Pôda je jedným z najdôležitejších prírodných zdrojov, ktorý je potrebný pre rast a rozvoj rastlín, a tým aj produkciu potravín pre ľudstvo. Správna starostlivosť a udržateľné hospodárenie s pôdou je preto kľúčové pre udržanie jej kvality a produktivity. Ako pracovať efektívne s pôdou s ohľadom na udržateľnosť?
Pôda zastáva v ekosystéme Zeme zásadnú úlohu a bez nej by bol ľudský život veľmi ťažký. Okrem toho, že nám poskytuje základné stavebné a výrobné materiály, je najdôležitejším prírodným zdrojom, ktorý nám dáva potravu.
Význam pôdy, o ktorom mnohí z nás netušia
Pôda je tiež veľkou zásobárňou organického uhlíka. Je to najväčšie pozemské úložisko CO2. V priemere pôda obsahuje asi trikrát viac organického uhlíka ako vegetácia a asi dvakrát toľko uhlíka, ktorý je prítomný v atmosfére. Pôda pomáha pohlcovať CO2 z atmosféry a tým udržiava rovnováhu a znižuje emisie v ovzduší. To sa však netýka mŕtvej (neúrodnej) pôdy, ktorá CO2 naopak vylučuje.
V súčasnosti čelíme náročným výzvam, ktoré ohrozujú kvalitu a udržateľnosť tohto významného prírodného zdroja. Veľmi rozsiahle obrábanie pôdy, viacnásobné zbieranie úrody, prehnané používanie chemikálií i hnojenie síce zvýšili úrodu, avšak na úkor dlhodobej udržateľnosti. Za posledných 20 rokov poľnohospodárska produkcia trojnásobne vzrástla a množstvo zavlažovanej pôdy sa zdvojnásobilo. Pôda sa však časom vyčerpáva, znižuje sa jej úrodnosť a nakoniec sa môže premeniť na púšť. Preto je dôležité narábať s pôdou efektívnym spôsobom. Tu je niekoľko dôležitých zásad.
Udržiavanie vlahy pomocou mulčovania
Časté suchá spôsobené klimatickými zmenami zvyšujú potrebu na zavlažovanie pôdy. Jedným zo spôsobov, ako zachovať pôdu zavlažovanú, je využitie mulčovania. Mulčovanie spočíva v pokrytí vrstvy materiálu, ako je napríklad seno, tráva, lístie alebo slama. Tým sa zníži odparenie vody z pôdy, udržiava sa optimálna teplota a rast buriny je pod kontrolou.
Používanie organických hnojív
Pre kvalitu pôdy je nutné dosiahnuť optimálny obsah živín v pôde, ako sú minerálne látky, ktoré sú potrebné pre rastliny. Zlepšiť kvalitu pôdy pomáhajú organické hnojivá, ktoré udržiavajú optimálny obsah živín v pôde. Organické hnojivá sú zdrojom živín v prirodzenej forme a preto zlepšujú štruktúru pôdy.
Pestovanie morských rias ako jedno z potenciálnych riešení udržateľnosti
Ochrana pôdy pred eróziou
Veľmi dôležitá je ochrana pôdy pred eróziou a vymývaním úrodných vrstiev. Zabrániť tomuto neželanému javu sa dá využitím protieróznych opatrení, ako sú napríklad protierózne pluhy alebo zatrávňovanie. Pôdu pred eróziou pomáha chrániť aj výsadba takzvaných medziplodín alebo ozimín, ako sú lucerna, ďatelina, horčica, alebo aj rôzne druhy strukovín či obilnín. Ozimina sa sadí medzi jednotlivými hlavnými výsadbami a chráni pôdu pred eróziou, zároveň prispieva k jej obohacovaniu o organické látky.
Používanie agrotechnických postupov
V súčasnosti sa do pozornosti čoraz viac dostáva používanie bezorbových agrotechnických postupov, ktoré spôsobujú minimálne poškodenie pôdy, ako je napríklad technológia no-till alebo strip-till. Niektoré agrotechnické postupy, ako napríklad hlboké oranie, môžu totiž spôsobiť poškodenie koreňových rastlín a narúšať pôdnu štruktúru. Taktiež môžu prispievať k erózii pôdy. Preto je dôležitý postup, ktorý minimalizuje poškodenie pôdy a zlepšuje jej kvalitu.
Podpora biodiverzity pôdy
Pôda je domovom pre veľké množstvo druhov organizmov, ktoré pomáhajú udržiavať ekosystém. Preto je dôležité podporovať biodiverzitu v pôde. To je možné používaním kompostu alebo organických hnojív. Pri podpore mikroorganizmov v pôde môže pomôcť aj výsadba ozimín.
Palivo označované ako „priateľské ku klíme“ predstavuje obrovské riziko vzniku rakoviny
Výsadba miestnych rastlín
Udržateľné hospodárenie s pôdou znamená aj zachovať prirodzený ekosystém. Preto treba vyberať rastliny, ktoré sú prispôsobené miestnym podmienkam a pôdu nevyčerpávajú.
Správne používanie pesticídov
Pesticídy nám pomáhajú v boji so škodcami a chránia rastliny pred chorobami, ale musia byť používané s opatrnosťou, aby sa minimalizovali ich negatívne vplyvy na životné prostredie. Najlepšie je siahnuť po organických pesticídoch alebo alternatívnych metódach, ako sú niektoré druhy prospešného hmyzu, ktoré prirodzene udržiavajú škodcov pod kontrolou.
Rotovanie výsadby konkrétnych druhov rastlín
Prevenciou pred rozšírením chorôb a premnožením škodcov je rotovanie rastlín. Veľký potenciál v udržateľnom hospodárení s pôdou predstavujú agrolesnícke postupy. Ide o kombinovanie lesných alebo ovocných drevín s pestovaním poľnohospodárskych plodín alebo chovom hospodárskych zvierat na jednom mieste.