Slovenska v rámci získania titulu Európskeho hlavného mesta kultúry 2013.
Košice sú oficiálne Európskym hlavným mestom kultúry. Veľkolepou šou vyslali svoje kultúrne posolstvo. Pozrieť si ju prišlo podľa organizátorov okolo 40-tisíc ľudí. Ocenili aj nápad so štartom kozmickej družice. Uchvátila ich výnimočná laserová šou i ohňostroj. „Strávil som tu vyše dvoch hodín, no oplatilo sa prísť,“ konštatoval návštevník.
Z veľkej otváracej šou odštartovala Košická kultúrna družica, ktorej fiktívnu posádku tvorili Rusín, Maďar, Róm a Slovenka. O tom, že východniarom k tancu veľa netreba, svedčí vystúpenie skupiny Šarišská nátierka a Derevjanky, ktoré dokázali roztancovať tisíce ľudí.
Prepojenie a spoluprácu Košíc s Prešovom symbolizovalo spojené vystúpenie skupín Peter Bič Project a Chiki-liki-tu-a. Z pódia zaznela hymna košického projektu EHMK 2013 v podaní Kataríny Knechtovej, Lukáša Adamca, Nataše Džunkovej a Mariána Čekovského. Sprevádzali ich detské spevácke súbory.
https://www.youtube.com/watch?v=p1phH0Zqa4Y
Po štarte kultúrnej družice v podobe balóna sprevádzaného mimozemšťanmi otváraciu šou zavŕšil ohňostroj za zvukov európskej hymny Óda na radosť. Množstvo ľudí sa pobralo od Dolnej brány priamo k Steel Arene na koncert Jamiroquai. Ďalší zamierili na hudobnú párty do Tabačky s francúzskou skupinou Under Kontrol a ďalšími.
Prezident vzdal Košičanom hold
Prezident SR Ivan Gašparovič vzdal Košičanom hold za prípravu grandiózneho kultúrneho projektu. „Košice sú známe predovšetkým vďaka Medzinárodnému maratónu mieru ako mesto športu, odteraz budú známe aj ako Európske hlavné mesto kultúry,“ povedal Gašparovič.
Premiér Robert Fico ocenil, že Košice sa chcú stať centrom kreatívneho priemyslu a vďaka získaniu titulu budujú potrebnú kultúrnu infraštruktúru v druhom najväčšom meste Slovenska.
„Som veľmi rada, že tu dnes s vami môžem byť pri otvorení roka Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013. Dovoľte mi zablahoželať všetkým tým, ktorí boli nápomocní uskutočneniu tohto projektu. Projekt Mestá kultúry patrí medzi hlavné iniciatívy Európskej únie, ktorá je možno jednou z najznámejších a najviac oceňovaných občanmi Európy. Táto iniciatíva je jasným príkladom záväzku Európskej únie voči kultúrnej rozmanitosti a zároveň poukazuje na to, ako môže kultúra zjednocovať ľudí v Európe. Je názorným dôkazom toho, že Európska únia je viac ako len trhom. Pripomína nám, že kultúra je srdcom a dušou nášho spoločného európskeho projektu,“ uviedla Androulla Vassiliouová, eurokomisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež.
Doložila, že je to prvýkrát, čo sa nositeľom tohto titulu stalo slovenské mesto, mesto Košice. „Som presvedčená, že Košice a Slovensko ako celok využijú túto príležitosť a prostredníctvom kultúry posilnia väzby, ktoré nás všetkých zjednocujú. Ukážete Európe, ako toto mesto môže prispieť k európskemu integračnému procesu,“ povedala Vassiliouová. Základnou zložkou úspešného roka je veľká zaangažovanosť občanov a teší ju, že Košice ju zakomponovali do svojho programu.
Pre Košice je to veľká výzva
Primátor Richard Raši uviedol, že získanie titulu je pre Košice ocenením, ale aj veľkou výzvou, aby sa mesto s mnohými kultúrnymi a umeleckými pamiatkami, kde žijú viaceré národnosti a je známe svojou tolerantnosťou, pozitívne zapísalo na kultúrnu a turistickú mapu. „Ambíciou je, aby sa Košice stali významným kultúrnym a kreatívnym centrom,“ povedal Raši.
Pozvaní hostia si v divadle pozreli kultúrny program, ktorý mohli sledovať Košičania a návštevníci mesta na veľkoplošných obrazovkách.
Popoludní predstavitelia mesta za účasti maďarských činiteľov slávnostne pomenovali na rohu Mäsiarskej a Zbrojničnej ulice Námestie Sándora Máraia. Na tomto námestíčku je umiestnená aj socha tohto spisovateľa. V rámci projektu EHMK bude postupne kompletne preložené celé jeho dielo.