Podľa podpredsedníčky Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť Věry Jourovej vlády Maďarska a Slovenska šíria ruskú propagandu.
Podľa slov Jourovej ruská propaganda našla ochotných šíriteľov vo väčšine krajín EÚ. „Kremeľ nemôže priamo ovplyvňovať mysle a srdcia európskych ľudí. Potrebuje na to domácich zástupcov,“ nechala sa počuť česká komisárka v rozhovore pre Politico.
Nezhoda Scholza a Macrona ohľadom vojenskej podpory Ukrajiny sa zmenila na otvorený spor, píše Politico
Podľa Jourovej ruskú propagandu vo väčšine krajín eurobloku šíria opozičné strany alebo rôzne mimoparlamentné skupiny, neplatí to ale v prípade Maďarska a Slovenska. „Existujú dve krajiny, kde počúvame ruské príbehy od vlád. Je to Maďarsko a Slovensko,“spresnila komisárka.
Česká politička v tejto súvislosti vyzvala členské štáty EÚ, aby sa pred júnovými eurovoľbami viac chránili pred ruskou propagandou.
Znepokojenie z popularity AfD
Jourová vidí najväčšie nebezpečenstvo v Nemecku. Politička je mimoriadne znepokojená tým, ako preberá ruskú rétoriku krajne pravicová strana Alternative für Deutschland (AfD), ktorá sa v prieskumoch verejnej mienky umiestňuje na druhom mieste.
AfD vyzýva na okamžité prímerie na Ukrajine, aby Nemecko užšie spolupracovalo s Moskvou, zastavilo dodávky zbraní, zrušilo sankcie a začalo opäť dovážať ruský plyn. „Európska únia by sa dostala do obrovských problémov, keby sa Nemecko vzdalo podpory Ukrajine,“ uviedla v tejto súvislosti Jourová.
Obava z ruskej propagandy
Podpredsedníčka Európskej komisie tvrdí, že Rusi vraj majú vypracovanú samostatnú stratégiu pre každý členský štát EÚ.
„Rusko je majstrom propagandy. Majú stratégiu pre každú krajinu vrátane plánov, kam zamerať úsilie o zasahovanie. Majú nejakú analýzu nákladov a výnosov, myslím tým, že majú veľmi dobre spočítané, kam investovať. A v Nemecku by to mohla byť úspešná investícia s veľkým dopadom na celú Európu,“ upozornila Jourová.
Podľa jej slov vinu na úspešnom šírení ruskej propagandy majú čiastočne aj politici. Niektorí z nich Rusku uľahčili situáciu tým, že propagujú alternatívne médiá, ktoré preberajú a opakujú témy pripravené v Kremli.
„Vidíme nový trend, že niektorí politici používajú alternatívne médiá namiesto uznávaných tradičných médií a verejnoprávnych médií,“ opísala situáciu česká komisárka.
Francúzi kritizujú „napínanie svalov“ Macrona. Vyslanie vojakov na Ukrajinu považujú za znepokojivý nápad a prezidenta obviňujú z ľahkomyselnosti
Jourová tvrdí, že jeden príbeh šírený alternatívnymi kanálmi je obzvlášť silný a je to krátky odkaz: „Chceme mier“. „Všetci chceme mier, ale nesmie to byť mier za cenu ústupkov. Heslo „Chceme mier“ prichádzajúce z Kremľa znamená: „Prestaňte podporovať Ukrajinu“, argumentovala česká politička.
Politico tiež informuje, že Jourová, „vyzbrojená“ údajmi o ruských dezinformačných kampaniach a novým zákonom EÚ na podporu slobody médií, sa vydáva na „pracovnú cestu za demokraciu“ po krajinách EÚ, aby presadila ich koordinovanejší postup v boji proti dezinformáciám.
Kto chce mier je proruský agent
Na slová Jourovej zareagovala europoslankyňa za Smer-SD Katarína Roth Neveďalová. „Včera ráno bol zverejnený rozhovor, v ktorom Věra Jourová tvrdí, že slovenskú vládu riadi Rusko a že všetci, ktorí chcú mier sú pomýlení, sú automaticky proruskí agenti a mier sa dá dosiahnuť len cez vojnu,“ píše Roth Neveďalová.
„Neviem, čo si mám o tomto myslieť, ale pani Jourová vlastne ani veľmi neprekvapuje. Jej vyjadrenia sú často podobne pomýlené, ale označením ľudí žiadajúcich mier, že ich platí Rusko, to už trochu prehnala. Verím, že už eurokomisárkou dlho nebude a že sem Česi nabudúce pošlú niekoho s menej krvavými očami proti Slovensku,“ uzavrela svoj príspevok europoslankyňa Smeru.