WASHINGTON 19. marca (WEBNOVINY) – Ukrajina vyzvala vo štvrtok Európsku úniu, aby zostala jednotná v udržaní protiruských sankcií ako odpovedi na konflikt na východnej Ukrajine. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk povedal pred stretnutím lídrov EÚ, ktorí sa zídu vo štvrtok a piatok na summite, že ruský prezident Vladimir Putin sa snaží Európu rozdeliť, čo bude znamenať pre slobodný svet „katastrofu“.
Jaceňuk odmieta akékoľvek debaty o zmiernení sankcií
Ak Rusko rozdelí Európu pre sankcie, „bude to najväčší úspech prezidenta Putina“, povedal Jaceňuk po rokovaniach s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom. „Odmietam akúkoľvek debatu o zmiernení sankcií,“ povedal Jaceňuk.
—-> TU.
Vyjadril tiež potešenie, že EÚ podporila žiadosť jeho vlády, aby OSN vyslala na východnú Ukrajinu mierové jednotky. „Každý si želá v Európe mier. Jeden z prostriedkov, ako tento mier dosiahnuť, je vyslať mierotvorcov,“ povedal ukrajinský premiér.
Únia trvá na dohodách z Minsku
Európska únia nezruší sankcie voči Rusku, pokiaľ nebudú splnené všetky podmienky mierových dohôd z Minsku. Dolnej komore nemeckého parlamentu to vo štvrtok povedala kancelárka Angela Merkelová. Sankciami sa budú vo štvrtok a v piatok zaoberať lídri EÚ na svojom summite v Bruseli, kde by mali prediskutovať nemecko-francúzsky návrh spojiť hospodárske sankcie uvalené na Rusko s uplatňovaním mierových dohôd z Minska.
„Nemôžeme zrušiť sankcie, ktorých platnosť sa končí v júli, kým nebudú splnené požiadavky minskej dohody,“ vyhlásila Merkelová. Na predĺženie sankcií je potrebný súhlas všetkých 28 členov EÚ, ktoré sú však v tejto otázke rozdelené. Niektoré chcú predĺžiť sankcie už na tomto summite, ďalšie chcú čakať do júna.
Spojenie mierových dohôd so sankciami by automaticky znamenalo predĺženie sankcií až do konca tohto roku, keďže dohody z Minsku taktiež obsahujú koniec tohto roka ako konečný termín, dokedy má Ukrajina získať plnú kontrolu nad svojimi hranicami.
Merkelová tiež povedala, že podpísanie asociačnej dohody s Ukrajinou, Moldavskom a Gruzínskom neznamená, že tieto krajiny vstúpia do Európskej únie. Cieľom týchto dohôd s krajinami takzvaného Východného partnerstva je „zlepšiť životnú úroveň ich občanov“. „Chceme im poskytnúť podporu EÚ pri budovaní právneho štátu a silnejšieho hospodárstva,“ zdôraznila Merkelová. Ukrajina, Moldavsko a Gruzínsko podpísali asociačné dohody s EÚ v júni minulého roku.
Porošenko sa o sankciách bavil aj s Bidenom
Americký viceprezident Joe Biden a ukrajinský prezident Petro Porošenko sa v stredu v telefonickom rozhovore zhodli na tom, že sankcie voči Rusku musia byť naviazané na úplné zavedenie mierového plánu z Minska.
Informoval o tom Biely dom. „Kým bude Rusko pokračovať v podpore násilia a nestability na Ukrajine, medzinárodná komunita musí byť pripravená zvyšovať náklady Ruska za presadzovanie týchto krokov,“ uviedol Biely dom v stanovisku.
Biden taktiež privítal rozhodnutie ukrajinského parlamentu, ktorý v utorok odhlasoval zákon udeľujúci proruským separatistickým regiónom na východe krajiny obmedzenú samosprávu. Ukrajina si týmto opatrením chce zachovať podporu Západu pri mierových rokovaniach, napriek niektorým kritickým hlasom, že separatisti tak dostanú väčšiu moc nad regiónom.
Proruské regióny môžu mať špeciálny štatút, no až po voľbách
Američania vycvičia ukrajinskú armádu, Briti už začali
Prekonáme všetky prekážky, sľúbil Putin na oslavách v Moskve
Zákon udeľujúci špeciálny štatút „ľudovým republikám“, ako sa označujú separatisti, nasleduje po mierovej dohode vypracovanej v Bielorusku minulý mesiac. Kyjev však teraz zákon podmienil tým, že východné regióny majú právo na samosprávu iba po riadnych voľbách, ktoré sa musia konať v súlade s ukrajinským právom, čím si vyslúžil okamžitú kritiku Ruska.
Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.