Na post predsedu parlamentného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva bude opäť kandidovať predseda strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba. „Znovu ho navrhneme,“ povedal agentúre SITA podpredseda ĽSNS Martin Beluský. Zatiaľ je otvorené, či bude opätovne kandidovať za predsedu parlamentného výboru pre ľudské práva poslanec Ľuboš Blaha zo Smeru – sociálnej demokracie (Smer-SD).
Sulík prirovnal Blahu ku koronavírusu
Hovorca strany Ján Mažgút nevedel povedať, či Blaha zostáva kandidátom strany. Na ustanovujúcej schôdzi parlamentu Kotleba a Blaha neboli zvolení za šéfov výborov, pretože nezískali dostatočnú podporu zákonodarcov.
Novozvolení poslanci zložili sľub v rúškach. Kollára do funkcie zvolili, Blahu a Kotlebu nie (video)
„Na základe výsledkov diskusie v rámci poslaneckého klubu uvidíme, ako budeme postupovať,“ reagoval hovorca Smeru-SD na otázku, či strana príde s novým kandidátom alebo zotrvá na kandidatúre Blahu. Ten na ustanovujúcej schôdzi parlamentu minulý týždeň v piatok nebol v tajnej voľbe zvolený za predsedu ľudskoprávneho výboru. Za jeho zvolenie hlasovalo iba 55 zo 144 poslancov, pričom potrebný bol zisk nadpolovičnej väčšiny hlasujúcich poslancov. Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík označil Blahu za hanbu a prirovnal ho ku koronavírusu.
Kotleba nezískal ani všetky hlasy opozície
Kotlebu na ustanovujúcej schôdzi podporilo iba 47 poslancov, proti bolo 60 a zdržalo sa 26 poslancov. Nezískal teda ani hlasy celej opozície, ktorá má v parlamente dohromady 55 poslancov. V prípade, že by Kotleba nebol opakovane zvolený, sa ĽSNS podľa Beluského rozhodne, čo ďalej urobí.
Sulík prirovnal smeráka Blahu ku koronavírusu, kritikou nešetril ani Matovič
Poslanec vládnej SaS Ondrej Dostál sa na ustanovujúcej schôdzi pred hlasovaním vyjadril, že „doteraz bola prax, že fašistická strana nemá zastúpenie vo vedení výborov“. Napokon poslanci Kotlebu neodsúhlasili. Druhého nominanta ĽSNS, Beluského, však poslanci zvolili za predsedu parlamentného výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu.
Koaličné strany pred ustanovujúcou schôdzou ponúkli opozícii kreslá šéfov siedmich výborov. Ďalších dvanásť výborov si podelila koalícia.