Ktorý výsledok z minulej sezóny 2011 si osobne najviac ceníte?
Tak určite semifinále na 100 metrov kraul na ME v krátkom bazéne v poľskom Štetíne. Trináste miesto v ňom ma veľmi potešilo. V tejto disciplíne súťažilo 57 pretekárok z krajín Európy – a ja som medzi nimi dosiahla trinásty najrýchlejší čas! Škoda, že som začiatkom decembra v Poľsku nezopakovala postup do finále, ako sa mi to podarilo v roku 2009 v Istanbule na 200 m voľný spôsob. Tam som skončila na 9. mieste, hoci som postupovala ako desiata finalistka (vo finále ME v krátkom bazéne sa pláva v desiatich dráhach, pozn.). Ale v roku 2011 určite spomínané semifinále z ME v krátkom bazéne v Štetíne patrí k mojim najhodnotnejším výsledkom. Semifinále na ME totiž vždy človeka poteší (smiech). A samozrejme cenia si ho aj ľudia okolo vás, ktorí nášmu športu rozumejú a fandia mu.
Na minulý rok budete v dobrom spomínať určite aj preto, že v priebehu niekoľkých týždňov ste dvakrát dlhšie pobudli v Číne, kam sa športovec nedostane v živote tak často. Najskôr ste v Číne štartovali na svetovom šampionáte v Šanghaji a potom na Svetovej univerziáde…
To je pravda. Ja som v Číne do minulého roka vôbec nebola A ísť tam v priebehu niekoľkých týždňov hneď dva razy za sebou, je fakt zážitkom na celý život! Samozrejme, že to bolo veľmi náročné, ale bola som rada, že som dostala takúto možnosť – a užila som si to tam (smiech)
Hovoríte, že s minulým súťažným ročníkom 2011 v bazéne ste spokojná. Takže čo bude rozhodujúce v tej olympijskej sezóne? Na čo, na ktoré preteky, sústredíte svoju pozornosť v roku 2012?
V prvom rade veľa úsilia chceme investovať do tréningov. To je základ. A potom uvidíme, čo sa nám vlastne počas najbližších dvoch mesiacov do olympiády podarí zaplávať. Samozrejme, všetci sa chceme čo najviac priblížiť k vysnenému štartu na olympiáde v Londýne. S touto túžbou úzko súvisí snaha splniť A-limit, ktorý by bol veľkou zárukou, že v Londýne bude človek súťažiť.
Ako je teda Katarína Filová blízko alebo ďaleko od možného štartu na tomto celosvetovom športovom sviatku pod piatimi kruhmi?
Momentálne mám splnené dva B-limity. Ale osobne si myslím, že to nebude stačiť k tomu, aby ma Svetová plavecká federácia FINA pozvala na olympiádu do Londýna. V tej kvóte 900 plavcov, ktorí budú súťažiť na OH, budú určite nejakí zástupcovia s B-limitom z exotických krajín, ktorých MOV a FINA zvykne na olympiáde uprednostňovať pred nami z Európy. Je to vlastne už dlhšie obdobie ich politika. Robia všetko pre to, aby plávanie získalo popularitu v čo najväčšom počte krajín. To je v otázke plnenia hlavného hesla olympizmu pre nich to najdôležitejšie.
Takže, čo treba urobiť preto, aby ste tých súperov z exotických krajín elegantne obišli a do Londýna išli so splneným A-limitom?
Samozrejme, najskôr sa treba čo najlepšie pripraviť na súťaže, na ktorých môžem splniť spomínaný A-limit. Napokon, v týchto dňoch a týždňoch na tomto procese veľmi intenzívne pracujeme. Celé naše úsilie smeruje k zabezpečeniu priamej účasti na olympiáde v Londýne.
Podľa správ z vášho tábora máte pred touto kľúčovou sezónou veľmi tvrdú prípravu…
Je to pravda. Momentálne už niekoľko týždňov máme ako plavecká reprezentácia i náš klub Slovenská plavecká federácia Bratislava veľmi tvrdú prípravu. V januári sme boli na kondičnom týždňovom sústredení vo Vysokých Tatrách, no do bazénu sme sa za celý týždeň vôbec nedostali (smiech). Vo februári sme boli na kondičnej príprave a objemovom sústredení v Poprade. V marci sme absolvovali ďalšie náročné sústredenie. Každý mesiac máme nabitý povinnosťami a tréningom. Pokiaľ ide o kondičné sústredenie na Štrbskom Plese, tréner nás celý týždeň nepustil do bazénu. Možno to bolo aj dobre, že sme si dali od plávania takú dlhú pauzu. Na Štrbskom Plese sme si trochu vyvetrali hlavy (smiech). Už sme to potrebovali. Celý týždeň sme boli bez vody. Do bazénu sme sa nedostali, ale naša kondička dostala poriadne zabrať.
Tréner Gabriel Baran sa teda počas prípravy riadi heslom slávneho ruského maršala: ´Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku.´ Pravdepodobne z tejto zimnej kondičnej prípravy budete počas celého roka môcť ťažiť. Kondičný tréning je predsa fázou, z ktorej športovci zvyknú neskôr žiť celú sezónu…
Snáď hej. Snáď nám takto tvrdo naháňaná kondička vydrží počas celej olympijskej sezóny (smiech). Veď na tom v týchto dňoch všetci intenzívne pracujeme. Pre tento hlavný cieľ sezóny dobrovoľne podstupujeme tieto tvrdé galeje (smiech).
Pre šancu vybojovať si priamu účasť na olympiáde v Londýne ste dokonca prerušili svoje vysokoškolské štúdium v Amerike?
Áno, je to pravda. V Amerike som začala študovať medzinárodné vzťahy, ale teraz pre olympiádu v Londýne mám prerušené štúdium… Ale po olympiáde sa chcem do zámoria vrátiť. Prerušené štúdium chcem v každom prípade dokončiť. Po olympiáde sa tam určite vrátim. Musím povedať, že už som si tam zvykla. Už sa mi podarilo prekonať to ťažké úvodné zaťažkávacie obdobie, cez ktoré musí každý Európan prejsť. Už to bude iba dobré (smiech).
Ako je to študovať v Amerike medzinárodné vzťahy a súčasne vrcholovo plávať?
Aby som bola úprimná, je to veľmi náročné. Naozaj. Zložité je najmä skombinovať všetko do jedného normálne fungujúceho systému (smiech). Urobiť to tak, aby nič netrpelo pre niečo z toho, čo robíte. Treba zvládnuť plávanie, študentské povinnosti, plus študentský život ďaleko od rodiny… Je to náročné najmä na psychiku. Treba sa do toho jednoducho dostať. Chvíľu to síce trvá… Ale nie vždy sa to aj bez problémov podarí (smiech). Na takú skúšku treba dosť odolnú povahu. Nie každý vie existovať bez svojho rodinného zázemia…
Kedy ste sa dozvedeli, že ste vyhrali anketu SPF o najúspešnejšiu slovenskú bazénovú plavkyňu za rok 2011?
Dozvedela som sa to až priamo na vyhlasovaní v bratislavskom Dome športe. Prvé pocity, poviem vám úprimne, boli pomerne prekvapujúce…
Prečo prekvapujúce? A koho ste potom vy tipovali, že by mohol vyhrať toto hlasovanie plaveckých znalcov a odborníkov, keď ste nečakali, že to za rok 2011 budete práve vy?
Ani pri najlepšej vôli vám to neviem povedať! Lebo každý rok sa to mení… A ťažko v tom hľadať nejakú objektivitu a logiku… Fakt. Lebo niekedy ani tá veľmi dobrá sezóna nestačí na to, aby vás vyhlásili za najúspešnejšiu plavkyňu alebo plavca Slovenska. Už sa to v tejto ankete stalo. Nie je to nič nové…
Prečo výsledky spomínanej ankety nie sú podľa vás dielom objektívneho hodnotenia a hlasovania erudovaných znalcov plaveckej a športovej problematiky?
Myslím si, že nie vždy sa práve výsledky, ktoré športovec dosiahne na vrcholných podujatiach, rozhodujúcou mierou podpíšu do poradia v tejto celoročnej ankete Slovenskej plaveckej federácie (SPF). Mnohokrát to bolo – a stále aj je – trochu inak (smiech).
Môžete tieto vaše výhrady voči určovaniu najlepších plavcov Slovenska viac analyzovať? Môžete tie pripomienky nejako ilustrovať prípadmi z minulosti, respektíve z tých rokov, keď rebríček SPF nebol podľa názoru športovcov objektívne urobený?
Nechcela by som sa v tom viac vŕtať… Viem o tom, že tento názor na našu plaveckú anketu nemám iba ja. Podobnú mienku v minulosti prezentovali už viacerí, ale podľa mňa teraz nie je dôvod, ani vhodné miesto, aby sme to všetko nejako zoširoka analyzovali… Stačí, keď vám potvrdím, že tento názor nemám iba ja sama. Myslia si to aj mnohí ďalší… Ale oni to verejne nepovedia (smiech). Poradie za rok 2011 je na svete, anketu sme slávnostne vyhlásili, tak je všetko v poriadku (smiech). Nepozerajme sa stále dozadu, radšej sa usilujme motivovať smerom dopredu, najmä smerom k londýnskej olympiáde. Tá je teraz pre nás najdôležitejšia.
Keď sme sa opäť vrátili k londýnskej olympiáde, v ktorej z tých dvoch disciplín, v ktorých už máte splnený B-limit, je teda reálnejšie, že by ste svoj výkon mohli výrazne posunúť bližšie k tvrdšiemu a hodnotnejšiemu A-limitu?
Myslím si, že väčšie šance mám v disciplíne 200 m kraul.
Prečo práve v nej? Je to vaša obľúbená trať?
Áno, k tejto disciplíne mám bližšie. Myslím si, že tam sa môžem skôr zlepšiť. V dvesto metrov kraul osobne vidím väčšiu šancu posunúť hranicu svojho maxima ďalej ako v disciplíne 100 metrov kraul.
Zhováral sa Štefan Žilka
Doteraz najhodnotnejší výsledok vo svojej kariére dosiahla na ME 2009 v krátkom bazéne v Istanbule (Tur.), kde v disciplíne 200 m voľný spôsob obsadila časom 1:57,06 min 9. miesto. Do spomínaného desaťčlenného finále postúpila desiatym najlepším časom 1:56,84 min. V Istanbule postúpila aj do semifinále v súťaži na 100 m voľný spôsob (18. miesto) a v disciplíne 400 m kraul ju klasifikovali na 17. mieste. Na MS 2009 v dlhom bazéne v Ríme obsadila v disciplíne 200 m voľný spôsob výkonom 2:00,11 min 24. miesto, v súťaži 100 m voľný spôsob skončila medzi ženami na 31. mieste. Na MS 2010 v Budapešti v pretekoch na 200 m voľný spôsob prvýkrát medzi ženami postúpila do semifinále, v ktorom obsadila 16. miesto. Na MS 2011 v Šanghaji ju v disciplíne 400 m kraul za výkon 4:21,14 min klasifikovali na 24. mieste, pričom na štartovacie bloky sa postavilo 37 plavkýň z celého sveta. V súťaži 200 m kraul bola časom 2:01,96 tridsiata piata (štartovalo 49 pretekárok, pozn.), v disciplíne 50 m kraul bola tridsiata šiesta (čas 26,83), pričom v bazéne v jej disciplíne súťažilo až 87 účastníčok! Na 100 m kraul výkonom 57,06 obsadila 40. priečku zo 77 štartujúcich. Rodáčka z Bratislavy sa v decembri 2011 presadila aj medzi účastníčkami ME v krátkom bazéne v Štetíne (Poľ.). Okrem už spomínaného 13. miesta v semifinále na 100 m voľný spôsob (čas 54,20 s.; 57 štartujúcich), bola devätnásta na 200 m voľný spôsob (čas 1:58,87 min.; 45 plavkýň) a na 400 m voľný spôsob bola časom 4:12,94 min tridsiata zo 40 štartujúcich.