SOUL 9. apríla (WEBNOVINY) – Severná Kórea v utorok vyzvala cudzincov žijúcich v Južnej Kórei, aby zvážili evakuáciu, keďže na Kórejskom polostrove existuje riziko vypuknutia „termonukleárnej vojny“.
Varovanie nasleduje po podobnej rade z piatka, ktorá apeluje na evakuáciu zahraničných veľvyslanectiev v Pchjongjangu, keďže KĽDR podľa vlastných údajov nevie v prípade konfliktu zaručiť ich bezpečnosť.
„Situáciu na Kórejskom polostrove smeruje k termonukleárnej vojne,“ uvádza v utorok stanovisko Severu. „V prípade vojny nechceme, aby cudzinci žijúci v Južnej Kórei utrpeli zranenia,“ oznámila oficiálna tlačová agentúra KCNA.
Stanovisko zároveň vyzýva „všetky zahraničné organizácie, spoločnosti a turistov, aby podnikli opatrenia na evakuáciu“.
Po minulotýždňovom varovaní väčšina zahraničných vlád dala jasne najavo, že nezvažuje stiahnutie svojich zastupiteľských misií z Pchjongjangu. Podľa niektorých dokonca ide len o lesť, ako ešte viac zvýšiť celosvetové obavy týkajúce sa súčasnej krízy na Kórejskom polostrove.
EÚ považuje vojnu za nepravdepodobnú
Európska únia považuje riziko vzniku vojny zo súčasnej kórejskej krízy len za “obmedzené”. Pod podmienkou anonymity to v utorok povedal európsky predstaviteľ. Uznal, že situácia je napätá a potenciálne výbušná, ozbrojený konflikt však zatiaľ nehrozí. “Podľa nášho hodnotenia je tu len obmedzené riziko ozbrojeného konfliktu,” povedal zdroj. Dodal, že nič nenasvedčuje, že by sa KĽDR pripravovala na útok. Situácia v samotnom Pchjongjangu je podľa neho pokojná. Nemenovaný zdroj tiež povedal, že EÚ rýchlo prijme voči Severnej Kórei rozšírené sankcie, ktoré v marci schválila Bezpečnostná rada OSN v reakcii na ďalší jadrový test.
Vyhlásenie zo strany EÚ je v rozpore s varovaním generálneho tajomníka OSN Pana Ki-muna, podľa ktorého napätie na Kórejskom polostrove sa môže vymknúť spod kontroly. Severná Kórea totiž vyzvala v utorok cudzincov, aby vzhľadom na možný konflikt zvážili evakuáciu z Južnej Kórey. „Súčasná úroveň napätia je veľmi nebezpečná,“ povedal Pan novinárom v Ríme. Vyzval severokórejské vedenie, aby sa zdržalo „provokatívnej rétoriky“ a požiadal tiež susedné krajiny, aby sa pokúsili uplatniť svoj vplyv na Pchjongjang.