PARÍŽ/TRIPOLIS/BRUSEL 25. februára (WEBNOVINY) – Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí nečakane predstúpil v piatok pred niekoľkotisícový dav svojich prívržencov v centre Tripolisu a vyzval ich, aby sa „pripravili na boj a na obranu Líbye“. Kaddáfí sa k davu priaznivcov prihovoril zo strechy budovy.
Ako dodal, už otvorili zbrojné sklady pre vyzbrojovanie jeho ľudí pripravených na boj. Svojich priaznivcov tiež vyzval, aby bránili ropné zdroje Líbye. Kaddáfí ďalej vyhlásil, že nad nepriateľmi zvíťazí. „Budeme bojovať a porazíme ich,“ kričal. Prenos z Kaddáfího vystúpenia odvysielala naživo štátna televízia. Šesťdesiatosemročný líder tiež vyhlásil, že líbyjský ľud „miluje Kaddáfího“.
Bezpečnostné sily verné líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu aj v piatok pokračujú v streľbe do opozičných demonštrantov. Okrem toho sa objavili správy, že strieľajú aj náhodne do ľudí vychádzajúcich po piatkových bohoslužbách z mešít, ktorých duchovní inklinujú k opozícii. Potvrdili to pre zahraničné médiá viacerí ľudia, ktorí sa stali svedkami streľby. Podľa agentúry AP zastrelili Kaddáfího sily v piatok v metropole Tripolis najmenej štyroch ľudí, agentúra AFP píše zatiaľ o dvoch potvrdených obetiach.
Viacerí veriaci informujú, že v mešitách im čítali text, zrejme na príkaz vlády, v ktorom sa hovorí o potrebe návratu k stabilite a zastavenia vzbury zo strany protištátnych živlov. Kaddáfího sily v minulých dňoch niekoľkokrát brutálne zaútočili v Tripolise aj iných mestách na demonštrantov a stovky z nich pripravili o život. Kaddáfí na demonštrantov dokonca údajne opakovane poslal stíhačky, ktoré bombardovali viaceré časti Tripolisu, kde sa nachádzali opoziční demonštranti.
Kaddáfí menil program zasadnutia ministrov obrany štátov EÚ
Nestabilná situácia v Líbyi menila program neformálneho stretnutia ministrov obrany členských štátov EÚ, ktoré sa konalo vo štvrtok a dnes v Budapešti. Veľkú časť programu šéfovia obrany neplánovane venovali práve Líbyi. Letisko v líbyjskom Tripolise začína pripomínať skôr utečenecký tábor, črtá sa humanitárna kríza, konštatovali viacerí ministri na zasadnutí v Budapešti počas rokovania. „Všetci sme sa zhodli na tom, že musíme spoločnými silami pokračovať v evakuácii európskych občanov,“ konštatoval slovenský minister obrany Ľubomír Galko.
K situácii v Líbyi sa vyjadril aj generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen. „Je nevyhnutné riešiť túto vzniknutú situáciu v Líbyi. Kríza je hneď za našimi hranicami,“ uviedol Rasmussen s tým, že na piatok operatívne zvolal krízové zasadnutie Severoatlantickej rady v Bruseli na úrovni veľvyslancov a stálych predstaviteľov pri NATO. Ministri vrátane slovenského šéfa obrany Galka zároveň ocenili ústretový prístup Malty pri evakuácii. Jednotliví šéfovia obrany členských štátov EÚ sa tiež zhodli, že do budúcna na riešenie podobných krízových situácií a najmä ich predchádzaniu musia spravodajské služby jednotlivých krajín užšie spolupracovať.
Agentúru SITA informoval hovorca rezortu obrany Ivan Rudolf.
EÚ: V únii sa dohodli na sankciách voči Líbyi, pripravuje ich aj OSN
Krajiny Európskej únie sa v piatok dohodli na tom, že uvalia sankcie voči Líbyi. Tie by mali zahŕňať zbrojné embargo a tiež obmedzenie cestovania a zmrazenie majetku líbyjských predstaviteľov. Médiá o tom informoval nemenovaný európsky diplomat. Sankcie voči režimu Muammara Kaddáfího by mali zo strany EÚ zahŕňať aj embargo na poskytovanie právnej pomoci Tripolisu. Diplomat nešpecifikoval, na koho sa obmedzenie cestovania a zmrazenie majetku bude vzťahovať.
Podľa diplomata reštrikcie síce v piatok členské krajiny odsúhlasili, ale je ich ešte treba formálne prijať. Preto potrvá niekoľko dní, kým vstúpia do platnosti. Formálne odsúhlasenie sankcií sa na úrovni 27-členného bloku očakáva začiatkom budúceho týždňa.
Podobné opatrenia zvažuje aj Organizácia Spojených národov. Rozhodnutie by na jej pôde malo padnúť cez víkend.
FRANCÚZSKO: Odporcovia Kaddáfího obsadili veľvyslanectvo
Odporcovia režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího vo štvrtok večer obsadili veľvyslanectvo krajiny v Paríži, z ktorého vyhnali celý jeho personál. V piatok o tom informoval reportér tlačovej agentúry AFP, podľa ktorého budovu obsadila skupina nazývajúca sa „deti revolúcie“. Nemenovaná hovorkyňa skupiny pre AFP uviedla, že členovia pohrozili hromadnou samovraždou v prípade, že proti nim zasiahne polícia.
„Veľvyslanec viac nie je legitímny, pretože odmietol podporiť líbyjský ľud,“ povedala hovorkyňa aktivistov. Tí na budove vztýčili starú líbyjskú vlajku, ktorú krajina používala do prevratu v roku 1969, keď sa dostal k moci Kaddáfí. Veľvyslanectvo v 15. parížskom obvode stráži francúzska polícia, ktorá bráni vo vstupe ďalším osobám.
Násilné potláčanie protivládnych protestov v Líbyi odsúdili aj líbyjskí diplomati pôsobiaci v zahraničí, pričom viacerí z nich odstúpili zo svojich funkcií. Líbyjský veľvyslanec vo Francúzsku Saláh Zarin spoločne so stálym zástupcom severoafrickej krajiny pri UNESCO Abd as-Salámom al-Džalálím v utorok vyhlásili, že „vyzývajú na ukončenie teroru bez ohľadu na to, odkiaľ prichádza, a zostávajú na svojich postoch, aby slúžili slobodnému líbyjskému ľudu“.