BRATISLAVA/TRIPOLIS 15. marca (WEBNOVINY) – Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí nečakane zaútočil na francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, s ktorým mal v minulosti relatívne dobré vzťahy.
Dlhoročný africký autoritársky líder tak urobil v utorkovom rozhovore pre nemeckú televíznu stanicu RTL. Napriek tomu, že o šéfovi Elyzejského paláca Kaddáfí hovoril ako o „dobrom priateľovi“, označil ho aj za „blázna“.
„Je to môj priateľ, ale myslím, že sa zbláznil. Trpí psychickou chorobou,“ povedal Kaddáfí v exkluzívnom interview s nemeckými novinármi. „Hovoria to aj ľudia, ktorí sú pri ňom blízko. Jeho poradcovia hovoria, že trpí psychickou poruchou,“ dodal. Kaddáfí pravdepodobne nepriamo reagoval na krok Francúzska, ktoré ako jediná európska krajina nadviazala oficiálne vzťahy s líbyjskou Dočasnou národnou radou. Organizácia zastupuje opozičných povstalcov odmietajúcich Kaddáfího vládu. Samotný Kaddáfí následne reagoval tým, že prerušil vzťahy s Parížom.
OBRAZOM: Konflikt v Líbyi
Kaddáfího vojaci slávia úspechy
Tisíce civilistov a povstalcov utekajú z líbyjského mesta Adždabíja pred jednotkami prezidenta Muammara Kaddáfího. Ľudia mieria na sever do Bengází, ktoré je stále v rukách protivládnych rebelov alebo na východ do mesta Tobrúk, ktoré tiež ovládajú rebeli. Kaddáfího jednotky ostreľovali Adždabíju delostrelecky aj letecky a zablokovali ústupové cesty na sever. Podľa korešpondenta AFP si ofenzíva vládnych síl vyžiadala mŕtvych aj zranených, počty však nešpecifikoval. Adždabíja je už podľa niektorých zdrojov opäť v rukách Kaddáfího. Mesto leží asi 160 kilometrov od Bengází, ktoré je baštou povstalcov. Líbyjskí rebeli postupne prichádzajú aj o ďalšie mestá, ktoré mali pod kontrolou. Kaddáfí získal ropný prístav Briga a mesto Zwara, posledné v rukách rebelov na západ od Tripolisu. Vládne sily tak obsadili západnú časť pobrežia od hlavného mesta Tripolis po tuniskú hranicu a zároveň zintenzívnili boj proti povstalcom na východe krajiny, ktorý postupne získavajú.
Irán varuje pred bezletovou zónou
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád varoval v utorok západné krajiny pred uvalením bezletovej zóny nad Líbyou či inou vojenskou intervenciou v severoafrickej krajine. Ahmadínedžád síce opäť odsúdil bombardovanie opozičných rebelov zo strany vojsk lojálnych vodcovi Muammarovi Kaddáfímu. Napriek tomu ale upozornil Európu a Spojené štáty, aby sa poučili z konfliktov v Iraku či Afganistane a dodal, že ozbrojená intervencia by v situáciu v Líbyi iba skomplikovala.Líder islamskej republiky to uviedol v Teheráne v rozhovore pre španielsku televíznu stanicu TVE. „Myslím si, že vojenská intervencia by situáciu iba zhoršila. Máme skúsenosti s Irakom a Afganistanom. Iba to veci zhoršilo, nie zlepšilo,“ dodal Ahmadínedžád pre TVE. Na otázku, či podporuje uvalenie bezletovej zóny prezident dodal: „Akákoľvek západná intervencia by situáciu iba skomplikovala. Západniari by mali upustiť od svojich kolonialistických ambícií.“
Bombardovanie líbyjských rebelov považuje Ahmadínedžád za „neakceptovateľné“. „Ktokoľvek, kto bombardoval svojich vlastných ľudí, by mal byť odsúdený.“ Napriek tomu však vyzval Američanov a Európu, aby nevstupovali do regiónu a vyjadril nádej, že ich vlády nezasiahnu. „Nechajme ľudí z toho regiónu, nech sa rozhodnú o svojej budúcnosti,“ dodal Ahmadínedžád. Iránsky prezident sa takto vyjadril v čase, keď západné mocnosti a medzinárodné spoločenstvo uvažujú o spôsobe, ako zabrániť Kaddáfího vojskám v bombardovaní opozičných rebelov. Medzi predkladanými návrhmi je aj zavedenie bezletovej zóny nad Líbyou.
G8: Ministri sa nedohodli
Ministri zahraničných vecí krajín skupiny G8 počas dvojdňového stretnutia v Paríži nedospeli k zhode v otázke spoločného postupu voči režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, ktorého tvrdé zásahy proti povstalcom má zastaviť vytvorenie bezletovej zóny či priamo vojenská intervencia. Riešenia, ktoré presadzovali najmä Francúzsko a Británia, v spolku priemyselne najvyspelejších ekonomík sveta nenašli ohlas a rozhodnutie prenechali Bezpečnostnej rade Organizácie Spojených národov (BR OSN).Paríž a Londýn hľadali podporu pre kroky, ktoré by Kaddáfímu zabránili v nasadzovaní vojenských lietadiel proti vlastnému ľudu, pričom francúzski predstavitelia dokonca hovorili o leteckých útokoch na strategické objekty v Líbyi. Podľa vyjadrenia francúzskeho ministra zahraničných vecí Alaina Juppého sa však G8 nakoniec dohodla iba na „bezodkladnom obnovení diskusie“ na pôde BR OSN. Ako ďalší možný prostriedok nátlaku na Kaddáfího spomenul námorné embargo.
Výhrady voči vytvoreniu bezletovej zóny nad Líbyou ešte pred parížskou schôdzkou vyjadrili Spojené štáty, Rusko i väčšina členských krajín Európskej únie. Navrhované opatrenie pritom cez víkend podporila aj 22-členná Liga arabských štátov. Odporcovia vytvorenia bezletovej zóny doteraz argumentovali najviac práve obavou, že toto riešenie by sa stretlo s nesúhlasom arabského sveta. Proti bezletovej zóne je aj Čína, ktorá ako jediný stály člen BR OSN nie je zastúpená v G8.
Letecký útok proti rebelom má jednu obeť
Prokáddáfíovské sily uskutočnili v utorok letecký útok na predmestí rebelmi ovládaného mesta Adždabíja, pri čom prišiel o život jeden povstalec a ďalší utrpel zranenia, informovali svedkovia incidentu a zdravotníci. Telo 31-ročného Wadžída al-Hasího previezli do adždabíjskej nemocnice na zadnom sedadle zničeného auta jeho spolubojovníci. Medzitým Kaddífího jednotky dobili mesto Zwara, posledné v rukách rebelov na západ od Tripolisu. Podľa slov svedkov útoku sily Muammara Kaddáfího obsadili mesto, čím sa dostalo pod úplnú kontrolu vlády. Utorňajšie víťazstvo pre vládne sily zabezpečilo pevnejšie zovretie západnej časti pobrežia od hlavného mesta po tuniskú hranicu, v čase, keď zintenzívnili boj aj proti povstalcom na východe krajiny. Aj napriek oslavám vojakov povstalci prisľúbili, že po preskupení budú opäť bojovať.
Zwara bolo jedno z prvých miest, ktoré povstalci obsadili v rámci ich povstania proti Kaddáfího režimu. Rebeli v Zware uviedli, že provládnym jednotkám sa mesto podarilo získať po jeho bombardovaní bankmi a delostrelectvom. Prebehlo aj pár pouličných bojov. Bližšie informácie zatiaľ nie sú známe.