BRATISLAVA 28. mája (WBN/PR) – Slovenský register darcov pupočníkovej krvi Eurocord Slovakia zaraďuje ďalších 15 transplantátov do medzinárodnej výmennej siete. Vďaka komplexným vyšetreniam majú najnovšie zaradené transplantáty určených 5 HLA antigénov v najvyššom možnom rozlíšení. Tieto znaky sú kľúčové pre otestovanie zhodnosti medzi darcom a príjemcom transplantátu. Doteraz sa transplantáty pri zaraďovaní vyšetrovali na 3 HLA antigény, zvyšné sa testovali až v prípade požiadavky na vydanie pre konkrétneho pacienta. Takto budú slovenské transplantáty k dispozícii pacientom prakticky okamžite. U mnohých diagnóz je práve rýchlosť podania transplantátu jedným zo základných faktorov úspešnej liečby.
Okrem rýchlej dostupnosti rozhoduje v liečbe aj veľkosť transplantátu. „Podľa každoročného hodnotenia Bone Marrow Donors Worldwide sú transplantáty Eurocordu-Slovakia na svete jednotkou z hľadiska priemerného počtu buniek. A to už šiesty rok po sebe,“ hovorí RNDr. Zuzana Halásová, PhD, koordinátorka registra. Slovenský register, ktorý vznikol v roku 1997 ako piaty na svete, má v súčasnosti 1735 transplantátov pripravených na vydanie. Doteraz transplantáty od slovenských darkýň pomohli v 30 prípadoch po celom svete. Príjemcami boli deti aj dospelí, bábätko aj senior.
Najnovšie sa spolu s darovanou pupočníkovou krvou odoberá aj placenta a tkanivo pupočníka. Krvotvorné kmeňové bunky z placenty zdieľajú všetky výhody pupočníkových buniek oproti kostnej dreni – sú mladšie, a preto sa ľahšie a efektívnejšie delia, nie sú zaťažené predošlými ochoreniami a ich odber je bezrizikový a bezbolestný. V placente a v tkanive pupočníka sú aj ďalšie typy kmeňových buniek, ktorých regeneračné schopnosti sa testujú v klinických skúškach pri liečbe detskej mozgovej obrny, infarktu myokardu, reumatoidnej artritídy, sklerózy multiplex alebo Crohnovej choroby, ako aj pri obnove kostných a chrupavkovitých tkanív. V laboratóriách Eurocordu doteraz spracovali a zamrazili tkanivo pupočníka od 28 darkýň a štyrikrát aj tkanivo placenty.
„Našou filozofiou je odobrať a uskladniť maximálny počet a spektrum kmeňových buniek. Konečným zmyslom našej práce je úspešná transplantácia a zachránený ľudský život. Viac buniek znamená väčšiu šancu pre pacienta,“ hovorí Zuzana Halásová. Priemerné náklady na jeden úspešný odber, spracovanie, uchovanie a otypizovanie pupočníkovej krvi spolu s tkanivom pupočníka a tkanivom placenty pre register darcov sú až 3 500 Eur. Náklady pokrýva register darcov Eurocord Slovakia s podporou grantov a sponzorov, štát na túto činnosť neprispieva.
V súčasnosti sa transplantácia krvotvorných kmeňových buniek využíva pri liečbe niekoľkých desiatok ochorení, akými sú leukémia, lymfómy, kosáčikovitá anémia, Fanconiho anémia a mnohé ďalšie. Tiež dovoľuje pacientom s nádorovými ochoreniami dostávať vyššiu dávku chemoterapie, akoby normálne kostná dreň zvládla. Chemoterapia a rádioterapia účinkujú na rýchlo sa deliace bunky. Takými sú práve rakovinové bunky, ale žiaľ aj kmeňové bunky v kostnej dreni, zodpovedné za tvorbu všetkých krvných buniek. Kostnú dreň, poškodenú týmito liečebnými postupmi dokážu plne obnoviť zdravé krvotvorné kmeňové bunky, ktoré sa dostanú do tela pacienta transplantáciou. Doteraz sa celosvetovo pupočníková krv použila na transplantáciu v 30 000 prípadoch.
Vedeli ste, že:
• Kmeňové bunky hrajú v ľudskom organizme dôležitú úlohu od počatia až po smrť. Vo vyvíjajúcom sa plode majú za úlohu vytvoriť z jedinej bunky – oplodneného vajíčka, viac ako dvesto typov buniek fungujúcich v dospelom organizme. V ňom potom slúžia na regeneráciu poškodených tkanív a na obnovu rýchlo sa opotrebovávajúcich buniek ako napríklad krviniek alebo epitelových buniek tenkého čreva. Základným charakteristikami kmeňových buniek je ich potencia – schopnosť vytvoriť viacero bunkových typov a schopnosť sebaobnovy. Pri delení kmeňovej bunky vznikne jedna špecializovaná a opäť jedna kmeňová bunka. Takto sa v ľudskom tele udržuje stála populácia kmeňových buniek.
• Väčšina krvných buniek žije krátko (iba niekoľko dní až týždňov) a tak musia byť nepretržite dopĺňané – vedci vyrátali, že dospelý človek vyprodukuje sto až tisíc miliárd krvných buniek každý deň počas celého života. Toto majú na starosti krvotvorné kmeňové bunky, z ktorých vznikajú biele a červené krvinky a krvné doštičky. Ich schopnosti boli objavené pred vyše polstoročím, keď vedci zistili, že transplantovaná kostná dreň je zodpovedná za vyzdravenie myší vystavených smrteľnej dávke žiarenia.
• Holandskí vedci nedávno preskúmali DNA sekvenciu bielych krviniek 115-ročnej ženy a prišli na veľmi zaujímavé zistenia. Približne dve tretiny všetkých bielych krviniek v čase jej smrti pochádzalo z iba dvoch kmeňových buniek. To znamená, že na konci jej života jej ostalo už iba minimum kmeňových buniek. Tento objav dokazuje predošlé predpoklady, že dĺžka nášho života je limitovaná počtom a schopnosťou kmeňových buniek nahrádzať staré a poškodené tkanivá. Keď sa kmeňové bunky vyčerpajú a dosiahnu svoj limit, začnú vymierať a spolu s nimi aj schopnosť ľudského tela regenerovať životne dôležité bunky a tkanivá. Ak by si ľudia pri narodení alebo vo svojej mladosti odložili „čerstvé” kmeňové bunky, v starobe by si ich mohli nechať aplikovať, obnoviť svoju regeneračnú kapacitu a predĺžiť si život.
O banke pupočníkovej krvi Cord Blood Center
Skupina Cord Blood Center so 135 000 klientmi je druhou najväčšou európskou bankou pupočníkovej krvi. Skupina vedie a spolu so sponzormi financuje Register darcov pupočníkovej krvi Eurocord-Slovakia, Program bezplatných indikovaných odberov pupočníkovej krvi a v Európe prvé dve klinické štúdie s využitím pupočníkovej krvi u detí s detskou mozgovou obrnou.
Odborníci skupiny CBC spolupracovali pri liečebnom využití 48 jednotiek pupočníkovej krvi, ktoré boli použité na liečbu samotného dieťaťa, súrodenca alebo nepríbuzného pacienta. Kvalitu transplantátov pupočníkovej krvi, spracovaných v laboratóriách Cord Blood Center, potvrdili mnohé transplantačné centrá vo svete, napríklad v USA, Nemecku, Veľkej Británii, Francúzsku, Holandsku, Austrálii, Brazílii, Izraeli a Českej republike.