BRATISLAVA 24. júna (WEBNOVINY) – J&T Banka chce od českých investorov v najbližších mesiacoch získať miliardu českých korún (CZK). Zvyšovať kapitál však bude bez pomoci svojich vlastníkov Jozefa Tkáča, Ivana Jakaboviča, Maria Hoffmanna a Dušana Palcra. Použiť chce na to výnosové certifikáty bez dátumu splatnosti.
Rovnaký produkt chce banka v tomto roku pripraviť aj pre Slovensko. Objem a úročenie eurovej emisie bude závisieť na tom, ako dopadne emisia certifikátov v Česku. Informoval o tom portál ihned.cz.
Navyšovanie kapitálu týmto spôsobom je v Českej republike unikátne, keďže výnosné certifikáty bez dátumu splatnosti začne banka ponúkať ako jedna z prvých v Európe.
Banka chce byť samostatná
„Chceme byť samostatní a neťahať z akcionárov ďalšie peniaze. Dohoda je taká, že banková skupina musí získať kapitál buď z vlastných ziskov alebo na trhu,“ uviedol pre ihned.cz generálny riaditeľ J&T Banky Štěpán Ašer.
Držitelia tohto certifikátu budú teoretický nekonečne dlho dostávať 10-percentný úrok. Relatívne vysoké percento úročenia certifikátu je však podmienené vyššou mierou rizika, keďže ide o tzv. podriadené certifikáty.
Ak by banka spadla do platobnej neschopnosti, peniaze by sa držiteľom vyplácali až ako predposledným, za nimi sú už len akcionári. V prípade výrazného poklesu kapitálu banky by tak certifikáty mohli úplne stratiť svoju hodnotu.
Certifikáty by sa mali obchodovať aj na pražskej burze
Jeden certifikát by sa mal predávať za 100 tisíc CZK. Kúpiť si ho budú môcť iba profesionálni investori s vyššou toleranciou rizika, záujemcovia s likvidným majetkom prevyšujúcim 100 tisíc eur, alebo zamestnanci skupiny J&T.
Certifikáty by sa mali obchodovať aj na pražskej burze, pričom približne štvrtina z nich by sa podľa Ašera mohla predať okamžite. „Ťažko povedať, v akom horizonte predáme zvyšok. Štandardne u nás rozpredaj emisie trval pol až trištvrte roka,“ uviedol Ašer.
J&T Banka posilňovala podľa ihned.cz kapitál v posledných rokoch už niekoľkokrát. V roku 2010 evidovala kapitál na úrovni 3,5 miliardy CZK, na konci minulého roku to bolo už 14 miliard korún. Spoločnosť zvyšuje kapitál okrem iného aj preto, aby si udržala svojich klientov.