Kolkové známky nahradia elektronické kolky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kolky
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

>BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) – Doteraz používané kolkové známky by mali nahradiť elektronické kolky, ktoré budú vychádzať z nového centrálneho systému platenia a zúčtovania poplatkov. Vyplýva to z návrhu nového systému platenia, evidencie a zúčtovania správnych a súdnych poplatkov, ktorý v stredu schválila vláda.

„Systém elektronického kolku nebude nahrádzať len existujúce kolkové známky, ale stane sa centrálnym a transparentným spôsobom platby za služby štátnej správy, ktorý zahŕňa aj existujúce platobné kanály,“ uvádza rezort financií.

Cieľom pripraveného materiálu je podľa ministerstva financií predstaviť nový koncept platenia správnych a súdnych poplatkov, ktorý bude zohľadňovať všetky aktuálne požiadavky, t.j. zvýšenie komfortu občana, elektronizáciu verejnej správy, bezpečnosť a transparentnosť systému, ako aj jeho centralizáciu a kontrolu.

„Odhadovaný časový rámec pre implementáciu navrhovaného cieľového riešenia je 9 mesiacov a vychádza z predpokladu okamžitého zahájenia prác na projekte v októbri 2012 a zvolenej alternatívy obstarania systému ako služby,“ dodáva rezort financií.

E-kolky od roku 2014

Zavinac
Foto: library.uiuc.edu

Na základe identifikovateľných nákladov existujúceho systému ministerstvo vyčíslilo sumu vo výške 6,9 mil. eur ako hraničnú ročnú sumu, za ktorú môže štát nakúpiť službu zabezpečenia prevádzky systému elektronických kolkov tak, aby bol tento systém ekonomicky efektívny.

Návrh nového systému platenia poplatkov predpokladá zavedenie tzv. e-kolkov od 1. januára 2014 a bude pozostávať len z jedného výdavku, a to platby za zazmluvnené služby strategickému partnerovi. Novonavrhované riešenie je pritom podľa rezortu financií finančne výhodnejšie ako súčasný systém o predpokladaných 1,65 mil. eur.

Samotnému zavedeniu nového centrálneho riešenia platenia správnych poplatkov bude podľa ministra financií Petra Kažimíra predchádzať ešte aj zmena príslušných zákonov.

„Čaká nás ešte jednak kolo legislatívnej prípravy, budeme musieť zmeniť niektoré zákony. Budeme musieť aj obstarávať strategického partnera, zatiaľ sme ho nepomenovali, ale ak to európska legislatíva umožní, boli by sme radi, keby Slovenská pošta bola takýmto partnerom,“ vyhlásil po stredajšom rokovaní vlády Kažimír.

Všetko budú evidovať

Pocitac
Foto: flickr.com

Nový elektronický kolok má predstavovať formu nehmotnej kolkovej známky. „Ide o vygenerovaný unikátny číselný, čiarový alebo grafický identifikátor, ktorý obsahuje informáciu o zaplatení konkrétnej sumy peňazí (kreditu) za účelom platby správnych a súdnych poplatkov za služby štátnej správy,“ spresňuje rezort financií.

Elektronický kolok bude evidovaný v centrálnom systéme ako aktívny kredit od momentu úhrady, teda predaja elektronického kolku, až do momentu jeho spotreby, kedy je ním zaplatená konkrétna služba orgánu štátnej správy, a kedy sa stav elektronického kolku v centrálnom systéme zmení na spotrebovaný.

„V praxi bude ID elektronického kolku predstavovať minimálne 20 miestny kód pozostávajúci z alfanumerických znakov, pričom pre potreby strojového spracovania a skenovania bude reprezentovaný čiarovým alebo grafickým kódom,“ uvádza ministerstvo financií.

Telekomunikačný úrad
Foto: svetmobilov.com

Telekomunikačný úrad (TÚ) SR ich zaviedol už pred niekoľkými rokmi. Cieľom tohto opatrenia bolo znížiť administratívne zaťaženie svojich zamestnancov, telekomunikačných operátorov a občanov, a tým pádom aj s ním spojené náklady.

Ako uviedol hovorca TÚ SR Roman Vavro, zároveň však ponechal operátorom a ľuďom možnosť úhrady poplatkov prostredníctvom kolkových známok. „Hotovostnú platbu v pokladni TÚ SR už takmer nikto nevyužíva,“ doplnil Vavro.

Bezhotovostná platba sa podľa Vavra medzi operátormi ujala okamžite. Tí totiž ročne podávajú stovky žiadostí o povolenia a iných dokumentov.

„Občania a organizácie, ktorí neuhrádzajú správny poplatok pravidelne, ale len jednorazovo alebo raz za dlhšie obdobie, ešte využívajú aj možnosť úhrady kolkovými známkami,“ uviedol Vavro.

Správne poplatky občania hradia napríklad vtedy, keď potrebujú absolvovať skúšky na obsluhu amatérskej stanice alebo stanice leteckej a plavebnej pohyblivej služby. Telekomunikační operátori platia za pridelenie frekvencií, identifikačných znakov, telefónnych čísel, alebo žiadosť o zmenu v povoleniach.

Tieto poplatky predstavujú zdroj príjmu pre daňový úrad.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR