BRATISLAVA 8. decembra (WEBNOVINY) – Návrh Štatútu Rady vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality dnes na svojom rokovaní schválil kabinet premiérky Ivety Radičovej. Dôvodom pre tento krok boli zmeny, ktoré nastali vo vláde po júnových parlamentných voľbách. Kabinet schváleným materiálom zmenil aj postavenie rady, ktorá by mala fungovať ako poradný, iniciatívny, koordinačný a odborný orgán slovenskej vlády pre oblasť prevencie kriminality.
Predsedom rady je minister vnútra, podpredsedom ministerka spravodlivosti. Ďalších stálych členov rady vymenúva a odvoláva vláda na návrh ministra vnútra. Členmi rady sú podľa štatútu štátny tajomník ministerstva vnútra a národný koordinátor boja proti obchodovaniu s ľuďmi, ďalej štátni tajomníci ministerstiev práce, školstva, zdravotníctva, financií a obrany. Radu dopĺňa generálna riaditeľka sekcie kontroly a boja proti korupcii Úradu vlády SR, splnomocnenec vlády pre rómske komunity, prezident Policajného zboru SR, prezident Hasičského a záchranného zboru SR, generálny riaditeľ sekcie verejnej správy ministerstva vnútra a prezident Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenska. Poradný orgán dopĺňajú aj zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska, vyšších územných celkov, Slovenskej asociácie poisťovní, vedeckej ustanovizne a zástupca mimovládnej organizácie. Rada má aj svojho tajomníka. ZMOS má zastupovať v novej rade podpredseda združenia Jozef Dvonč, samosprávne kraje bude prezentovať predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa, Slovenskú asociáciu poisťovní jej generálna riaditeľka Jozefína Žáková. Na zástupcu vedeckej ustanovizne je navrhnutý prodekan Fakulty práva Paneurópskej vysokej školy v Bratislave Květoň Holcr a na zástupcu mimovládnej organizácie je navrhnutá štatutárna zástupkyňa občianskeho združenia Pomoc ohrozeným deťom Adriana Havašová. „Na rokovania rady sa môžu prizvať aj zástupcovia ďalších organizácií a inštitúcií,“ uvádza sa v schválenom návrhu.
Rada, ktorá by mala zasadať štvrťročne, má okrem iného aj spolupracovať s orgánmi miestnej štátnej správy, samosprávy, podnikateľskými subjektmi, občianskymi združeniami a iniciatívami, cirkvami a hromadnými oznamovacími prostriedkami v oblasti prevencie a cieľavedome pôsobiť na verejnú mienku v záujme aktívnej účasti občanov na prevencii. „Cestovné náklady spojené s účasťou členov rady na zasadaniach rady hradia zo svojich prostriedkov príslušné ústredné orgány štátnej správy, orgány miestnej štátnej správy a samosprávy, organizácie a inštitúcie zastúpené v rade. Náklady spojené so zabezpečovaním administratívno-technických potrieb rady a s činnosťou expertných skupín hradí ministerstvo vnútra,“ uvádza sa v schválenom štatúte rady.