca.

Motívom pre Grynszpanov čin bola októbrová deportácia asi 15.000 poľských Židov z Nemecka, medzi ktorými bola aj jeho rodina. Vražda sa stala zámienkou na ďalšie protižidovské akcie v Nemecku. Adolf Hitler rozhodol, že pokiaľ sa výtržnosti proti Židom budú šíriť, nemajú sa proti nim podniknúť žiadne kroky. Nacisti to pochopili tak, že sa majú stať ich organizátormi, a nasledovala Krištáľová noc, uviedol portál Občianskeho združenia Edah.

Židia dostali príkaz odstrániť spôsobené škody

Nacistické vedenie cynicky tvrdilo, že pogrom nebol nijako zorganizovaný – samotní Židia údajne vyvolali spravodlivý hnev ľudu a využilo sa to k ďalším protižidovským opatreniam, konštatuje portál holokaust.cz. Židia dostali príkaz odstrániť spôsobené škody a uviesť ulice do pôvodného stavu, spresňuje portál.

Na porade 12. novembra, ktorej predsedal blízky spolupracovník Adolfa Hitlera, zakladateľ nacistickej tajnej polície Gestapo a člen Národnej socialistickej nemeckej robotníckej strany (NSDAP) Hermann Göring, nemeckí Židia dostali pokutu v sume miliardy mariek. Nacisti využili Krištáľovú noc na urýchlenú nútenú arizáciu židovského majetku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adolf Hitler