Ján Figeľ dal Skanske vopred 20 miliónov za tunel Sitina

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sitina
Foto: SITA

Stanovisko ministerstva dopravy

NDS veľmi zrozumiteľne aj pre laika objasnila svoj postup. Komisia pre riešenie sporov, ktorú tvorili uznávaní právnici na Slovensku a v Čechách, jednomyseľne potvrdila nárok združenia Taisei Skanska D.S. Joint Venture.

NDS svojim konaním nielen ušetrila peniaze na súdne spory a úroky z omeškania takmer 4,5 milióna eur, ale vyrokovala aj 58% zľavu za úroky za omeškanie. Ak by tak urobilo minule vedenie, dopad na Slovensko mohol byť ešte miernejší.

NDS napravila zle rozhodnutie minulého vedenia, ktoré by Slovensko stalo nemalé finančné prostriedky. Urobila tak s prihliadnutím na závery právnych stanovísk, ktoré si dala NDS vypracovať, ale aj na odporúčanie svojho právneho zástupcu.

Podobná dohoda o vyrovnaní bola pripravovaná podľa našich informácii aj minulým vedením NDS, nerozumieme, prečo nebola uskutočnená. Vzhľadom na všetky tieto skutočnosti, považujeme otázky o odstúpení ministra za nemiestny žart.

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) – Vládne KDH má dvojaký meter. Kým v roku 2008 chcelo vtedajšieho ministra financií Jána Počiatka (Smer-SD) odvolať za to, že ešte pred rozhodnutím súdu v kauze Tipos zaplatil odškodné 14 miliónov eur, teraz sa mu rovnaký postup jeho ministra a predsedu KDH Jána Figeľa zdá v poriadku.

Figeľ totiž ako minister dopravy tiež nečaká na verdikty súdov a odškodňuje.

Z peňazí daňovníkov Figeľov rezort cez Národnú diaľničnú spoločnosť odklepol takmer 20 miliónov pre firmu Skanska, ktorá si peniaze nárokovala za výstavbu bratislavského tunela Sitina. Tunel sa tak predražil na 135 miliónov eur. Informuje o tom dnešné vydanie denníka Pravda.

Skanska v kurze

Pravda uvádza, že bývalý minister dopravy Ľubomír Vážny (Smer-SD) pri nástupe Figeľa na ministerstvo avizoval, že Skanska bude v kurze, keďže k nej mala blízko firma hlavného poradcu ministra. Z troch diaľničných tendrov na verejnej D1 však firma zatiaľ skončila medzi porazenými.

Teraz však prišlo nečakané odškodnenie za Sitinu, o ktorom sa verejnosť dozvedela mesiac po podpise, aj keď ide o jednu z najväčších náhrad v histórii krajiny, píše Pravda.

Rezort dopravy však odmieta, že by tým ukrátil štát. Tvrdí, že právne analýzy ukázali, že ak by sa so Skanskou nedohodol, štát by prišiel ešte o vyššiu sumu. „Národná diaľničná spoločnosť svojím konaním nielen ušetrila takmer 4,5 milióna eur na súdne spory a úroky z omeškania, ale vyrokovala aj 58-percentnú zľavu na úroky z omeškania,“ uviedol pre Pravdu hovorca ministerstva Martin Krajčovič a dodal, že minister vzhľadom na všetky tieto skutočnosti považuje otázky o odstúpení za nemiestny žart. Denník Pravda uviedol, že v minulosti práve ľudia z KDH naznačovali, že je neetické, ak štát odškodňuje skôr, ako o tom rozhodne súd.

Verdikt komisie bol jednomyseľný

Popri právnych analýzach sa pri odškodnení pre Skansku rezort dopravy opiera aj o verdikt komisie pre riešenie sporov z polovice minulého roka, ktorá dala v spore za pravdu Skanske. „Komisia pre riešenie sporov, ktorú tvorili uznávaní právnici na Slovensku a v Čechách, jednomyseľne potvrdila nárok združenia Taisei Skanska,“ dodal Krajčovič.
Figeľ

Medzi Skanskou a ministerstvom dopravy podľa exministra Vážneho existuje prepojenie.

Figeľov hlavný poradca Marián Kolník totiž v minulosti pracoval vo firme Lafarge.

„Táto spoločnosť je v stavebnej praxi známa ako betonárska loby, ktorá má blízko k spoločnosti Skanska,“ vyjadril sa pre Pravdu Vážny. Skanska tieto tvrdenia odmietla ako nerelevantné a hraničiace s poškodzovaním dobrého mena firmy.

Dlhy z minulosti

Pravda informuje, že združenie Taisei Skanska odškodnenie získalo za nezaplatené faktúry za stavbu bratislavského tunela Sitina, ktoré vznikli ešte v čase, keď rezort dopravy riadil Ľubomír Vážny. Rezort vtedy to, že odmietol zaplatiť, zdôvodnil tým, že sú predražené.

Stavbári mali dodatočne oceniť použitý stavebný materiál vyššou cenou, ako uviedli v rozpočte pre výberové konanie. Kým teraz Figeľ Skansku odškodňoval, predtým štát dva spory s firmou o peniaze za Sitinu

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján FigeľĽubomír Vážny