Južná Kórea sa lúči s exprezidentom Kimom Tä-džung

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

SOUL 23. augusta (WEBNOVINY) – V Soule sa v nedeľu konala posledná rozlúčka s bývalým juhokórejským prezidentom Kimom Tä-džungom. Smútočného obradu sa zúčastnili tisícky domácich a zahraničných politikov, osobností, hodnostárov ale aj obyčajní ľudia. Podľa premiéra Hana Sunga-sua bol Kim významným lídrom modernej histórie a získal si medzinárodné uznanie. Veniec na štátny pohreb laureáta Nobelovej ceny mieru, ktorú získal za dialóg so severným susedom, zaslal aj severokórejský líder Kim Čong-il, jeho delegácia ale krajinu opustila v nedeľu krátko pred pohrebom.

Bývalý juhokórejský prezident a nositeľ Nobelovej ceny za mier Kim Tä-džung zomrel v utorok vo veku 85 rokov. „Zomrel o 06:43 SELČ na zlyhanie srdca,“ informoval hovorca nemocnice v Soule, kam niekdajšieho lídra 13. júla priviezli so zápalom pľúc a súvisiacimi komplikáciami. Dýchal pomocou prístrojov, jeho stav však vtedy údajne nebol život ohrozujúci.

Podľa súčasného juhokórejského prezidenta Lia Mjung-paka prišiel národ o veľkého politického lídra. „Jeho činy a snahy o nastolenie demokracie a uzmierenie medzi oboma Kóreami ostanú dlho v ľudských pamätiach,“ povedal Li.

Kondolenciu do Soulu zaslal aj americký prezident Barack Obama, ktorý zdôraznil Kimove „neúnavné“ snahy o zabezpečenie mieru na Kórejskom polostrove. Šéf Bieleho domu ho v tejto súvislosti prostredníctvom oficiálneho stanoviska označil za „odvážneho šampióna demokracie a ľudských práv“.

Kim bol počas desaťročí vojenskej nadvlády najvýznamnejším disidentom Južnej Kórey. Post prezidenta republiky zastával v rokoch 1998 až 2003. V roku 2000 sa stretol so severokórejským lídrom Kimom Čong-ilom na prvom medzikórejskom summite. V rovnakom roku získal za svoje mierové úsilie na rozdelenom polostrove Nobelovu cenu.

SITA/AFP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaKim Čong-il