TRIPOLIS 26. februára (WEBNOVINY/AFP/Reuters) – Desiatky ľudí utrpeli vážne zranenia po tom, ako začali líbyjské bezpečnostné zložky verné vodcovi Muammarovi Kaddáfímu strieľať do davu demonštrantov. Incident sa odohral v sobotu na západe krajiny pri pobreží Stredozemného mora medzi mestami Sabrátha a Surmán. S odvolaním sa na svojho redaktora o tom informovala internetová stránka denníka Kurjna. V správe sa neuvádzajú okolnosti prestrelky ani bližšie údaje o zranených.
Podľa nepodložených informácií ovládli povstalci a odporcovia diktátora Kaddáfího východ Líbye a niektoré mestá na západe. Počas násilností v krajine zomrelo od začiatku povstania 15. februára v Líbyi najmenej 1000 ľudí. Syn dlhoročného vodcu Sajf al-Islám v piatok oznámil, že sťahuje svoje jednotky zo západných oblastí. Napriek tomu, že demonštrantov označil za teroristov, je s nimi pripravený rokovať. Kaddáfí vládne v severoafrickej krajine od roku 1969.
Demonštranti sú zmanipulovaní, tvrdí Kaddáfího syn
Demonštranti, ktorí sa pokúšajú zvrhnúť vodcu Muammara Kaddáfího sú zmanipulovaní a celá situácia otvorila dvere občianskej vojne. V rozhovore pre dubajskú televíznu stanicu al-Arabíja to v sobotu vyhlásil diktátorov syn Sajf al-Islám. Podľa neho to, čím prechádza líbyjský národ, otvára dvere všetkým možnostiam vrátane občianskej vojny a zahraničnej vojenskej intervencii.
„To, čím momentálne prechádza líbyjský národ, otvára dvere všetkým možnostiam, a teraz sa začali objavovať aj náznaky občianskej vojny a zahraničnej intervencie,“ povedal Sajf al-Islám, ktorý sa považuje za Kaddáfího nástupcu. „Musíme dosiahnuť dohodu, pretože ľudia nebudú mať budúcnosť, ak sa nedohodnú na novom programe,“ dodal Kaddáfí.
Sajf al-Islám tiež poprel správy o tom, že jeho otec najal afrických žoldnierov, ktorí strieľajú do demonštrantov a zabíjajú nevinných civilistov. Pri vyvražďovaní zomrelo podľa OSN najmenej 1000 ľudí. „Ukážte nám tých žoldnierov, ukážte nám tie ženy a deti, ktoré zabili,“ povedal Kaddáfí. „Správy o žoldnieroch sú klamstvo,“ namietal. „Naši arabskí bratia platia mesačné mzdy novinárom a hovoria im, aby podnecovali proti Líbyi a písali proti Muammarovi Kaddáfímu,“ dodal Sajf al-Islám.
Nemecko a Veľká Británia podporili tvrdé sankcie voči Líbyi
Lídri Nemecka a Veľkej Británie sa v sobotu zhodli na tom, že je potrebné čo najrýchlejšie uvaliť „tvrdé“ medzinárodné sankcie na líbyjský režim, informovala vláda v Berlíne. Počas telefonického rozhovoru sa nemecká kancelárka Angela Merkelová a britský premiér David Cameron zhodli na potrebe neodkladných sankcií Organizácie Spojených národov, uviedol vo svojom vyhlásení hovorca nemeckej vlády Christoph Steegmans.
Lídri veria, že „Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov musí tvrdé sankcie voči režimu v Tripolise prijať tak rýchlo ako to bude možné,“ píše sa vo vyhlásení s tým, že lídri tiež považujú za potrebné prijať aj sankcie zo strany Európskej únie.
BR OSN sa má v sobotu zísť a prerokovať možné sankcie voči líbyjskému lídrovi Muammarovi Kaddáfímu v snahe zastaviť jeho krvavé potlačovanie opozičných demonštrácií. Británia, Francúzsko, Nemecko a Spojené štáty americké načrtli rezolúciu, podľa ktorej by útoky na civilistov mohli byť považované za zločiny proti ľudskosti. Rezolúcia tiež vyzýva na zavedenie embarga pre dovoz zbraní do Líbye a na zákaz cestovania a zmrazenie aktív lídra Kaddáfího, ako aj jeho spolupracovníkov.
Z Líbye už evakuovali 16 tisíc občanov Číny
Takmer 16 tisíc občanov Číny už evakuovali z nepokojnej Líbye, kde si ľudové povstanie už vyžiadalo stovky mŕtvych, informovali úrady v Pekingu. Podľa čínskeho ministerstva zahraničných vecí čínskych občanov previezli do Grécka, Tuniska, Egyptu a na Maltu, kde čakajú na vládou zabezpečené lietadlá, ktoré ich „čo najskôr“ privezú späť do Číny. Zatiaľ sa do vlasti vrátilo okolo 700 Číňanov, píše sa v oficiálnom vyhlásení ministerstva.
Čína spustila rozsiahlu leteckú, námornú a pozemnú operáciu, cieľom ktorej je evakuácia viac ako 30 tisícov občanov z Líbye, v čase, keď eskalujú násilné protesty v krajinách severnej Afrike. Obyvatelia hlavného mesta Líbye Tripolis sa pripravujú na ďalšie krvavé strety po tom, ako dlhoročný líder krajiny Muammar Kaddáfí vyhlásil, že je pripravený vyzbrojiť civilistov, ktorí ho podporia v boji proti povstaniu, a celú noc sa mestom ozývala streľba.
Líbyjskí diplomati pri OSN sa rozhodli emigrovať z Líbye
Ďalší líbyjský diplomat pri OSN sa v piatok rozhodol emigrovať z Líbye na protest proti neprimeraným zásahom bezpečnostných síl proti demonštrantom, ktoré pripravili o život až tisíce ľudí. Vyslanec Líbye pri OSN Muhammad Šalghám tak nasledoval kroky svojho zástupcu Íbrahima Dabbášího, ktorý sa k emigrácii rozhodol už v pondelok. Šalghám predtým ostro vystúpil proti líbyjskému prezidentovi Mummarovi Kaddáfímu počas zasadania Bezpečnostnej rady OSN.
„Organizácia Spojených národov, prosím, zachráňte Líbyu. Zastavte krviprelievanie a zabíjanie nevinných. Chceme od vás rozhodnú, rýchlu a odvážnu rezolúciu,“ vyhlásil vyslanec. BR OSN rokuje v piatok o rezolúcii, ktorá okrem iného vyzýva na uvalenie sankcií vrátane zbrojného embarga, zmrazenia účtov a zákazu cestovania voči Kaddáfímu a vedeniu krajiny.
Líbyjskí diplomati pri OSN už predtým vyzvali Kaddáfího, aby odstúpil a obvinili ho zo spáchania genocídy na vlastnom ľude. Líbyjskí diplomati tiež apelovali na armádu, aby „sa zorganizovala, pochodovala na Tripolis a uťala hadovi hlavu“.
Obama zaviedol sankcie voči líbyjskému režimu
Americký prezident Barack Obama zaviedol v piatok sankcie voči líbyjskému prezidentovi Muammarovi Kaddáfímu a členom jeho režimu za brutálne zásahy bezpečnostných síl proti demonštrantom. Sankcie zahŕňajú zmrazenie účtov a akéhokoľvek majetku Kaddáfího rodiny na americkom území. Obama zdôraznil, že sankcie nie sú zamerané proti líbyjskému ľudu, ale špecificky len proti Kaddáfímu, jeho rodine a predstaviteľom jeho vlády.
„Kaddáfího vláda porušila medzinárodné normy a pokračuje v porušovaní ľudských práv a týraní jej obyvateľov,“ vyhlásil Obama s tým, že konanie Kaddáfího vlády právom vyvolalo pobúrenie celého medzinárodného spoločenstva. Situácia v Líbyi podľa Obamu predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť a zahraničnú politiku USA.
Spojené štáty v piatok uzavreli svoje veľvyslanectvo v Líbyi, ktoré už opustili všetci jeho pracovníci, pretože sa im v súčasnej situácii nedala zaistiť bezpečnosť. Spojené štáty tiež zastavia spoluprácu s Líbyou vo vojenskej oblasti a začnú sledovať finančné toky v krajine. Americké tajné služby už podľa hovorcu monitorujú opatrenia Kaddáfího vlády, aby zhromaždili všetky dôkazy o násilnostiach a zverstvách páchaných jeho ozbrojenými zložkami na ľuďoch.
Britská vojnová loď z Líbye už dorazila
Fregata britského kráľovského loďstva, na palube ktorej sa nachádzalo 207 osôb evakuovaných z nepokojnej Líbye, dorazila v sobotu po 35-hodinovej plavbe naprieč Stredozemným morom k brehom Malty. Loď HMS Cumberland zdvihla v líbyjskom prístave Benghází kotvy vo štvrtok a pre zlé poveternostné podmienky sa plavila zníženou rýchlosťou, informovalo vedenie prístavu.
Na palube plavidla sa nachádzali občania Veľkej Británie, ale aj ľudia z viac ako 20 ďalších krajín, ktorí utekali z násilím zmietanej Líbye, uviedlo kráľovské loďstvo. Ďalšia britská vojnová loď, HMS York, vyrazila do Líbye z Gibraltáru v piatok, aby takisto pomohla pri evakuácii cudzincov.
Počas demonštrácií proti režimu Muammara Kaddáfího zomrelo v Líbyi od začiatku povstania 15. februára najmenej 1000 ľudí.
BR OSN pripravuje rezolúciu k situácii v Líbyi
Okrem Spojených štátov a Európskej únie rokuje o sankciách voči Líbyi v New Yorku aj Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN). Podľa nemenovaného diplomata sa v návrhu rezolúcie 15-člennej BR OSN k situácii v krajine hovorí, že násilie v Líbyi sa môže posudzovať ako zločiny proti ľudskosti. Návrh dokumentu tiež vyzýva na uvalenie sankcií, ktoré počítajú so zavedením zbrojného embarga na krajinu ako so zmrazením účtov a uvalením zákazu cestovania voči Muammarovi Kaddáfímu a jeho najvyšším lídrom. V návrhu rezolúcie západných mocností z dielne Veľkej Británie a Francúzska sa podľa diplomata hovorí aj o tom, že násilie v krajine by mal vyšetriť Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu.
Hlasovanie o návrhu šesťstranovej rezolúcie, ktoré prebehne za zatvorenými dverami, sa podľa vyhlásení diplomatov v piatok neočakáva. Čína a Rusko, dve z piatich stálych krajín s právom veta, sú podľa predchádzajúcich vyjadrení proti sankčným opatreniam voči Líbyi a považujú ich za zasahovanie do suverenity krajiny. Obe sú však ochotné rezolúciu podporiť v prípade, že bude Kaddáfího režim aj naďalej ignorovať výzvy na zastavenie násilia voči obyvateľstvu.