V dnešnej dobre plnej užitočných a zaujímavých technológií nájdeme skutočne všetko. Jednoducho si môžete všetko vyhľadať na internete, pripojíte sa internet skoro kdekoľvek na svete. Dokážete sa virtuálne preniesť na hociktorého miesto, môžete emailovať, vaše auto zaparkuje za vás a mnoho Ďalších a ďalších vymožeností, ktoré nám zjednodušujú život. Takou jednou technológiou je aj gps navigácia. Pozrite si vznik a históriu GPS, ako pracuje a čo to vlastne GPS znamená.
Google pridáva do vyhľadávania a máp SOS upozornenia
História a vznik GPS navigácie
Ešte pred tým, než vznikla inteligentná navigácia GPS, približne v 60. rokoch, boli poverené vzdušné armádne sily vytvorením navigačného systému. Úplne prvým navigačným systémom boli rádiomajáky. Začali sa snažiť o vyvinutie presného navigačného systému. Vznikali rôzne druhy navigačných systémov, niektoré sú používané dodnes, napríklad Cikada, Parus, Transit.
Na začiatku 70. rokov sa v USA rozhodli vytvoriť trojrozmerný navigačný systém, ktorý by určil presnú polohu, čas a by nápomocný aj v letectve. Vznikol program GPS, ktorý riadi skupina JPO. Tieto organizácie sa podieľali na vytvorení dokonalého navigačného systému:
- letectva,
- námorníctva,
- armády,
- námornej pechoty,
- NATO
- a ďalších organizácií.
Čo je to GPS?
Skratka GPS je skrátením anglického slovného spojenia Global Positioning System, alebo v preklade Globálny polohový systém. Je to satelitný navigačný systém používaný na zistenie presnej pozície skoro kdekoľvek na Zemi, a to 24 hodín denne. Skladá sa z 24 družíc, ktoré obiehajú okolo Zeme.
Systém GPS je tvorený tromi zložkami:
- Kozmická: Je tvorená sústavou družíc rozmiestnených na šiestich obežných dráhach, ktoré vysielajú navigačné signály. GPS systém je tvorený 24 družicami, z ktorých je 21 navigačných a tri sú záložné.
- Riadiaca: Je zodpovedná za plynulý chod celého systému.
- Užívateľská: Je tvorená GPS prijímačmi, užívateľmi samotnými, vyhodnocovacími nástrojmi a postupmi potrebnými na vyhodnotenie meraní.
Japonci vypustili druhý satelit pre vlastnú sieť GPS
Ako pracuje GPS
Ako funguje GPS navigácia? V jednoduchosti tak, že každá družica neustále vysiela informácie o svojej polohe, presný čas a približné polohy ostatných družíc. Prijímač musí prijať a spracovať zaslané dáta z družíc a pomocou satelitov určí polohu.
Jeden GPS prijímač potrebuje dáta zo štyroch satelitov. Jeden na nastavenie času a tri na určenie polohy. Prijímač zistí vzdialenosť vzdialenosť od satelitu. Satelity vykonajú rovnakú úlohu ako prijímač. Spolu vytvoria určitý priesečník a určia tak, kde sa prijímač nachádza. Presnosť GPS je dnes približne jeden meter. GPS signál je najlepší na miestach, na ktorých mu na oblohe nič nebráni.
GPS navigácia v súčasnosti
Dnes už GPS pozná snáď každý, máte ho v aute, v tablete či v mobile. Ak použijete GPS, napríklad v mobilnom telefóne, tak po zapnutí si istý čas počkáte, kým sa GPS zariadenie „zahreje“.
GPS samotné totižto nevydáva žiadne signály o polohe, pretože slúžil vojakom v armáde, ktorí nechceli byť vystopovaní. Funguje to tak, že GPS hľadá najbližšie družice, z ktorých určí polohu a ak sa satelity nachádzajú ďalej, môže to istý čas trvať. V mobiloch sa využíva skôr asistované GPS (A-GPS). Taktiež na urýchlenie si môžete stiahnuť do mobilu, alebo do tabletu, presné časy a polohy satelitov.
Na navigáciu nepotrebuje Wi-Fi, samotné GPS je úplne zadarmo. Ak sa chystáte niekam preč a chcete mať zapnutú navigáciu, môžete si ju jednoducho stiahnuť ako aplikáciu a používať ju v mobile aj offline, bez zapnutých mobilných dát. Za navigáciu neplatíte nič, je to zadarmo a dá sa využiť všade a kedykoľvek.
GPS navigácia je nápomocná do auta, na určovanie trasy, polohy a merania času trvania trasy. Taktiež existuje GPS pre psa. Prijímač navigácie jednoducho pripnete na obojok vášho miláčika, takto môžete pomocou zariadenia sledovať, kde sa váš pes nachádza, kam ide a akou rýchlosťou sa pohybuje.
V dnešnej dobe plnej vymožeností je aj GPS zariadením, ktoré netreba prehliadnuť. Jeho fungovanie nám pomáha každý deň, a to najmä šoférom, či dokonca športovcom. Vyvinuté sú totižto GPS hodinky, ktoré určia trasu, rýchlosť a čas vášho pohybu. Sú odolné voči vode a chladu. Tieto hodinky majú snímač pulzovej frekvencie a srdečnú aktivitu zisťujú priamo zo zápästia.
Poznáte vyhľadávač Google? Viete, kto ho založil a kedy? Tu je jeho história
Ako nastaviť GPS
Dôležité je vedieť, ako GPS nastaviť. Ako nastaviť GPS navigáciu v mobile:
- Pôjdete do ikony Nastavenia.
- Vyberiete si a akutalizujete Polohu a zabezpečenie.
- Vyberiete použitie satelitov GPS.
Ak ste sa rozhodli pre GPS navigáciu do auta, skúste sa poradiť v predajni. K navigácii by nemal chýbať držiak do auta. Taktiež navigácia okrem zisťovania a určovania polohy dokáže mnoho užitočných vecí. Dobrá navigácia by mala mať čo najpresnejšie určovanie polohy, výber trás podľa spoplatnenia, ukazovateľa maximálne povolenej rýchlosti, hlasové komentovanie, ktoré by malo byť v domácom jazyku. Avšak okrem týchto základných vecí, by mala poukazovať aj na zaujímavosti, ktoré sa nachádzajú na vašej trase, prípadne na možné nebezpečenstvá na cestách. Dnes už majú niektoré autá navigáciu priamo zabudovanú.
Ak práve nepotrebujete navigáciu GPS, odporúčame ju vypnúť, kvôli šetreniu batérie vo vašom zariadení.