- aktualizované 13. októbra, 14:49
Dlhoročné, niekedy menej a inokedy viac skryté koketovanie s nacizmom či fašizmom je niečo, čo v demokratickej spoločnosti nemôžeme akceptovať. A to ani pod falošným argumentom slobody.
Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) tak v tlačovej správe reagovala na rozhodnutie samosudkyne Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorá uznala predsedu strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Mariana Kotlebu za vinného zo zločinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd.
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) na sociálnej sieti píše, že ešte dôležitejšie než rozsudok je to, aký postoj zaujmeme ako spoločnosť a čo dovolí doteraz mlčiaca väčšina.
Pozorne im pozerajú na prsty
Remišová dodala, že rozhodnutie súdu je veľmi dôležité. „Je signálom, že vieme, čo sú oni zač. Nech sú si vedomí, že im pozorne pozeráme na prsty a počúvame čo hovoria. A ešte s väčšou pozornosťou vnímame to, o čom nehovoria a chcú to utajiť,” podotkla predsedníčka Za ľudí.
Žiadajú rozpustiť kotlebovcov, Inštitút ľudských práv adresoval výzvu generálnej prokuratúre
Podľa poslanca NR SR Andreja Stančíka (OĽaNO) v prvom rade musíme počkať na výsledok odvolania, no rozhodnutie súdu je podľa neho dôležitý signál. „Členovia ĽSNS dlhodobo šíria nebezpečné myšlienky a názory a mnohí majú minulosť, ktorá ich spája s ideológiou nacizmu a fašizmu. Výsledok súdu jasne deklaruje, že extrémizmus na Slovensku nie je vítaný,” doplnil koaličný poslanec pre agentúru SITA.
„Osem rokov a osem mesiacov by síce pre fašistu malo väčší výchovný význam, ale ani štyri roky a štyri mesiace nie sú zlé,” napísal vo svojom profile na sociálnej sieti koaličný poslanec NR SR Ondrej Dostál (klub SaS).
Čaputová: Je to závažná skutočnosť
Prezidentka SR Zuzana Čaputová rešpektuje rozhodnutie súdu voči Kotlebovi a počká si na právoplatné rozhodnutie.
„Predseda jednej z parlamentných strán bol zatiaľ neprávoplatne odsúdený za spáchanie úmyselného trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, a to je závažná skutočnosť. Rešpektujem rozhodnutie súdu a počkám si na právoplatné rozhodnutie,“ doplnila prezidentka.
Patria do politickej karantény
Líderka mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko Irena Bihariová pripomína, že po Milanovi Mazurekovi je predseda ĽSNS už druhým predstaviteľom tejto strany, ktorý je uznaný vinným z trestného činu extrémizmu. Dodáva, že strana tvorená odsúdenými extrémistami nemá v slušnej spoločnosti priestor.
„Je neprípustné, aby boli extrémisti pozývaní do médií a aby u nich ktokoľvek z koalície alebo opozície hľadal v parlamente podporu pre svoje návrhy. Po tomto už musí byť jasné, že táto strana patrí do politickej karantény,” napísala vo svojom profile na sociálnej sieti.
Treba rešpektovať rozhodnutia súdov
Hovorkyňa mimoparlamentnej strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Patrícia Medveď Macíková pre agentúru SITA uviedla, že jediným spôsobom, ako je možné v demokratických krajinách dosahovať spravodlivosť, je rešpektovať rozhodnutia súdov ako nezávislej zložky štátnej moci.
„Tieto rozhodnutia sú niekedy v súlade, inokedy v nesúlade s očakávaním verejnosti. Nevyhnutné však je, aby sa sudcovia pri svojom rozhodovaní riadili výlučne faktami, dôkazmi a svojím najlepším a vedomím. Rozhodnutie súdu rešpektujeme a budeme čakať na právoplatný verdikt,” doplnila.
Kollár si počká na najvyšší súd
Predseda Národnej rady SR (NR SR) a líder vládneho hnutia Sme rodina Boris Kollár nebude komentovať rozhodnutia súdu.
„Nakoľko sa pán Marian K. odvolal, konečný verdikt vynesie Najvyšší súd SR,“ uviedol Kollár v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa NR SR Michaela Jurcová. Rovnaký postoj zastáva aj jeho hnutie Sme rodina.
Zadosťučinenie pre všetkých
Rozsudok ŠTS voči Kotlebovi je jediným spravodlivým rozhodnutím. Zároveň je zadosťučinením pre všetkých, z ktorých sa svojimi nenávistnými prejavmi a správaním snaží Kotleba urobiť občanov druhej kategórie. Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková to uviedla vo svojom profile na sociálnej sieti.
„Fašizmus v našej spoločnosti nemá miesto. Extrémizmus v našej spoločnosti nemá miesto. Používanie nacistických symbolov, aj keď ho akokoľvek ‚zakryjete‘, v našej spoločnosti nemá miesto. Našou snahou bude, aby ani extrémistické politické strany nemali v našej spoločnosti miesto,” doplnila Bučková. Predsedovi ĽSNS sudkyňa podľa nej ukázala, „kde je miesto pre neho a pre všetkých, ktorí podporujú jeho názory”.
Kauza kontroverzných šekov
Samosudkyňa ŠTS Ružena Sabová v pondelok 12. októbra v kauze šekov s extrémistickou symbolikou uznala predsedu politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) a poslanca parlamentu za vinného.
Kotleba je vinný v kauze šekov na 1488 eur, spoznal trest
Podľa verdiktu sa dopustil trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd. Za to mu uložila trest väzenia v dĺžke štyri roky a štyri mesiace.
Verdikt zatiaľ nie je právoplatný, Kotleba tak momentálne nepríde o mandát poslanca NR SR. Keďže obžalovaný podal na mieste odvolanie, vec prejde v odvolacom konaní na Najvyšší súd SR.