BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) Kožu, ktorá ľudí chráni pred stratou tekutín, civilizačnými vplyvmi a zabezpečuje termoreguláciu organizmu, je podľa primára dermatologického oddelenia Nemocnice Sv. Michala v Bratislave Ľubomíra Zaujeca potrebné chrániť dlho pred dovolenkou.
Ochrana je podľa neho úspešná vtedy, ak sa robí nielen zvonku ale i zvnútra. „V poslednom období zaznamenávame výrazný nárast problémov a dokonca závažných ochorení, čo dokazuje, že si ešte stále dostatočne nevieme uvedomiť veľký význam kože pre človeka a závažnosť vplyvov, ktoré na ňu každodenne pôsobia. Na koži Slovákov môžeme pozorovať časté aktinické keratózy, ktoré sú predzvesťou rakoviny kože. V dôsledku vplyvu voľných radikálov a UV žiarenia pribúdajú bazocelulárne karcinómy a melanómy. Mali by sme si uvedomiť že nepostačí iba natieranie sa opaľovacími prípravkami,“ uviedol Zaujec.
Škodlivý vplyv voľných radikálov vznikajúcich v pokožke v dôsledku pôsobenia UV žiarenia a civilizačných vplyvov podľa neho účinne dokážu potlačiť antioxidanty z borovice prímorskej na báze pycnogenolu a betakarotén. Antioxidanty vychytávajú voľné radikály a karotenoidy, najmä betakarotény, posilňujú ochranné vlastnosti kože tak, že dokonca dokážu opraviť poškodenú DNA pri procese mutácie. Betakarotén je dôležitý provitamín, ktorý sa v ľudskom tele mení na životne dôležitý vitamín A. Jeho antioxidačné pôsobenie pomáha neutralizovať nebezpečné voľné radikály a pôsobí proti starnutiu buniek. Betakarotén tiež znižuje vnímavosť kože na spálenie. Dopĺňanie dávky betakaroténu ešte pred odchodom na dovolenku, napríklad aj prostredníctvom doplnkov výživy, a následná starostlivosť o pokožku pri opaľovaní, je podľa Zaujeca omnoho efektívnejšia ako len samotný opaľovací krém. V prírodnej forme sa betakarotén vyskytuje napríklad v mrkve, špenáte, melóne či marhuliach a neničí sa teplom, ani varením. Potraviny, ktoré obsahujú betakarotén, bývajú často kontaminované ťažkým kovmi a dusičnanmi, preto je vhodné začať konzumovať betakarotén vo forme doplnkov výživy už zopár týždňov pre dovolenkou.
Antioxidanty obsahuje najmä farebné ovocie, zelené listy a brokolica. Svojimi antioxidačnými účinkami sa však medzi najsilnejšie radí výťažok z kôry pobrežnej borovice nazývaný pycnogenol. Je dvadsaťkrát účinnejší ako vitamín C a dokonca päťdesiatkrát účinnejší než vitamín E. Mimoriadne rýchlo chráni a regeneruje bunky organizmu. Tento mimoriadne silný prírodný antioxidant pobrežnej borovice, voľne rastúcej iba vo Francúzsku (Pinus maritime) vedci skúmajú už 50 rokov a stále objavujú jeho nové účinky na zdravie človeka. Pycnogenol je jedinečný v redukcii opuchov tkanív, zrýchľuje ústup edému, zastavuje zápalové procesy a zlepšuje mikrocirkuláciu v postihnutých tkanivách a to pri interných ochoreniach, pomliaždeninách ale aj pri alergiách, keďže navyše blokuje aj produkciu histamínov. Jeho silné antioxidačné schopnosti pomáhajú tlmiť ekzémy a letné alergie. Nie sú v ňom obsiahnuté žiadne zložky syntetickej povahy. Pycnogenol je preto odporučený ako najúčinnejšia komplexná ochrana organizmu v exponovanom období a to nielen na dovolenke, no i v čase zvýšeného stresu.
SITA