OSAKA 21. marca (WEBNOVINY) – Z časti japonskej poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima museli v pondelok evakuovať robotníkov potom, čo z reaktora číslo tri začal opäť stúpať dym. Podľa posledných informácií dym stúpa aj z reaktora číslo 2. Uvádza to japonská televízia NHK World.
Prevádzkovateľ elektrárne Tokyo Electric Power informoval, že ide o dočasné opatrenie, kým experti preveria, čo sa deje. Podľa svedkov z reaktora číslo 3 stúpa šedý dym.
Agentúra Reuters už predtým informovala, že v reaktore číslo tri sa zvyšuje tlak. Technici preto zvažujú, že z reaktora vypustia ďalšiu rádioaktívnu paru, čo by malo tlak znížiť a zabrániť výbuchu. Znamená to však, že do ovzdušia by vypustili paru obsahujúcu rádioaktívne látky. Tretí zo šiestich reaktorov Fukušimy bol katastrofou postihnutý najviac. Z reaktora číslo 2 sa doobeda začal valiť biely dym. „Situácia je naďalej vážna a problém stále nebol vyriešený,“ povedal Yukiya Amano generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).
Radiácia vo vode
Veľmi vysoká úroveň radiácie bola nameraná dedinke Iitake, ktorá leží blízko jadrovej elektrárne. Japonský minister zdravotníctva potvrdil kontamináciu vody v Iitake. Predstavitelia obce vyzvali obyvateľov, aby nepili vodu z vodovodu. Kontaminácia dosiahla takmer trojnásobné hodnoty, ako je maximálny limit. Premiér Naoto Kan ešte predtým informoval, že pri riešení jadrovej krízy zaznamenali určitý pokrok. Armáda sa naďalej pomocou helikoptér a hasičských vozidiel snaží chladiť palivové tyče v reaktoroch, pričom experti pracujú na obnovení fungovania automatického chladiaceho systému. Ide o najhoršiu jadrovú krízu za posledných 25 rokov.
Zákaz vývozu potravín
Japonsko nariadilo zastaviť vývoz určitých potravín zo štyroch prefektúr potom, čo v produktoch z okolia poškodenej jadrovej elektrárne namerali nadmerne vysokú úroveň radiácie. Informoval o tom v pondelok hovorca vlády. „Ak však tie potraviny aj niekoľkokrát skonzumujete, nebude to hazard so zdravím,“ uistil Jukio Edano na tlačovej konferencii a vyzval ľudí na zachovanie pokoja. Zákaz platí pre špenát a ďalšie druhy zeleniny z prefektúr Fukušima, Ibaraki, Točigi a Gunma ako aj pre mlieko z Fukušimy, dodal.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že Japonsko musí urýchlene konať a zakázať konzumovať a distribuovať potraviny z oblastí v okolí poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima, ak sa v nich zistí nadmerná úroveň radiácie. Hovorca WHO so sídlom v Ženeve uviedol, že radiácia v potravinách sa môže nahromadiť v tele a spôsobiť väčšie zdravotné riziko ako rádioaktívne častice vo vzduchu, ktoré sa po niekoľkých dňoch rozplynú. Hovorca WHO v pondelok pre agentúru AP povedal, že „Japonci budú musieť urýchlene urobiť nejaké rozhodnutia na zastavenie distribúcie potravín a ich konzumáciu z oblastí, o ktorých si myslia, že by mohli byť postihnuté.“ WHO nemá svojich expertov na radiáciu v Japonsku, a teda rozhodnutie musí urobiť japonská vláda.
Fukušima bude kontaminovaná desaťročia
Problém okolo kontaminácie japonskej atómovej elektrárne Fukušima bude trvať ešte „desaťročia a desaťročia“ a jeho vyriešenie je tak v nedohľadne. V pondelok to vyhlásil šéf francúzskeho Úradu pre jadrovú bezpečnosť (ASN). Podľa jeho informácií je navyše kontaminované oveľa väčšie prostredie v okolí Fukušimy, ako si mysleli.
„Domnievame sa, že Japonsko bude dôsledky tohto problému riešiť dlhodobo,“ vyhlásil na tlačovej konferencii v Paríži André-Claude Lacoste, pričom hovoril o „desiatkach a desiatkach“ rokov.Prítomnosť rádioaktívnych častíc v okolí Fukušimy je podľa neho „značná“. „Japonské úrady zatiaľ nespresnili ani nezverejnili mapu týchto ložísk. Sme však presvedčení, že (kontaminovaná) zóna presahuje 20 kilometrov,“ spresnil Lacosne v narážke na oblasť 12 míľ v okruhu postihnutej elektrárne, odkiaľ úrady evakuovali obyvateľov. Lacoste si myslí, že kontaminovaná je až oblasť v okolí 100 kilometrov od Fukušimy.
K poškodeniu jadrového zariadenia vo Fukušime prišlo po mimoriadne silnom zemetrasení a následných vlnách tsunami, ktoré spôsobili zlyhanie chladiaceho systému vo väčšine reaktorov. Z elektrárne po viacerých výbuchoch vodíka a poškodení ochranných plášťov reaktorov začali unikať nebezpečné rádioaktívne látky. Japonci sa teraz snažia poškodený reaktor ochladzovať a zabrániť tak ďalším výbuchom v zariadení. Stupeň ohrozenia vo Fukušime nedávno zvýšilo zo štvrtého na piaty v rámci sedemdielnej škály.
K poškodeniu jadrového zariadenia vo Fukušime prišlo po mimoriadne silnom zemetrasení a následných vlnách tsunami, ktoré spôsobili zlyhanie chladiaceho systému vo väčšine reaktorov. Z elektrárne po viacerých výbuchoch vodíka a poškodení ochranných plášťov reaktorov začali unikať nebezpečné rádioaktívne látky. Cieľom operácie je zabrániť ďalším výbuchom a nedovoliť, aby sa z oblasti šírili rádioaktívne častice. Japonsko muselo v piatok zvýšiť stupeň ohrozenia zo štvrtého na piaty stupeň v rámci sedemstupňovej škály.
Krajina má prostriedky na zvládnutie živelnej pohromy
Japonská ekonomika by mohla po ničivom zemetrasení a tsunami klesnúť, ale vláda má prostriedky v oblasti fiškálnej a úverovej politiky na to, aby sa vyrovnala s touto katastrofou, ktorá by mohla stáť dvakrát toľko ako zemetrasenie v Kóbe z roku 1995, uviedla v pondelok ratingová agentúra Moody’s. Hlavný analytik agentúry Moody’s pre Japonsko Thomas Byrne uviedol, že ak sa vláde nepodarí zastaviť šírenie radiácie z jadrovej elektrárne Fukušima, mohol by nasledovať veľký pokles spotrebiteľskej dôvery s negatívnymi dosahmi na ekonomiku krajiny.Japonsko, ktorého štátny dlh je dvojnásobne vyšší ako jeho ročný hrubý domáci produkt, ktorý je na úrovni zhruba 5 bil. USD, má od agentúry Moody’s rating na stupni Aa2. Japonská ekonomika v štvrtom kvartáli minulého roka medziročne klesla o 1,3 percenta, ale od začiatku roka po marcové zemetrasenie prejavovala určité známky zotavovania. Zemetrasenie a tsunami, ktoré krajinu postihli 11. marca, spôsobili podľa odhadov škody za 250 mld. USD.
Následný únik rádioaktivity z elektrárne Fukušima spôsobil globálne znepokojenie. Mnohé továrne a domy v postihnutej oblasti sú stále bez elektriny. Agentúra Moody’s však uvádza, že jej základné predpoklady sa za posledný týždeň nezmenili a očakáva, že ekonomika Japonska opäť začne rásť.
(1 EUR = 1,4130 USD)
Čo sa deje v Japonsku
* Japonsko stále zápasí s následkami ničivého zemetrasenia a vĺn tsunami, ktoré 11. marca zasiahli severovýchodné pobrežie ostrova Honšu. Tlačová agentúra Reuters v pondelok priniesla aktuálny prehľad situácie, v ktorom sa sústreďuje najmä na problém šírenia radiácie z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima I.
* Oficiálny počet obetí zemetrasenia stúpol na 8450. Ďalších 12 931 osôb je nezvestných. Polícia však nevylučuje, že iba na území prefektúry Mijagi počet mŕtvych presiahne 15-tisícovú hranicu.
* Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila, že kontaminácia potravín rádioaktivitou je vážnejším problémom ako sa predpokladalo a netýka sa len bezprostredného okolia elektrárne. Kontaminácia potravín vyvezených do zahraničia sa však podľa nej zatiaľ
* Čínske a juhokórejské úrady oznámili, že sprísnia testovanie potravín dovezených z Japonska na prítomnosť rádioaktivity.
* Japonsko zastavilo vývoz špenátu zo štyroch prefektúr v okolí elektrárne Fukušima I ako aj vývoz mlieka zo samotnej prefektúry Fukušima. Japonská vláda však ubezpečuje, že potraviny pochádzajúce z oblastí mimo zóny ohrozenia sú bezpečné.
* Testy na prítomnosť rádioaktivity v špenáte a mlieku pochádzajúcich z okolia elektrárne potvrdili hodnoty presahujúce hranice stanovené japonskými normami. Mierne rádioaktívne sú aj vzorky z vodovodnej siete v Tokiu.
* Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Jukija Amano situáciu v Japonsku naďalej považuje za veľmi vážnu, vyjadril však presvedčenie, že krajina krízu „efektívne prekoná“.
* Japonský úrad jadrového dozoru upozornil, že pracovníci elektrárne Fukušima I by sa mohli nadýchať rádioaktívneho prachu, zatiaľ však podľa neho nič nenasvedčuje tomu, že k tomu došlo.
* Vysoký predstaviteľ japonskej vlády Tecuro Fukujama vyhlásil, že snahy o stabilizáciu jadrových reaktorov vo Fukušime priniesli určité zlepšenie, situácia však zostáva neistá.
* Japonská vláda oznámila, že hasiči prerušili postrekovanie jadrového reaktora číslo 3 morskou vodou po tom, ako sa nad príslušným blokom objavil oblak sivého dymu.
* Pracovníkom poškodenej elektrárne sa podarilo obnoviť pripojenie všetkých šiestich blokov na elektrickú sieť, čo by malo umožniť spustenie systémov chladenia reaktorov.