BRATISLAVA 7. júna (WEBNOVINY) – Vyšetrovateľ odmietol trestné oznámenie koordinátora Štrajkového výboru študentov (ŠVŠ) Karola Klobušického voči neznámemu páchateľovi za ohováranie a poškodzovanie cudzích práv.
Klobušický požiadal v januári o prešetrenie aktivít, ktoré sa snažili diskreditovať a politizovať študentské protesty proti postupnému spoplatňovaniu vysokého školstva cez preddavky do zdravotných poisťovní. Vyšetrovateľ trestné oznámenie zamietol.
„Pretože podľa neho ide o súčasť politického boja, ochrany mojej osobnosti sa mám domáhať v občianskoprávnom konaní,“ informoval agentúru SITA Klobušický. Odmieta, že by falšovanie e-mailových adries a falošné tlačové vyhlásenia mali byť normálnou súčasťou politického boja. „Neviem si predstaviť, čo by sa stalo, ak by dnes niekto poslal do novín z e-mailu premiérky Radičovej oznámenie o jej odstúpení. Zároveň mi vyšetrovateľ zabudol oznámiť, voči komu sa mám domáhať ochrany svojej osoby, keďže páchateľ je neznámy,“ uviedol Klobušický. Z tohto dôvodu podal proti uzneseniu o odmietnutí trestného oznámenia sťažnosť.
Profesionalita a zákernosť
ŠVŠ reagovalo trestným oznámením na údajné zneužitie Klobušického e-mailu. E-mailové vyhlásenie v mene Klobušického dostali médiá 16. januára o 21:00. Uvádzalo sa v ňom, že sa Klobušický a ďalší koordinátor Michal Feik stretli so zástupcami Smeru a Konfederácie odborových zväzov (KOZ) a dohodli sa na štrajku počas prvého februárového týždňa. Výbor tieto informácie dementoval.
E-mail bol odoslaný z adresy karol.klobusicky@centrum, ktorý patril koordinátorovi ŠVŠ zhruba pred štyrmi rokmi. Následne si adresu aktivoval iný užívateľ. Klobušický tvrdí, že sa o diskreditačnom e-maile dozvedel až od redaktorky TA3, ktorá si informáciu overovala. „Profesionalita a zákernosť tohto útoku nás zarazila, lebo si nepamätáme, že by takéto zákerné metódy diskreditácie boli ešte voči niekomu použité,“ napísal vo vyhlásení Klobušický.
Podanie so Smerom
Štrajkový výbor študentov sa považuje za nezávislú apolitickú študentskú iniciatívu, ktorá sa zasadzuje za kvalitné a bezplatné vzdelanie. Okrem viacerých pochodov inicioval spolu s poslancami Smeru-SD podanie na Ústavný súd SR pre diskriminačné platenie zdravotných odvodov študentmi. Podanie namieta porušenie práva na vzdelanie a práva na bezplatnú zdravotnú starostlivosť v spojení s porušením zásady zákazu diskriminácie.
Zákonodarca sa podľa Smeru-SD a ŠVŠ zavedením dvoch skupín študentov neodôvodnene dopúšťa nerovnakého zaobchádzania, keď zdravotné odvody za študentov do 30 rokov platí štát a študenti vo veku 30 rokov a viac si zdravotné odvody budú musieť platiť sami. Zákaz diskriminácie z dôvodu veku je všeobecne uznaný princíp, ktorý je upravený v Ústave Slovenskej republiky aj v právnych predpisoch Európskej únie a rozhodnutiach jej justičných orgánov.