BRATISLAVA 9. januára (WEBNOVINY) –
Projekt Singapur
Projekt Singapur obsahuje približne sto opatrení pre zlepšenie podnikateľského prostredia.
Rezort hospodárstva očakáva, že implementáciou jednotlivých opatrení sa môže znížiť administratívna záťaž podnikateľov o viac ako 100 mil. eur ročne.
Celkový objem administratívnych nákladov v sektore podnikania ministerstvo na základe doterajších meraní a porovnaní s inými krajinami vyčíslilo na 1,98 mld. eur, čo predstavuje 3 % hrubého domáceho produktu. Projekt Singapur 2.0 obsahuje ďalších vyše dvestodvadsať opatrení.
Minister, ktorého do funkcie nominovala strana SaS, by totiž chcel pokračovať v projekte Singapur, vďaka ktorému sa má zlepšiť podnikateľské prostredie na Slovensku. “Mne je osobne ľúto, že mnohé z tých vecí, ktoré sme rozbehli nebudeme môcť dokončiť,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA minister Miškov, ktorý verí, že v rozbehnutých projektoch bude pokračovať po voľbách akákoľvek vláda, ktorá z nich vznikne.
Ministerstvo hospodárstva SR pod jeho vedením už pripravilo ďalšie opatrenia na zlepšenie podnikateľského prostredia pod pracovným názvom Singapur 2.0. “Je mi ľúto, že už nestihnem na vládu predložiť projekt Singapur 2.0. Pokiaľ by sa nám podarilo schváliť druhú várku opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia, tak sme naozaj na najlepšej ceste stať sa Singapurom strednej a východnej Európy,“ uviedol Miškov.
Podľa ministra sa stihlo realizovať tretinu opatrení z projektu Singapur. “Podarilo sa nám skrátiť lehotu na vydanie živnosti a lehotu na vykonanie zápisu do Obchodného registra. Zo strednodobých opatrení sa nám napríklad podarilo umožniť daňovým subjektom riešiť kompletnú komunikáciu s daňovým úradom elektronickou formou,“ doplnil Miškov. Podľa ministra dôležité pre zlepšenie podnikateľského prostredia bolo aj zrušenie niektorých administratívnych záťaží nachádzajúce sa v zákone o Bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. “Podarilo sa nám napríklad odstrániť vyhlášku o zdravom sedení, ktorú sme interne nazývali úradníckou kamasutrou,“ dodal Miškov.
Video: Minister Miškov by sa rád vrátil do svojho kresla aj po voľbách
Slovensko si v porovnaní kvality podnikateľského prostredia s ostatnými krajinami v minulom roku pohoršilo. Podľa najnovšieho vydania štúdie Doing Business 2012 totiž krajina v hodnotení kvality podnikateľského prostredia klesla v rebríčku 183 štátov o päť miest na 48. priečku. Napriek tomu však Slovensko zostáva v tomto hodnotení lídrom v rámci Visegrádskej štvorky. Maďarsko totiž kleslo rovnako o päť miest na 51. priečku, Poľsko o tri miesta na 62. pozíciu. Medziročne si polepšila iba Česká republika, ktorá postúpila o šesť priečok na 64. miesto. Absolútnym lídrom v kvalite podnikateľského prostredia je podľa rebríčka, ktorý zostavuje Svetová banka, Singapur nasledovaný Hongkongom a Novým Zélandom.