Raúl Castro oznámil, že odstúpi z postu lídra Komunistickej strany Kuby. Krok, ktorý sa očakával, dáva koniec ére formálneho vodcovstva Castrovcov v krajine, ktorá sa začala revolúciou v roku 1959. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Osemdesiatdeväťročný Castro oznámil svoj odchod na zjazde vládnucej strany s tým, že odovzdáva vedenie mladšej generácii „plnej vášne a protiimperialistického ducha“.
Ako tiež v piatok pred delegátmi strany v Havane povedal, odchádza ako „jednoduchý revolučný bojovník“, ktorý je pripravený brániť vlasť, revolúciu a socializmus do konca života.
Hoci Castro nepodporil žiadneho nástupcu, očakáva sa, že na čelo strany sa dostane Miguel Díaz-Canel, ktorý sa v roku 2018 stal prezidentom Kuby. Castrovho nástupcu zvolia na konci štvordňového zjazdu.
Castrovci riadili Kubu šesť desaťročí
Castrovci formálne riadili kubánsku politiku šesť desaťročí. Fidel Castro viedol komunistickú revolúciu, ktorá v roku 1959 zvrhla vtedajšiu vládu a bol lídrom krajiny až do roku 2008, kedy rezignoval.
Kuba má prvého premiéra od roku 1976, nomináciu prezidenta potvrdil aj parlament
Prezidentom sa následne stal jeho mladší brat Raúl. Ten v roku 2011 nahradil Fidela, ktorý zomrel o päť rokov neskôr, aj na poste generálneho tajomníka strany.
Odchod v čase problémov
Odchod Raúla Castra z čela strany prichádza v čase, keď sa vedenie krajiny potýka s najvážnejšou ekonomickou krízou za ostatné desaťročia, pod ktorú sa podpísali finančné reformy, obmedzenia zo strany administratívy bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa i pandémia ochorenia COVID-19.
Výzvou pre vládu je tiež udržanie ideologickej jednoty a podpory v čase väčšieho prístupu obyvateľov k internetu a sociálny médiám, kde disidenti organizujú protivládne protesty a majú svojich podporovateľov.
Kubánsky exprezident Raúl Castro obvinil USA z konfrontačnej politiky
Napriek zmene vo vedení kubánskej komunistickej strany sa však neočakávajú žiadne rýchle dramatické zmeny v politike. Díaz-Canel v piatok na Twitteri uviedol, že zjazd strany bude miestom, kde „sú zakorenené myšlienky, uznáva sa história a diskutuje sa o budúcnosti“, no zároveň dodal, že bude existovať „kontinuita“.