Talianske mesto sa premieňa na divočinu, ako na to reagujú obyvatelia?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Talianske mesto sa premieňa na divočinu, ako na to reagujú obyvatelia?
Pettorano sul Gizio, Taliansko Zdroj foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Pettorano sul Gizio, malebné mestečko v srdci Stredných Apenín, sa stalo vzorom pre harmóniu medzi človekom a prírodou. V posledných rokoch sa jeho obyvatelia čoraz viac zameriavajú na spolužitie s miestnou divokou prírodou, čo prináša mnohé výhody pre miestnych aj návštevníkov. Tento trend, známy ako rewilding, pretvára mesto aj jeho okolie.

Magická panoráma a rozkvet divokej prírody

Pettorano sul Gizio, oficiálne uznané ako jedno z „najkrajších malých miest“ v Taliansku, ponúka ohromujúce výhľady z Piazza Rosario Zannelli. Strechy mesta sú obklopené zalesnenými svahmi pokrytými borovicami, bukmi a dubmi. Toto prírodné bohatstvo láka čoraz viac návštevníkov, ktorí prichádzajú za kultúrou, kuchyňou a predovšetkým za divokou prírodou.

Mesto sa nachádza medzi dvoma významnými národnými parkami – Abruzzo, Lazio a Molise a Maiella. Tieto parky sú domovom mnohých ikonických druhov, ako sú vlci, diviaky, apeninské kamzíky, jelene, orly skalné a supy bielohlavé. Najvýznamnejším obyvateľom je však ohrozený marsický medveď hnedý, ktorého populácia sa pomaly zvyšuje.

Rewilding a jeho prínosy

V blízkosti Pettorano sa nachádza regionálna prírodná rezervácia Monte Genzana Alto Gizio, ktorá je súčasťou projektu Rewilding Apennines. Tento projekt vytvára koridory koexistencie medzi národnými parkami a ďalšími prírodnými oblasťami, čím umožňuje zvieratám bezpečný pohyb a prosperovanie. Obnova týchto koridorov pomáha miestnym komunitám žiť v harmónii s prírodou.

Neoddeliteľnou súčasťou rewildingu je i ekonomický prospech, keďže krása divočiny začína priťahovať pozornosť turistov. Týmto spôsobom sa v Pettorano vytvárajú nové príležitosti pre miestnych obyvateľov. Reštaurácie, ako je Il Torchio, teraz organizujú podujatia zamerané na obnovu prírody a ponúkajú vegetariánske jedlá. Majiteľka Milena Ciccolella hovorí, že tieto iniciatívy pomohli reštaurácii prežiť a dokonca plánujú kurzy varenia pre návštevníkov.

Pred 120 rokmi to bolo iné

Pred 120 rokmi boli svahy okolo Pettorano takmer holé v dôsledku nadmerného pasenia, odlesňovania a výroby dreveného uhlia. Po druhej svetovej vojne, keď Taliansko zažilo obdobie hospodárskeho rastu, mnoho ľudí opustilo vidiek a presťahovalo sa do väčších miest za prácou. Tento exodus umožnil prírode obnoviť sa a začať proces prirodzeného znovuzrodenia. „Došlo k masovému exodusu ľudí do veľkých miest, čo po sebe zanechalo obrovskú plochu bez dozoru,“ hovorí 44-ročný fotograf divokej zveri a kameraman Bruno D’Amicis, ktorý sa do Pettorana presťahoval so svojou rodinou pred tromi rokmi. „Toto bol začiatok procesu prestavby, keďže tlak človeka na krajinu v okolí mesta klesal a príroda sa začala prebúdzať,“ dodáva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať