Ak vláda urýchlene nepredloží pravidlá na dodávku zlacnenej elektriny na rok 2023, domácnostiam hrozí budúci rok zvýšenie cien na viac ako dvojnásobok. Ľudia by sa tak uprostred vážnej krízy mohli ocitnúť v neriešiteľnej situácii. Vyhlásilo to Kresťanskodemokratické hnutie, ktoré vládu vyzýva k bezodkladnému vypracovaniu pravidiel pre zlacnenú elektrinu.
KDH upozorňuje, že ministerstvá hospodárstva a financií síce vo februári podpísali s majoritným akcionárom Slovenských elektrární memorandum o zmrazení cien na roky 2023 a 2024, ale doteraz nie jasné, ako sa to má uplatniť v praxi a či bude takejto elektriny dostatok na uspokojenie všetkých.
„Čas pritom horí a dodávateľom elektriny pre domácnosti ostávajú týždne, aby si zabezpečili kontrakty na budúci rok. Ak ich nebudú mať v zlacnenej verzii od Slovenských elektrární, budú musieť siahnuť po nákupe na trhu, kde sú dnes ceny mimoriadne vysoké,“ vysvetľuje ekonomický expert a člen vedenia KDH Jozef HAJKO. Štátny Úrad pre reguláciu sieťových odvetví vypočítal, že v takom prípade by budúci rok ceny pre domácnosti poskočili o 130 až 160 percent.
„V situácii, keď obyvateľov kvári inflácia a navyše im hrozí znásobenie cien za energie, vedú politici vo vláde vlastné spory. Proti sebe stoja Igor Matovič a Richard Sulík, teda práve tí ministri, ktorí pred pol rokom slávnostne oznamovali, že cena elektriny pre domácnosti bude v nasledujúcich dvoch rokoch zmrazená. Keď prišlo na lámanie chleba a treba jasne povedať, ako to bude s cenami od Slovenských elektrární, nekonajú,“ upozorňuje Hajko. „Vysvetlením nie je vyčkávanie na získanie súhlasu od Európskej komisie, aby memorandum mohlo ísť do praxe. Veď sa ním oháňali už pred pol rokom, času bolo dosť,“ dodáva.
Dodávatelia elektriny pre domácnosti sa podľa KDH právom obávajú, že nečinnosť vlády ich môže dotlačiť do existenčného ohrozenia. „V takom prípade hrozí, že na Slovensku budeme mať nielen vysoké ceny elektriny, ale dokonca aj to, že ju obyvateľom nebude mať kto dodávať,“ varuje Hajko.
Kresťanskí demokrati dlhodobo upozorňujú, že Slovensko musí byť pripravené na situácie, keď vysoké ceny energií ohrozujú fungovanie domácností. Slovensko malo mať už dávno schválený zákon o energetickej chudobe, podľa ktorého by pomoc najodkázanejším zo strany štátu prišla automaticky.
KDH je za adresnú pomoc tým, ktorí ju potrebujú najviac. Preto sa prikláňa k poslednému postoju Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý apeluje na vládu, aby eliminovala vplyv extrémnych trhových cien energií na cielené skupiny obyvateľov.
„Je zrejmé, že vyšším cenám sa budúci rok nevyhneme. Dôležité je povedať obyvateľom pravdu, pripraviť ich na to. A zároveň ohlásiť, ktorým skupinám a ako vláda pomôže,“ uzatvára Hajko.
Informačný servis