REYKJAVIK 23. augusta (WEBNOVINY) – Islandská vláda vo štvrtok nepriamo naznačila definitívnu stratu záujmu o vstup do Európskej únie.
Ministerstvo zahraničných vecí poukazuje na odporúčanie ústavných poradcov, podľa ktorých vláda nie je povinná začať parlamentom odsúhlasené prístupové rokovania s Bruselom.
Reykjavík preto s najväčšou pravdepodobnosťou rozpustí vyjednávaciu komisiu.
Ostrov pritom pozastavil kontakty s úniou ešte pred aprílovými voľbami, v ktorých zvíťazili euroskeptické strany. Tie zostavili vládu, pričom sľúbili, že o prípadnom vstupe do EÚ vypíšu referendum.
Euroskeptické názory oboch vládnych strán, ktoré boli pri moci od roku 1995 až takmer do vypuknutia finančnej krízy, zdieľa aj väčšina Islanďanov. Najväčším problémom medzi Islandom a Bruselom hneď od začiatku bola nezhoda v oblasti rybolovu a kvótach požadovaných EÚ. Tá teraz ostrovu hrozí obchodnými sankciami.
Island v roku 2008 tvrdo postihol kolaps prebujneného bankového sektora, čo otriaslo politickou scénou a zbavilo moci pravicu. Nová vláda v reakcii na krízu požiadala o členstvo v EÚ, no prístupový proces odvtedy nepokročil. Verejnosť navyše pre súčasné problémy únie vidí iba málo pozitív vstupu do 27-členného bloku. Ostrov v Atlantickom oceáne s približne 320-tisíc obyvateľmi má totiž s EÚ dohodu o voľnom obchode a taktiež je súčasťou schengenského priestoru voľného pohybu osôb a tovaru.