ŽILINA 7. mája (WEBNOVINY) – Stredná odborná škola rybárska v Mošovciach je podľa žilinskej krajskej samosprávy jediná svojho druhu na Slovensku, no momentálne má dokopy len 43 študentov a je vysoko stratová. Po tom ako sa krajskej samospráve nepodarilo školu zrušiť, si predseda kraja Juraj Blanár vie budúcnosť školy predstaviť aj v zriadení Centra odborného vzdelávania a poradenstva v rybárstve. Centrum by tak fungovalo aj ako odborná škola pre mládež a tiež ako školiaci a poradenský orgán pre rybárov v praxi. „Rybárstvo je s Turcom spojené historicky a my sa snažíme nájsť čo najlepšiu alternatívu, ako ho zachrániť. Musíme spoločne vytvoriť také povedomie a študijné podmienky, aby rodičia a žiaci o tento odbor prejavovali opätovný záujem,“ povedal Blanár na stretnutí s ministrom pôdohospodárstva Vladimírom Chovanom. Ten vidí stabilizačné možnosti školy v spolupráci s rybárskym združením, ktoré má na Slovensku silnú základňu. „Už v minulosti sme riešili výšku normatívu na žiaka pre poľnohospodárske školy. Tejto otázke sa budeme venovať a zmenu presadzovať aj pre rybársku školu,“ uviedol minister.
Žilinská krajská samospráva v apríli navrhla školu pre nízky počet žiakov a veľké finančné straty zrušiť a žiakov presunúť z Mošoviec do Turian. Poslanci však boli proti, niektorým z nich sa totiž nepáčil návrh na presťahovanie žiakov i odborov do 30 kilometrov vzdialených Turian pod tamojšiu Strednú spojenú školu. Ako lepšiu alternatívu vidia pričlenenie rybárskej školy k martinskej Strednej spojenej škole, ktorá je bližšie a je životaschopnejšia. Podľa riaditeľky odboru školstva krajskej samosprávy Dany Weichselgärtnerovej martinská škola je však zameraná na strojárstvo a automobilový priemysel, čo s rybárstvom a chovom koní nejde dokopy.
Mošovská rybárska škola má vlastné rybné hospodárstvo a moderne vybavenú spracovňu sladkovodných rýb, ktorej hlavný výrobok – pstruh pitvaný, zmrazený má oprávnenie používať značku kvality. Momentálne je však škola naplnená iba na dvadsať percent, nemá žiadnych prvákov a podľa údajov školského výpočtového strediska sa ani v nasledujúcom školskom roku nepodarí naplniť prvý ročník a v Mošovciach tak zostane iba 20 žiakov. Zástupcovia ministerstva pôdohospodárstva, krajskej samosprávy, rybárskej školy a Slovenského rybárskeho zväzu vytvoria preto pracovný tím, ktorý bude hľadať ďalšie možnosti na záchranu školy.
SITA