Celoročné preteky o najlepšieho európskeho golfistu vyvrcholili záverečným turnajom v Dubaji za prítomnosti šesťdesiatich najlepších hráčov European PGA Tour. Po prvom kole viedol Robert Karlsson, ktorý kraľoval európskemu golfu pred dvoma rokmi. Švédsky golfista zahral výborných 65 úderov a so skóre -7 viedol o ranu pred mladým Kórejčanom Seung-yul Nohom.
Pod drobnohľadom však boli hlavne dvaja ďalší hráči – Kaymer a McDowell – bojujúci o európsky primát. Po prvom kole mal k nemu bližšie 25-ročný Nemec, pred svojím najväčším konkurentom si urobil náskok piatich úderov. McDowell sa v úvodný deň trápil a ihrisko obišiel len v pare. Pritom potreboval skončiť medzi tromi najlepšími, aby mal vôbec šancu zosadiť Kaymera z čela finančného rebríčka. Lenže už po prvom kole strácal na vedúceho Karlssona sedem úderov. Kaymer išiel do 2. kola z tretieho miesta. Po jedenástich jamkách bol na skóre -5 a zdalo sa, že by mohol dokonca zamieriť do čela turnaja. Na nasledujúcich siedmich jamkách však svoje skóre nedokázal ani raz zlepšiť a vždy zahral par.
Druhý deň
Aj po druhom kole mal k európskemu golfovému trónu najbližšie Kaymer. McDowell sa totiž v zeleni uprostred púšte naďalej trápil. Po polovici turnaja stálo na prvých štyroch miestach kvarteto Angličanov. Ďalšími prenasledovateľmi boli Thajčan Thongchai Jaidee a Kaymer, ktorému prišla vhod zle načasovaná forma McDowella. Ten po druhom dni strácal na prvé miesto dokonca desať úderov, takže zachrániť ho mohol už len zázračný víkend. Úradujúcemu víťazovi US Open sa v tomto ročníku niečo podobné už podarilo, na Wales Open len tak-tak prešiel katom, ale potom zahral 64 a 63 úderov a radoval sa z titulu. V Dubaji však figuroval po dvoch kolách až na 42. mieste. Naopak, Kaymer si udržiaval štvrtú pozíciu. Svetová jednotka a dosluhujúci kráľ európskeho golfu Lee Westwood bol v polovici turnaja na tretej pozícii za svojimi krajanmi Rossem Fisherom a lanom Poulterom. Poultera v závere roku zastihla výborná forma. Takzvanú čistú skórkartu mal aj po dvoch kolách v Dubaji. Fisher sa blysol 64 údermi, čím vyrovnal rekord ihriska Jumeirah Golf Estates (rekord držal Westwood z roku 2009) a delil sa o prvú priečku s Poulterom. Výkonnosť z prvého kola si neudržal Karlsson. Po prvom dni viedol, a to najmä vďaka štyrom berdíkom a jednému eaglu medzi 10. a 18. jamkou. O deň neskôr na rovnakom úseku zapisoval dve bogey a jedno double bogey. Nečudo, že klesol na dvanástu priečku.
Tretí deň
McDowell v Dubaji nevstal z popola a nezahral fantastické kolo, ale len priemerné. Tým de facto stratil poslednú šancu stať sa v tejto sezóne víťazom European Tour. Pred finálovým kolom mu patrilo 30. miesto, pričom na prvú priečku strácal desať úderov. No veľmi divokým kolom si situáciu skomplikoval aj Kaymer, ktorý zahral par len na šiestich jamkách. Po dvanástej, keď mal za sebou sériu troch berdíkov, sa dokonca dostal na prvé miesto, ale potom nasledovalo dvakrát bogey. Navyše na poslednej jamke utopil loptičku a double bogey bolo na svete. Klesol tak na jedenáste miesto. Výborne vygradovanú sezónu prežíva Poulter. Angličan sa podieľal na októbrovom triumfe Európy na Ryder Cupe, nasledovalo niekoľko turnajov, na ktorých bojoval o víťazstvo, čo sa mu napokon podarilo nedávno v Hongkongu. Blízko k titulu mal aj v Dubaji, kde zahral minimálny počet bogey. Jeho prvé zaváhanie prišlo až na piatej jamke tretieho kola, a to v situácii, keď ho od birdie delili tri metre, ale nakoniec to bol trojpat a bogey. Na desiatke si znovu pripisoval ranu, ale to bolo z mínusov asi všetko. Naopak, v sobotu predviedol aj päť berdíkov, a keďže nikto na predných pozíciách nezahral výrazne nízke skóre, Poulter sa osamostatnil v čele a jeho náskok na najbližších prenasledovateľov bol dve rany. Ostrovnému golfistovi dýchali na chrbát Francesco Molinari, Fisher a Jaidee, ktorí sa delili o druhé miesto.
Štvrtý deň
Už pred finálovým dňom bolo jasné, že na trón starého kontinentu zasadne Kaymer, pretože jeho jediný priamy konkurent McDowell ho už nemal šancu predstihnúť vo finančnom rebríčku. Kaymer síce vyhlasoval, že sa bude usilovať zahrať čo najnižší výsledok a pokúsi sa zlepšiť si pozíciu svetovej trojky, ale nakoniec zostal na bronzovom stupienku. Vo finále totiž zahral len par ihriska a klesol na 13. miesto, kde napokon skončil aj McDowell, pred ktorým Kaymer vyhral Race to Dubai o 291 000 eur. K tomu, aby Kaymer predbehol vo svetovom rebríčku Tigera Woodsa, potreboval skončiť do štvrtého miesta. Kaymer pred turnajom vedel, že môže zaútočiť aj na post svetovej jednotky, ale Westwooda by zosadil len v prípade, že by turnaj v Dubaji vyhral alebo skončil najhoršie druhý. Súboj o to, kto záverečný turnaj európskej sezóny vyhrá, bol tak veľmi napínavý až do samotného konca.
Hoci v prvých dvoch dňoch príliš divákov v Dubaji nebolo, komornú atmosféru narušilo vo finále asi 20 000 prítomných návštevníkov. Karlsson mal štart do finále ako hrom, na prvých troch jamkách zahral dvakrát birdie a eagle. Neobvykle konzervatívne oblečený Poulter sa rozbiehal pomaly. Počas záverečného dňa sa na prvom mieste vystriedalo hneď niekoľko hráčov, nakoniec do rozstrelu išli Poulter s Karlssonom. Obaja previedli slušnú šou, keď ich prihrávky na grín skončili meter od jamky, obaja premenili a opäť odišli na odpalisko osemnástky. O Karlssonovom triumfe sa tak rozhodlo na druhý pokus. Poulter mal nevýhodnú pozíciu na gríne, navyše ešte dostal jednu trestnú ranu pri markovaní loptičky. Karlsson tak pohodlne zapatoval a prevzal šek na 910 000 eur. Poulter dostal trest za to, že mu spadla loptička z ruky priamo na hranu markovátka, ktoré následne o kúsok poskočilo. Angličan tak stratil šancu vyhrať druhý turnaj za sebou. „Niektoré pravidlá sú skutočne zvláštne. Rozumiem, že majú svoj zmysel, ale v tomto prípade mi to príde veľmi kruté,“ skonštatoval Karlsson, ktorý sám chvíľu nevedel, za čo Poulter dostal trestnú ranu.
ROBERT KARLSSON
Narodený: 3. septembra 1969 v Katrineholme
Národnosť: švédska
Výška: 196 cm
Bydlisko: Monte Carlo (Monaco)
Pro: od roku 1989
Pro víťazstvá: 12, v roku 2010: Commercialbank
Qatar Masters, Dubai World Championship
Major turnaje: US Masters (T8), US Open (T4 a T5),
The Open (T7), PGA Championship (T16)
Zaujímavosť: víťaz European Tour Order of Merit 2008
MARTIN KAYMER
Narodený: 28. decembra 1984 v Düsseldorfe
Národnosť: nemecká
Výška: 184 cm
Bydlisko: Mettmann (GER), Scottsdale, Arizona (USA)
Pro: od roku 2005
Pro víťazstvá: 16, v roku 2010: US PGA
Championship, KLM Open, Alfred Dunhill Links Championship
Major turnaje: US Masters (3 x neprešiel katom), US Open (T8), The Open (T7), US PGA Championship (1)
Zaujímavosti:
* v roku 2007 získal ocenenie sira Henryho Cottona pre najlepšieho nováčika
* po Bernhardovi Langerovi je druhým Nemcom, ktorý ukončil sezónu na európskej túre na poste jednotky, triumfoval v rokoch 1981 a 1984
* vo veku 25 rokov a 335 dní je najmladším víťazom série European PGA Tour od roku 1989, keď triumfoval Ronan Rafferty (25 rokov a 289 dní)
* od roku 1972, keď sa po prvý raz začala European PGA Tour hrať, je 17. hráčom, ktorý sa môže pýšiť titulom európska jednotka
* Nemec sa od svojej premiérovej sezóny v roku 2007 (41.) neustále zlepšuje: 2008 (8.), 2009 (3.) a 2010 (1.)