BRATISLAVA 17. júna (WEBNOVINY) – Kandidát Smeru-SD na generálneho prokurátora Jaromír Čižnár v prípade zvolenia a vymenovania prezidentom neodstúpi z funkcie, ak Ústavný súd (ÚS) SR dá za pravdu nevymenovanému kandidátovi Jozefovi Čentéšovi.
Čižnár je pripravený odstúpiť iba v prípade, ak ústavný súd bude konštatovať, že Čentéšove práva boli poškodené Čižnárovým zavinením. „Neviem, prečo sa mne dáva za vinu, že nekoná prezident a ústavný súd,“ povedal v pondelok na parlamentnom ústavnoprávnom výbore Čižnár.
O odpoveď ho žiadali nezaradený poslanec Radoslav Procházka i Lucia Žiňanská (SDKÚ-DS), ktorí upozorňovali aj na práva parlamentom zvoleného kandidáta Čentéša.
Ten o funkciu bojuje na ústavnom súde. „Erárni politici si porovnávajú pipíky a s prepáčením serú na národ,“ konštatoval Procházka.
Čižnár si váži Čentéšove odborné kvality
Kandidát Smeru-SD na post generálneho prokurátora neodpovedal na otázku, či Čentéša považuje za právoplatne zvoleného. „Právoplatne odmietnutého,“ dodal iba.
Čižnár zároveň nekonkretizoval, či Čentéšovi ponúkne post prvého námestníka, ako ho o to žiadal nezaradený poslanec Alojz Hlina. „Vážim si odborné kvality pána Čentéša,“ konštatoval s tým, že v prípade zvolenia s ním chce spolupracovať, zatiaľ však nevie, v akej pozícii.
Akékoľvek politické tlaky na svoju osobu Čižnár odmieta, podľa vlastných slov bude konať v akýchkoľvek prípadoch, ak si to situácia bude vyžadovať.
Konal by aj v prípade, aký sa odohral koncom týždňa v Česku, ak by na Slovensku mala polícia rovnakú sumu dôkazov. „Je konečne potrebné zmeniť imidž prokuratúry, aby sa o nej nehovorilo len vtedy, keď sa tam niečo stane, ale keď dosiahne niečo pozitívne,“ konštatoval Čižnár s tým, že mu pôjde o výsledky.
Modifikovať chce štruktúry generálnej prokuratúry, niektoré odbory podľa neho nepreukázali svoje opodstatnenie a zmenil by ich na oddelenia. Za najdôležitejší považuje Čižnár Trestný odbor.
Previerky spisov
Smer-SD v januári nezískal súhlas s kandidatúrou od Jaromíra Čižnára, ktorého Rada prokurátorov označila ako najvhodnejšieho kandidáta na zvolenie za generálneho prokurátora.
Ten sa vtedy rozhodol vyčkávať s možnou kandidatúrou na tento post, až kým ústavný súd nerozhodne o tom, či pozastaví alebo nepozastaví voľbu kandidáta na generálneho prokurátora.
Prezidentom nevymenovaný kandidát na generálneho prokurátora Jozef Čentéš v sťažnosti na Ústavnom súde SR namieta porušenie práva na prístup k voleným a iným verejným funkciám za rovnakých podmienok a práva na zachovanie ľudskej dôstojnosti prezidentom Slovenskej republiky Ivanom Gašparovičom v súvislosti s prezidentovými argumentmi, pre ktoré ho nevymenoval za generálneho prokurátora.
Sťažnosť obsahuje aj návrh na nariadenie dočasného opatrenia, aby sa v Národnej rade SR nekonala nová voľba generálneho prokurátora, kým ústavný súd nerozhodne vo veci samej.
Prokurátori by vždy po mesiaci, dvoch informovali, ako postupujú v prípadoch, ktoré sú im zverené.
Upozornil, že na generálnu prokuratúru by sa mal robiť výber, nie nábor.
Čižnár nevie a ani sa premiéra Roberta Fica nepýtal, čo také závažné sa deje na generálnej prokuratúre, že sa musia prijímať zákony v skrátenom legislatívnom konaní a zmeniť postoj k voľbe generálneho prokurátora.
Poslanca Smeru-SD Antona Martvoňa zaujímalo, aký má Čižnár postoj k postihom drobných užívateľov marihuany. „Dlhodobo stíhame následky a nie príčiny,“ poznamenal Čižnár.
Podľa neho je nezmyslom, ak majú mať študenti za dve marihuanové cigarety záznam v registri trestov. Polícia si častokrát uľahčuje prácu, tak namiesto naháňania dílerov urobí raziu na vysokoškolskom internáte. Tento prístup by sa podľa Čižnára mal zmeniť.
Ústavnoprávny výbor odsúhlasil Čižnárovu kandidatúru a plénu odporučil vykonať voľbu.