Dá sa vylepšiť hlas? Trápi vás alergia, opakované zápaly uší alebo sa vám zle dýcha? O tom, ako riešiť tieto a mnohé iné zdravotné neduhy, sme sa poradili s ORL lekárkou MUDr. Kučerovou, ktorá nám poskytla zaujímavé odpovede. Tu sú:
BRATISLAVA 8. septembra (WBN/PR) – Zdravie bezpochyby patrí medzi najdôležitejšie ľudské hodnoty. No napriek tomu mnohí z nás často prehliadajú niektoré zdravotné komplikácie, ktoré môžu byť mnohokrát predzvesťou tých závažnejších. A pritom na väčšinu z nich existuje riešenie, ktoré náš život určite urobia plnohodnotnejším. Ako sa zbaviť niektorých z nich, nám poradila skúsená otorinolaryngologička s dlhoročnou praxou a hlavná lekárka Kliniky jednodňovej chirurgie Centrum Kramáre, MUDr. Renáta Kučerová:
Prečo sa zápal stredného ucha vracia? Dá sa tomu nejako zabrániť?
Táto zdravotná komplikácia sa skôr vracia u detí ako u dospelých. U detí to súvisí so zväčšenou nosohltanovou mandľou alebo širokou stredoušnou trubicou a jej šikmým postavením oproti nosohltanu. Práve to je príčinou, že každý soplík, ktoré dieťa má, potom steká i do uška. Ako dieťa rastie, mení sa i postavenie tejto trubice. Preto sa dá povedať, že z opakovaných zápalov stredného ucha v podstate vyrastie. No to neznamená, že to budeme zanedbávať. Inak sa zápaly stredného ucha môžu objavovať i v dospelosti a vedú k poškodeniu sluchu. Ak aj vaše dieťa má podobný problém, v prvom rade je potrebné urobiť komplexné vyšetrenie, či je príčinou zväčšená nosohltanová mandľa. A ak aj po jej odstránení komplikácia pretrváva, robí sa tympanometria. Ide o vyšetrenie, kde sa zisťuje poddajnosť blany bubienka a tlak v strednom uchu. Podľa výsledkov sa potom problém rieši buď antibiotikami alebo zákrokom, počas ktorého sa do blany bubienka urobí nárez a zavedie sa ventilačná trubička. U dospelých časté zápaly stredného ucha sú dôsledkom závažnejších problémov ako napríklad prítomnosť nádorového ochorenia.
Aké ochorenia spôsobujú poškodenia hlasiviek? Kedy je potrebná ich operácia?
Poškodenie hlasiviek si veľmi často spôsobia ľudia sami. Napríklad fajčením, nadmerným krikom, rozprávaním. Zapríčiňujú ho aj akútne zápaly či vrodená predispozícia k tvorbe uzlíkov na hlasivkách. V podstate všetko, čo spôsobí zachrípnutý hlas alebo na základe vyšetrenia zistíme nerovnosť na hlasivke, výrazne zhrubnutie či opuch, je dôvodom na operáciu. Zákrok sa robí v celkovej anestézii pomocou mikroskopu a trvá vo väčšine prípadov do polhodiny. Dva až tri dni po operácii sa pacientovi odporúča úplný hlasový pokoj. V žiadnom prípade nesmiete ani šepkať, lebo počas tejto činnosti sa hlasivky namáhajú ešte viac ako pri rozprávaní. Po troch dňoch sa doporučuje hlasivky zaťažovať postupne a nepreháňať to s rozprávaním aspoň počas prvých týždňov po úkone.
Je po operácii hlas rovnaký ako bol pred zachrípnutím?
To záleží od závažnosti problému. Keď sú to len uzlíky alebo nejaké drobné cysty, tak sa hlas nezmení. Iná situácia nastane, ak sa jedná o silný zápal či opuch hlasiviek. Vtedy nevieme zaručiť, že hlas zostane aj po zákroku rovnaký. V niektorých prípadoch (prílišné stenčenie hlasiviek) sa robí augmentácia hlasiviek (ich výplň). Po tomto zákroku sa určite zmení farba hlasu. Pre ľudí však je dôležité, že môžu znovu rozprávať. Druhá vec je, keď to postihne hlasového profesionála. Vtedy sa snažíme vynaložiť maximálne úsilie, aby najmä v prípade spevákov zostal hlasový rozsah taký ako predtým.
Stretli ste sa už s požiadavkou, že niekto chcel vylepšiť hlas?
Áno. Na našej Klinike jednodňovej chirurgie Centrum Kramáre sme mali už požiadavku na hrubší hlas. Sú aj také typy pacientov, ktorí chcú z rôznych dôvodov tenší hlas. Tieto zákroky bežne robíme. Niektoré sú menej komplikované, iné naopak. Napríklad zhrubnutie hlasu sa robí vyššie spomínanou augmentáciou, čo si vyžaduje komplikovanejšiu operáciu.
Koľko trvá estetická operácia nosa (rhinoplastika)?
Závisí to od požiadaviek pacienta a či už bol predtým nos operovaný. Keď sa jedná o bežné zmenšenie nosa alebo odstránenie hrbu na chrbte nosa, tak zákrok trvá zhruba do jeden a pol hodiny. Ak je potrebné v rámci danej požiadavky viac úkonov ( napríklad úprava špičky nosa, zúženenie a podobne), tak operácia môže trvať aj tri hodiny. Niekedy sa stáva, že pacienti si želajú estetickú operáciu, ale zároveň prídeme na to, že majú problém i funkčný. To znamená , že sa im ťažšie dýcha z dôvodu vykrivenia priehradky vo vnútri nosa. Vtedy sa operačný výkon predĺži. Čo sa týka pooperačnej starostlivosti, zdravotný stav pacienta naďalej sledujeme a mal by absolvovať pravidelné kontroly. Treba rátať s tým, že po rhinoplastike od nás odchádzate so sadrou na nose. Spravidla sa tiež často vyskytnú opuchy pod očami a modriny, ktoré rýchlo ustúpia. Žiadne vážnejšie komplikácie však nehrozia.
Aká operácia pomáha v prípade, keď sa nám zle dýcha?
Väčšinou nás pacient vyhľadá buď ,keď nevie dobre dýchať celkovo nosom, alebo len jednou stranou nosa, alebo sa mu nadmerne tvoria hlieny či nemá čuch. Na základe dôkladných komplexných vyšetrení odhalíme príčinu a snažíme sa odstrániť problém. Najčastejším dôvodom zhoršeného dýchania býva kombinácia vykrivenej vnútronosovej priehradky a zhrubnutých slizničných výbežkov v nose. Problém sa odstraňuje buď septoplastikou (operácia nosovej priehradky), alebo turbinoplastikov (zmenšenie opuchov v nose).
Ako viete pomôcť alergikom?
Bohužiaľ, alergia ako taká sa vyliečiť nedá, ale je možné alergikom aspoň čiastočne skvalitniť život tým, že dokážeme zmierniť dôsledky spôsobené daným zdravotným problémom. Alergici mávajú napuchnutú sliznicu a zväčšené slizničné výbežky, kvôli ktorým sa im ťažko dýcha. Pomocou konkrétneho zákroku sa dá opuch a výbežky zmenšiť, vďaka čomu sa zlepší aj dýchanie. Niekedy mávajú pacienti trpiaci alergiou alebo chronickou nádchou problém i s dutinami. Pri tejto zdravotnej komplikácii sa totiž vytvárajú nosné polypy, ktoré taktiež zhoršujú dýchanie. Aj v tomto smere vieme účinne pomôcť.
Trápia vás alebo vaše deti niektoré z uvedených problémov? Nenechávajte ich bez povšimnutia, veď nakoniec život máme len jeden.
Viac na www.centrumkramare.sk