Paríž sa pripravuje na letnú olympiádu, ktorá oficiálne odštartuje 26. júla. V rámci príprav na tento významný športový sviatok bola v metropole dokončená nová aréna pre vodné športy – Aquatics Centre, situovaná v štvrti Saint-Denis. Tento moderný štadión vyniká svojou unikátnou konštrukciou z dreva a predstavuje významný krok smerom k udržateľnej budúcnosti športových podujatí.
Udržateľná architektúra: Drevo ako hlavný materiál
Aquatics Centre je výsledkom spolupráce dvoch renomovaných ateliérov – francúzskeho Ateliers 2/3/4 a holandského VenhoevenCS. Architekti sa rozhodli použiť drevo ako hlavný stavebný materiál nielen kvôli jeho estetickým kvalitám, ale aj z dôvodu jeho praktických výhod. Na výstavbu arény bolo použité viac ako 2300 m³ dreva, čo umožnilo vytvoriť konštrukciu so zaoblenými okrajmi strechy, ktorá pôsobí organicky a harmonicky zapadá do okolitého prostredia.
Pod strechou sa nachádza fasáda s pozdĺžnymi otvormi, ktoré zabezpečujú dostatočné presvetlenie vnútorných priestorov. Tento dizajn nielenže vytvára príjemné prostredie pre športovcov a divákov, ale tiež prispieva k úspore energie potrebnej na osvetlenie arény.
Inovatívne technológie pre energetickú efektívnosť
Jedným z hlavných cieľov pri výstavbe Aquatics Centre bolo dosiahnutie maximálnej energetickej efektívnosti. Na streche arény sú inštalované solárne panely, ktoré vyrábajú dostatok elektrickej energie na pokrytie celej spotreby štadióna. Okrem toho je aréna napojená na neďaleké dátové centrum, z ktorého získava teplo prostredníctvom rekuperácie. Toto teplo je následne využité vo vykurovacom systéme arény.
Huby ako revolučný protipožiarny izolant v stavebníctve, ide o trvalo udržateľné riešenie?
Ďalším zaujímavým prvkom je konkávny tvar rámu strechy, ktorého rozpätie dosahuje 90 metrov, čo z neho robí najväčší drevený strešný rám svojho druhu na svete. Tento dizajn prispieva k efektívnemu udržiavaniu tepla v interiéri arény.
Recyklácia a udržateľnosť v praxi
Aquatics Centre sa pýši aj ďalšími udržateľnými prvkami. Divácke sedačky sú vyrobené z recyklovaných plastov, čo demonštruje záväzok organizátorov olympiády k ochrane životného prostredia. Tento dôraz na recykláciu a využitie obnoviteľných zdrojov je v súlade so snahou o zorganizovanie olympiády, ktorá minimalizuje negatívny dopad na prírodu.
Jediné nové športovisko pre LOH 2024
Parížsky organizačný výbor sa zaviazal k hospodárskej a environmentálnej udržateľnosti, čo bolo jedným z hlavných dôvodov, prečo bolo mesto vybrané ako usporiadateľ LOH 2024. Väčšina športovísk bola rekonštruovaná, čím sa ušetrili finančné prostriedky a znížil sa objem vyprodukovaných emisií. Aquatics Centre je jediné nové športovisko vybudované špeciálne pre túto olympiádu, čím podčiarkuje význam a dôležitosť udržateľného rozvoja v rámci športových podujatí.