Kompetencie všeobecných lekárov sa majú rozšíriť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekár
Doktori berú tisíce eur. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 22. januára (WEBNOVINY) – Kompetencie všeobecných lekárov by sa mali zase o čosi rozšíriť.

Po tom, čo im ministerstvo zdravotníctva (MZ) v minulom roku umožnilo vykonávať predoperačné vyšetrenia sa tentokrát rozhodlo, že ich splnomocní aj na výkon dispenzárnej starostlivosti. Ide o systematické sledovanie pacienta s chronickou chorobou, avšak v stabilizovanom stave, s cieľom dlhodobej stabilizácie zdravotného stavu a tým predchádzať jeho zhoršeniu.

Pacient nebude musieť cestovať za špecialistom

Dispenzarizácia zahŕňa pravidelné vyšetrenia a nastavenie liečby. V súčasnosti ju vykonávajú len špecialisti. Zmeny navrhuje rezort v novele zákona o zdravotnom poistení, ktorou sa menia aj ďalšie zákony a ktorou sa bude na najbližšej schôdzi zaoberať parlament.

„Prínosom pre pacienta bude, že pri niektorých chorobách bude mať zaistené kvalifikované poskytovanie zdravotnej starostlivosti všeobecným lekárom, ktorý prevádzkuje zdravotnícke zariadenie spravidla v blízkosti bydliska,“ konštatuje hovorkyňa MZ Martina Šoltésová. Pacient zaradený do dispenzárnej starostlivosti, ktorý žije v menšej obci, by tak pre vyšetrenie nemusel cestovať do mesta za špecialistom, stačí keď navštívi svojho miestneho všeobecného lekára.

Kompetencie lekárov sa rozšíria len o niekoľko chorôb

Do dispenzárnej starostlivosti sú zaraďovaní napríklad pacienti s epilepsiou, závažnou osteoporózou či Parkinsonovým syndrómom. Aké konkrétne diagnózy budú spadať pod dispenzár všeobecného lekára, ministretvo ešte nezadefinovalo, už teraz však konštatuje, že pôjde len o niekoľko vybraných chorôb. Určí ich po diskusii s odborníkmi.

Šoltésová podotýka, že najprv museli v zákone vyriešiť, aby aj všeobecní lekári mohli mať dispenzarizovaných pacientov, s akými chorobami, stanovia až následne zmenou príslušnej vyhlášky.

Rozširovanie kompetencií všeobecných lekárov vychádza zo Strategického rámca v oblasti zdravia pre roky 2014 -2030. Ministerstvo podotýka, že v niektorých krajinách Európskej únie sa vo všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti rieši až 80 percent všetkých prípadov bez toho, aby boli posúvané k ďalším lekárom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať