SOUL 19. januára (WEBNOVINY) – Juhokórejský tím prekročil v utorok hranice so Severnou Kóreou, kam smeruje na rozhovory o obnovení spolupráce aj napriek minulotýždňovým vyhrážkam Pchjongjangu, že by svojho suseda mohol napadnúť. Delegácie oboch strán sa majú zísť neskôr v ten istý deň, aby prediskutovali revitalizáciu ich spoločnej priemyselnej zóny v meste Käsong ležiacom severne od spoločnej hranice. Spomínaná priemyselná
zóna je významným zdrojom tvrdej meny pre sankciami postihnutý Sever.
„Dnešné stretnutie poskytne príležitosť pre úprimné diskusie o otázke stabilného rozvoja priemyselného parku Käsong,“ uviedol pre novinárov pred odchodom šéf delegácie Soulu Kim Joung-Tchakch.
Dvojdňové rokovanie by sa malo začať v utorok popoludní. Minulý týždeň sa obe strany dohodli na stretnutí v Käsongu, pričom ide o uzmierujúci krok Pchjongjangu po mesiacoch napätia. Ešte v piatok však bolo uskutočnenie stretnutia otázne, keďže Sever verbálne napadol Juh. Severná Kórea vtedy pohrozila, že preruší akýkoľvek dialóg s Južnou Kóreou, ak sa Soul neospravedlní za údajný plán pádu komunistického režimu. Severokórejská Komisia pre národnú bezpečnosť, na čele ktorej stojí prezident Kim Čong-il, tento plán odsúdila ako zločin a vyhlásila, že voči jeho autorom povedie „svätú vojnu“. Juhokórejské médiá priniesli nepotvrdené správy, že Soul vypracoval pohotovostný plán o riadení KĽDR v prípade pádu jej režimu, prevratu alebo ľudového povstania.
„Juhokórejské úrady musia vedieť, že ak sa neospravedlnia za tento zločin voči KĽDR pred celým jej národom, budú úplne vylúčení z akéhokoľvek dialógu a rokovaní zameraných na zlepšenie vzájomných vzťahov a na zabezpečenie mieru a stability na Kórejskom polostrove,“ píše sa vo vyhlásení komisie. Vyhlásenie dodáva, že v Severnej Kórei sa začne „celonárodná svätá vojna s cieľom zničiť sídla juhokórejských úradov vrátane prezidentského“.
Táto hrozba prišla tesne po oznámení, že Severná Kórea prijala ponuku svojho južného suseda na poskytnutie 10 000 ton potravinovej pomoci. Južná Kórea ponúkla KĽDR zásielku obilia ešte v októbri, Severná Kórea však doteraz na túto ponuku nereagovala. „Prijmeme obilnú pomoc,“ píše sa vo faxe zaslanom z Pchjongjangu do Soulu.
SITA/AFP