BRATISLAVA 30. septembra (WebNoviny.sk) – Nešťastná komunistická diktatúra v minulom storočí premenila podľa kardinála Angela Amata Slovensko na smutný väzenský tábor.
Ako povedal v homílii počas blahorečenia mučeníka komunistického režimu Titusa Zemana, pápež František nedávno povedal, že najkrajšie bohatstvo, aké môže mať národ, je bohatstvo svätých. „Slovensko sa môže pochváliť nádhernou korunou svätých a mučeníkov, ktorí sú v dejinách odvážnymi svedkami Krista,“ vyhlásil.
Ján Pavol II. už v minulosti vyhlásil za blahoslavených rehoľnú sestru Zdenku Schelingovú a gréckokatolíckych biskupov Pavla Gojdiča a Vasiľa Hopku i redemptoristu Metoda Trčku. Všetci boli dlhodobo väznení komunistickým režimom, ktorý prenasledoval cirkev.
Láska je silnejšia ako nenávisť
Amato pripomenul, že nenávisť bola obrátená predovšetkým na cirkev, ktorá udržiavala živú identitu slovenského národa a chránila jeho slobodu a dôstojnosť. Boli zrušené katolícke školy a bol skonfiškovaný ich majetok. Biskupi, kňazi a laici boli zatknutí a odsúdení.
Slovenského saleziánskeho kňaza Titusa Zemana vyhlásili za blahoslaveného
„Kresťania v tejto atmosfére skutočného prenasledovania ukázali, že láska je silnejšia ako nenávisť a že pravda nakoniec zvíťazí nad klamstvom,“ konštatoval kardinál s tým, že bola to skúška, ktorú komunita kresťanov zvládla s odvahou a rozhodnosťou, pričom sa jej viera posilnila aj vďaka svedectvu a krvi mnohých veriacich.
Po návrate slobody cirkev na Slovensku slávila v roku 1995 svätorečenie troch košických mučeníkov, v roku 2001 blahorečenie redemptoristu Metoda Dominika Trčku a benediktína Pavla Petra Gojdiča, a v roku 2003 blahorečenie biskupa Vasiľa Hopku a sestry Zdenky Schelingovej.
„K tomuto oslávenému sprievodu mučeníkov minulosti i súčasnosti sa pripája salezián Titus Zeman, obeť komunistickej tyranie minulého storočia,“ uviedol kardinál.
Mučeníctvo je najvyšší prejav lásky ku Kristovi
Mučeníctvo je podľa Amata najvyšší prejav lásky ku Kristovi a k cirkvi. „Krv mučeníkov spája našu dobu s prvými kresťanskými storočiami, keď pokrstení spečaťovali svoje svedectvo viery a vernosti evanjeliu obetou vlastného života. Bol to obdivuhodný prejav odvahy. Mučeníci dokázali svedčiť o bezhraničnej láske, ktorú do ich sŕdc vlial Boh, nekonečná láska,“ zdôraznil.
Darovať život za bratov bol podľa kardinála Amata ideál blahoslaveného Titusa Zemana. „Bol uväznený, lebo pomáhal bohoslovcom a kňazom ujsť z vlasti, aby mohli žiť svoj apoštolský ideál. Bol teda za velezradu odsúdený na nútené práce. Okrem iného bol vystavený hrôze takzvanej Veže smrti. Tu bol nútený manuálne pracovať so smolincom (uraninitom), z ktorého sa ťaží urán, a to – ako vieme – je vysoko toxický a rádioaktívny kov. Pri jednom lekárskom vyšetrení mu merali rádioaktivitu tela a bola veľmi vysoká,“ pripomenul s tým, že z dona Zemana sa teda stal „mukl“, čiže muž určený na (fyzickú) likvidáciu.
Mučeníci sú najkrajším bohatstvom národa
Silné ožiarenia, zima, vyčerpanosť a vedomie, že ste človekom určeným na odstránenie ako nejaký hmyz, robili podľa kardinála z takzvaného pracovného tábora skutočný vyhladzovací tábor. „On sa však vedel postaviť hrôzam väzenia s vierou, odvahou a s nádejou, že jedného dňa pravda zvíťazí nad klamstvom,“ zdôraznil. Svoje väzenie premenil Zeman na obetu vykúpenia za iných.
Posolstvo Zemana je podľa Amata pre nás všetkých dnes. „Znovunadobudnutá sloboda často spojená s určitou diktatúrou blahobytu a porušovania pravidiel nech neuhasí ideály toho, kto chce žiť v plnosti rozhodnutie sa pre dobro. Svätí a mučeníci sú najkrajším bohatstvom národa. Blahoslavený Titus Zeman, oroduj za nás,“ dodal kardinál na záver homílie.
Slovenského saleziánskeho kňaza Titusa Zemana v sobotu v Bratislave vyhlásili za blahoslaveného ako mučeníka. V úvode svätej omše v Petržalke ho za blahoslaveného vyhlásil prefekt Kongregácie pre kauzy svätých kardinál Angelo Amato, ktorého na Slovensko ako svojho vyslanca poslal pápež František. Dekrét o mučeníctve slovenského saleziánskeho kňaza Titusa Zemana, ktorý bol za komunizmu prenasledovaný a zomrel na následky mučenia a väznenia v roku 1969, schválil pápež František na jar tohto roku.