BRATISLAVA 8. marca (WBN/PR) – Ideálnym pomocníkom pre takúto prácu sú záhradné nožnice alebo pílky, ktoré zaručia presný rez aj veľmi silných konárov a minimálnu záťaž pre rastliny. Lenže po prestrihu je potrebné riešiť problém, kam so vzniknutým odpadom. A nie je to len otázka jari. V každej záhrade vzniká počas celého roka hromada záhradného odpadu, ktorý je potrebné odstrániť. Rad ľudí si s ním však nevie poradiť a zbavuje sa ho rôznymi spôsobmi. Aj keď je to na mnohých miestach obecnými úradmi zakázané pod hrozbou pomerne vysokej pokuty, aj tak stále dochádza napríklad k páleniu.
Pritom je oveľa jednoduchšie všetky tie konáre, kôru, ale napríklad aj trávu spracovať vo výkonnom drviči alebo štiepkovači.
Drvina poslúži ako mulčovací materiál aj ako základ do kompostu
K veľkým pozitívam oboch strojov patrí, že vás starostí so záhradným odpadom zbavia raz a navždy, ak tomu ekologicky. Navyše na takomto spracovaní zarobíte. A v čom sa drviče a štiepkovače líšia? „Rozdielny je ako spôsob spracovania odpadu, tak aj výsledný produkt. Väčšina elektrických drvičov spracováva konáre s priemerom až 4,5 cm pomocou sústavy rotujúcich nožov. Drvina sa dá dobre zužitkovať napríklad ako mulčovací materiál na obsypanie záhonov a kríkov alebo ako základ do kompostu,“ hovorí Aleš Mostecký, odborník na drviče a štiepkovače zo spoločnosti Mountfield. Obľúbené a praktické sú drviče s priehľadným plastovým boxom, ktorý uľahčuje kontrolu naplnenia aj prepravu drviny, a s praktickými kolieskami pre jednoduché premiestnenie stroja z jedného miesta záhrady na druhé.
Štiepky poslúžia ako mulč aj palivo
Ďalšou možnosťou na zužitkovanie záhradného odpadu sú štiepkovače. Vo vnútri týchto strojov je ozubené koleso, frézka, ktorá automaticky vťahuje konáre do vnútorného mechanizmu. Výsledkom sú štiepky, približne 2-3 centimetre veľké kúsky konárov, ktoré sa veľmi dobre hodia ako mulč na chodníky, do záhonov alebo do skaliek. Výrazne zlacniť si vďaka nim ale môžete aj kúrenie – dajú sa využiť na zakúrenie v krbových kachliach alebo kotle. Ako štiepky, tak drvina teda nájdu ďalšie užitočné využitie.
Veľmi praktickou súčasťou drvičov a štiepkovačov je tzv. posúvač, ktorý slúži na posúvanie a pohodlné zatláčanie konárov do drviaceho ústrojenstva, a poistka proti znovu spusteniu pri výpadku prúdu.
Bezpečnosť predovšetkým
Možno ste sa rozhodli, že aj vám by sa štiepkovač alebo záhradný drvič hodil. Kým sa však vydáte na nákup, je dobré vedieť, na čo si pri ich výbere dať pozor. „Ako štiepkovač, tak drvič by mali mať dobrú stabilitu. Za všetkých okolností musia pevne stáť na zemi a nesmú sa kývať,“ hovorí Aleš Mostecký. Kúsky konárov okolo seba môžu občas šľahnúť, preto je dobré pracovať s ochrannými okuliarmi a pracovnými rukavicami na zabránenie poranenia dlaní.