Polícia zatkla 44 právnikov, kritizovali policajný zásah
Turecká advokátska komora ostro protestuje proti zatknutiu 44 právnikov v budove súdu v istanbulskej štvrti Çaglayan.
Právni zástupcovia žiadali o vyšetrenie brutálneho zásahu polície proti demonštrantom v Istanbule a Ankare, uviedol v utorok prezident komory Metin Feyzioglu pre agentúru dpa. Namiesto začatia vyšetrovania polícia právnikov zatkla.
„Turecká polícia počas demonštrácií v minulých dňoch používala zbrane so slzotvorným plynom priamo proti ľuďom. Preto je toľko zranených,“ povedal Feyzioglu.
Právnici tým chceli „prebudiť slepú a hluchú štátnu prokuratúru“. Prokurátor zodpovedný na súde za bezpečnosť však zavolal políciu.
„Boli to strašné scény,“ povedal Feyzioglu. Komora advokátov v utorok večer rokovala o prepustení svojich členov. „Prokuratúra mi však povedala: A čo ak sú to teroristi?“ povedal Feyzioglu.
Spravodajcovia tlačovej agentúry AFP hlásili strety medzi demonštrantami a poriadkovými silami v centre Ankary ako aj na istanbulskom námestí Taksim, ktoré sa po tvrdom policajnom zákroku z 31. mája stalo centrom celonárodnej vlny odporu.
Iba niekoľko hodín pred plánovaným stretnutím premiéra Recepa Tayyipa Erdogana s organizátormi protestov námestie pripomínalo „bojisko“, keď sa polícia snažila pomocou slzotvorného plynu a vodných diel rozohnať niekoľko desiatok tisíc ľudí skandujúcich protivládne slogany.
Podobná situácia panovala v uliciach Ankary, kde sa zišiel približne päťtisícový dav.
Násilné strety hlásili z Istanbulu aj v utorok ráno, keď sa polícia prvýkrát od 1. júna vrátila na námestie Taksim, aby odstránila barikády vytvorené demonštrantmi.
Tí naďalej táboria v priľahlom parku, ktorého plánovaná likvidácia vyústila do vzniku celého protivládneho hnutia.
Obrazom: Polícia vyhnala z istanbulského námestia desaťtisíce ľudí
Erdogan medzitým potvrdil svoj neústupný postoj a varoval, že ďalšie demonštrácie „nebude tolerovať“. Počas utorňajšieho vystúpenia na pôde parlamentu vyzval „úprimných“ demonštrantov, aby z parku odišli, pričom vyjadril presvedčenie, že ich environmentálnu kampaň zneužili na „ilegálnu vzburu proti demokratickému zriadeniu“.
Konanie polície obhajoval aj istanbulský guvernér Hüseyin Avni Mutlu, podľa ktorého demonštrácie na námestí „poškvrnili krajinu pred očami sveta“.
Turecká opozícia obviňuje vládu z presadzovania nedemokratických reforiem smerujúcich k islamizácii spoločnosti. Predošlé násilné strety medzi políciou a demonštrantami si podľa oficiálnych zdrojov vyžiadali životy štyroch ľudí a okolo 5000 zranených.
Video: Turecká polícia rozohnala dav, zatiaľ s najhorším násilím
https://www.youtube.com/watch?v=KaTz2rNpj20