Každý štvrtý človek chce pracovať v zahraničí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ľudia
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 23. júna (WEBNOVINY) – Takmer každý štvrtý zamestnanec na Slovensku si aktívne hľadá prácu a svojho súčasného zamestnávateľa chce opustiť hneď, ako bude mať príležitosť. Každý štvrtý pracujúci občan Slovenska je tiež ochotný presťahovať sa za prácou do inej krajiny. Tieto závery vyplývajú z medzinárodnej štúdie GfK International Employee Engagement Survey, ktorú uskutočnila divízia GfK Custom Research. Zahŕňa názory 30 556 dospelých pracovníkov v 29 krajinách, ktorí odpovedali na otázky medzi 8. februárom a 4. aprílom 2011 prostredníctvom telefonického, online, alebo osobného dopytovania podľa konkrétnej metódy aplikovanej v danej krajine. Na Slovensku sa do online prieskumu zapojilo 1 011 zamestnancov.

Výsledky prieskumu na Slovensku sa zhodujú s globálnymi

Krajiny, ktoré sa ešte stále snažia dostať z dôsledkov globálnej ekonomickej recesie, sa môžu sčasti premeniť na „mestá duchov“, keďže viac než štvrtina pracovníkov vyjadrila ochotu presťahovať sa kvôli lepšej práci do zahraničia. Globalizácia už nepozná hranice ani v pracovnej kariére, čo môžu využiť najmä medzinárodní zamestnávatelia pri hľadaní talentov.

Na otázku o záujme pracovať za hranicami odpovedali respondenti v 17 z 29 krajín vrátane Slovenska, ktoré sa zúčastnili na medzinárodnej štúdii. Výsledkom je, že viac než štvrtina pracujúcich (27 percent) je ochotná presťahovať sa za lepším zamestnaním do inej krajiny.

Volanie diaľok cítia zväčša mladí kvalifikovaní zamestnanci: dve pätiny (41 percent) zamestnancov vo veku 18 až 29 rokov súhlasili, že by boli ochotní presťahovať sa za lepšou prácou do cudziny. To isté platí pre tretinu ľudí s vysokoškolským vzdelaním (32 percent) a dokonca až pre 37 percent držiteľov doktorátu (PhD.). Na druhej strane zamestnanci so stredoškolským vzdelaním sú o niečo menej ochotní sťahovať sa za prácou (22 percent). Zistenia prieskumu naznačujú v najbližšom roku riziko odlivu mozgov, čo môže byť problém pre firmy, ale aj celé krajiny snažiace sa vymaniť z krízy. Celá štvrtina manuálnych pracovníkov ako aj kancelárskych pracovníkov – takzvaných „bielych golierov“ – má ochotu hľadať si prácu v zahraničí. Toto číslo je ešte vyššie u vzdelaných zamestnancov. Kľúčovým zistením je, že celá tretina pracovníkov vo výskume a vývoji je ochotná pracovať v zahraničí – je to pritom sektor, ktorý mnohé krajiny označujú za kľúčový z hľadiska ozdravenia svojich ekonomík.

O prácu v zahraničí majú záujem viacej mladí

Na Slovensku je ochotných vycestovať za prácou do zahraničia 23 percent pracujúcich ľudí. O niečo vyšší záujem je u mladých ľudí a u manuálnych pracovníkov. Zvýšený záujem o prácu v zahraničí badať tiež u zamestnancov, ktorí pracujú v nadnárodných spoločnostiach.

Od svojho súčasného zamestnávateľa na Slovensku plánuje v najbližšom roku odísť asi 28 percent zamestnancov – títo ľudia sú pripravení odísť, ak sa im naskytne lepšia príležitosť. Z tejto skupiny ľudí si 27 percent už teraz aktívne hľadá inú prácu, 13 percent si ju bude hľadať v najbližších šiestich mesiacoch, 54 percent iba sleduje trh práce a zaujímavé ponuky a len šesť percent čaká na to, až bude ekonomická situácia stabilnejšia.

Agentúru SITA informovala Daniela Beráková z GfK Slovakia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať