- aktualizované 10. septembra, 13:22
Kraj daruje pápežovi kalich s paténou, ktoré vytvoril umelecký šperkár Marek Husovský. Liturgické predmety majú symbolizovať vďačnosť za dar blahorečenia Anny Kolesárovej. Na tlačovej besede o tom informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
„Aj napriek tomu, že pápež je mimoriadne skromný človek, chceme ho obdarovať niečím špeciálnym, čo mu bude v Ríme pripomínať Košický kraj. Darujeme mu preto kalich s paténou, ktorých každá časť je symbolická. Odkazuje na blahorečenú Anku Kolesárovú, ktorá sa narodila na Zemplíne a v roku 1944 zomrela mučeníckou smrťou. Týmto darom chceme Svätému Otcovi poďakovať za jej blahorečenie na mieste, ktoré aj sám navštívi,“ uviedol Trnka.
Symbol nevinnosti
Pozlátený strieborný kalich je vysoký 33 centimetrov, čo vyjadruje vek, akého sa dožil Ježiš Kristus. Je koncipovaný do tvaru kytice z 53 sedmokrások, ktoré symbolizujú cnosti ako čistotu, vernosť, úctu, úprimnosť a vnútornú krásu.
Viac o téme: Návšteva pápeža Františka na Slovensku
Aj keď ide o nenápadný kvet, nájdeme ho v celom Košickom kraji a aj na mieste, kde žila blahoslavená Anka Kolesárová, vo Vysokej nad Uhom. Iba tri kvety na kalichu sú zo zlata, ako symboly troch Zdravasov. Mladí ľudia sa ich modlievajú už dvadsať rokov pri putovaní do jej rodiska a k jej hrobu.
Ku kalichu sa vždy prikladá paténa, na ktorú sa pri liturgii vkladá hostia. Má priemer 16 centimetrov, čo predstavuje vek blahoslavenej Anky. Obopína ho venček z kvetov, je symbolom dievčenskej krásy aj milého srdca.
Kalich možno použiť aj pri slávení liturgie
Darované liturgické predmety vytvoril umelecký šperkár Marek Husovský, ktorý v roku 2018 vyhotovil Hlavný relikviár blahoslavenej Anny Kolesárovej. Jeho motívom boli sedmokrásky a dominantné sú aj v dare pre pápeža.
Spišská diecéza pomôže pútnikom pred návštevou pápeža, otestuje ich v blízkosti kostolov
„Na špeciálnom dare pre takého významného človeka som doposiaľ ešte nepracoval, no verím, že sa Svätému Otcovi bude páčiť. Vyhotovenie kalicha s paténou mi trvalo 10 týždňov. Sú výnimočné v tom, že sú liturgické, čo znamená, že pápež ich kedykoľvek môže pri slávení liturgie použiť. Som veľmi rád, že symbolika s relikviárom, ktorý som vytvoril pred tromi rokmi opäť ožije aj pri tomto dare. Kult blahoslavenej Anny Kolesárovej sa takto rozšíri do celého sveta,“ dodal Husovský.
Za všetkých obyvateľov odovzdá dar pápežovi predseda KSK Rastislav Trnka, obsahovať bude aj Darovaciu listinu, ktorá je vyhotovená v slovenskom a anglickom jazyku a tiež v materinskom jazyku Svätého Otca – v španielčine. Pápež navštívi Košice v utorok 14. septembra, zastaví sa na Luníku IX, kde pozdraví marginalizované komunity. Neskôr sa presunie na štadión Lokomotívy, kde sa prihovorí mladým ľuďom.
Dary obdrží aj z rómskej komunity
Dar obdrží pápež František aj na košickom sídlisku Luník IX, kde dostane pri stretnutí s Rómskou komunitou v utorok 14. septembra dva obrazy a jednu plastiku. Ide o originálne umelecké stvárnenia dvoch blahoslavených Rómov Zefirína a Emílie a zmenšeninu plastiky Zmŕtvychvstalého Krista z kostola na tomto rómskom sídlisku. Informoval o tom hovorca saleziánov Rastislav Hamráček.
Blahoslavení Zefirín a Emília sú mučeníci zo španielskej občianskej vojny. Autorom obrazov ako daru pápežovi s rozmermi 90 x 70 cm je riaditeľ Súkromnej základnej umeleckej školy v Michalovciach Miroslav Capovčák, ktorý má srdcom blízko k rómskej kultúre.
Na zabezpečenie návštevy pápeža sa už prihlásili stovky dobrovoľníkov, stále ich však nie je dosť
„Problematike rómskej tematiky som sa venoval už dávno, moje prvé obrazy som vytvoril z prostredia Rómov. Každý sa vtedy aj divil, prečo ich maľujem, ale ja som ich maľoval preto, že ich kultúra je krásna,“ hovorí riaditeľ umeleckej školy, ktorý roky učil Rómov a aj s nimi maľoval.
„Oslovila ma ich hudba, oslovil ma ich tanec, rozprávali sme sa, maľovali sme s nimi. Spoznal som ich mentalitu. A keď som bol oslovený vytvoriť tieto obrazy, tak ma to milo prekvapilo aj potešilo,“ dodal Capovčák.
Prejav kontinuálnej starostlivosti
Pápež František dostane na Luníku okrem dvoch obrazov aj 40 cm vysokú plastiku Zmŕtvychvstalého Krista. Ide o zmenšeninu originálu, ktorý vytvoril Peter Beňo pre kostol na Luníku IX.
Pápež František neodíde z Košíc naprázdno, mesto mu podaruje aj výnimočnú pamiatku na Luník IX
„Pri práci na Zmŕtvychvstaní Krista pre kostol Saleziánov don Bosca na Luníku IX som sa možno nepriamo inšpiroval východnou ikonografiou, ktorej významy som sa snažil posunúť ešte o čosi ďalej. Adam a Eva, ktorých Kristus vťahuje so sebou do príbehu spásy a víťazstva nad smrťou, tu symbolicky zastupujú celé ľudské pokolenie. Sme súčasťou kolobehu zrodenia, umierania a zmŕtvychvstania, dejov odohrávajúcich sa vo večnosti. Návštevu Svätého Otca Františka tu, na tomto mieste, vnímam ako jednoznačný prejav kontinuálnej starostlivosti o tých, ktorí sú na okraji, a snahy nielen o sociálnu inklúziu, ale aj o dosiahnutie jednoty v jej najhlbších duchovných významoch,“ vysvetľuje svoje dielo Peter Beňo, ktorý autorsky vytvoril pre kostol aj reliéfy krížovej cesty a sochy Panny Márie.
Podľa údajov mestskej časti žije na sídlisku Luník IX v Košiciach 4 300 obyvateľov. Saleziáni don Bosca tam pastoračne pôsobia medzi Rómami od júla 2008, keď prevzali aj zodpovednosť za výstavbu komunitného centra.